Afrykański pomór świń atakuje. Chroń zwierzęta!

  • 10.07.2021, 11:08 (aktualizacja 10.07.2021, 11:21)
  • Janusz Grajcar
Afrykański pomór świń atakuje. Chroń zwierzęta! Zdjęcie autorstwa Anna Hinckel z Pexels
W czerwcu w powiecie mieleckim w badaniu laboratoryjnym potwierdzono wystąpienie kilku ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), zarówno u dzików, jak i w gospodarstwach hodowlanych. Jako że jest to nasze bezpośrednio sąsiedztwo, a choroby nie przestrzegają granic, apel Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dotyczy także przebywających w lasach i hodowców w powiecie dębickim.

- Aby zapobiec przypadkowemu niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się tej choroby, konieczne jest niewchodzenie do lasów, gdzie bytują dziki - apeluje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa (śmiertelność 80-100 %, zakaz leczenia - brak szczepionek), na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, a także poprzez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie, skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami), możliwe jest również przeniesienie wirusa z naturalnego środowiska do miejsc utrzymywania świń na obuwiu czy kołach pojazdów!

Wirus afrykańskiego pomoru świń cechuje duża oporność na działanie czynników środowiskowych (wysychanie, gnicie, temperaturę, zmiany pH). W kale w temperaturze 20 ̊C przeżywa 11 dni, w mięsie nie poddanym procesom technologicznym do 105 dni, a mrożonym nawet 1000 dni. W niskiej temperaturze wirus jest żywotny i zjadliwy przez kilka lat, ciepło natomiast niszczy go relatywnie szybko: w temperaturze 55°C ginie po 45 min., a w temperaturze 60°C po 20-30 minutach.

Spośród środków chemicznych najsilniej działa na zarazek 2% roztwór sody żrącej, działanie niszczące i dezynfekcyjne wykazują także detergenty, podchloryn sodu, aldehyd glutarowy, środki zasadowe, rozpuszczalniki lipidowe i Virkon S. Przed użyciem środka dezynfekcyjnego należy oczyścić odkażaną powierzchnię!

Turysto, przebywając w lesie:
❖ nie hałasuj, unikaj kontaktu z dzikami (przy kontakcie należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz oczyścić i zdezynfekować obuwie);
❖ nie pozostawiaj żadnych odpadków żywnościowych;
❖ w przypadku znalezienia padłego dzika – powiadom służby (właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższą lecznicę weterynaryjną, straż miejską/gminną, miejscowe koło łowieckie lub starostę, prezydenta/burmistrza, wójta gminy), a po powrocie do domu odkaź ręce, starannie wyczyść i zdezynfekuj obuwie, a odzież przeznacz do prania;
❖ prowadź psy na smyczy;
❖ po powrocie z lasu przez co najmniej 72 godziny nie wchodź do miejsc przebywania świń.

Hodowco trzody chlewnej:
❖ nie karm zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia (słoma lub zielonka zebrana z pól położonych w strefach zwalczania choroby, na których przebywają dziki, może być źródłem zakażenia dla świń);
❖ nie kupuj świń z niewiadomego źródła;
❖ stosuj w gospodarstwie maty dezynfekcyjne;
❖ zabezpiecz je przed dostępem zwierząt dzikich (szczelne ogrodzenie, siatki ochronne w oknach);
❖ ogranicz dostęp osób postronnych do zwierząt (w szczególności hodujących świnie czy polujących);
❖ stosuj odzież ochronną, odkażaj ręce, obuwie i sprzęt (obowiązkowo pożyczany!).

Przy rygorystycznym przestrzeganiu znanych zasad dotyczących bioasekuracji, tj. ogrodzone chlewnie, zabezpieczone okna, domknięte drzwi, maty dezynfekcyjne i świadomość ludzi (głównie w zakresie bezwzględnego zakazu skarmiania zlewek i wprowadzania do gospodarstw świń niewiadomego pochodzenia), mimo występowania ASF u dzików możliwe jest zwalczenie tej choroby w populacji świń.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe