Wyróżnieni za zasługi dla pożarnictwa

  • 15.07.2021, 08:48 (aktualizacja 15.07.2021, 09:15)
  • Janusz Grajcar
Wyróżnieni za zasługi dla pożarnictwa fot. Robert Kula Wyróżnieni strażacy z powiatu dębickiego, którzy medale i odznaki odebrali w Kalwarii Pacławskiej.
Po raz pierwszy od wielu lat druhowie OSP uhonorowani zostali także Strażacką Gwiazdą Podkarpacia.

Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kalwarii Pacławskiej medale i odznaki trafiły do ośmiu druhów z powiatu dębickiego.

Eugeniusz Drobot z OSP Wola Wielka i Leopold Kula z OSP Łęki Dolne uhonorowani zostali medalem im. Bolesława Chomicza. To dowód wdzięczności za zasługi poniesione przez nich dla rozwoju i umacniania związku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Eugeniusz Drobot ma 93 lata. Do Kalwarii Pacławskiej nie pojechał, a medal został mu wręczony w domu. Służbę zaczynał tuż po wojnie w Górze Motycznej, później przeniósł się do Woli Wielkiej. W zarządzie pełnił funkcję sekretarza lub skarbnika. W 1968 r. był też jednym z inicjatorów budowy remizy.

- W gospodarstwie miał dwa konie, które ciągnęły wóz z sikawką - mówi Jan Moskal, prezes OSP w Woli Wielkiej.

Leopold Kula ma 80 lat, ze strażą pożarną związany jest od ponad sześćdziesięciu. W OSP w Łękach Dolnych do lat 90-tych był kierowcą, obecnie jest członkiem honorowym.

Srebrny Krzyż Zasługi odebrał Jan Kudyba z OSP Pustynia, a Brązowy Krzyż Zasługi Krzysztof Rogowski z OSP Wola Wielka. Złoty Znak Związku OSP RP trafił do Adama Strojka z OSP Korzeniów.

Odznaką honorową Strażacka Gwiazda Podkarpacia nagrodzeni zostali ks. Józef Jasiurkowski, kapelan powiatowy OSP, st. bryg w stanie spoczynku Zbigniew Mróz, były komendant PSP w Dębicy, obecnie członek OSP Dębica-Kędzierz, oraz Krzysztof Zegarowski z OSP Nawsie Brzosteckie, komendant gminny OSP w Brzostku

- Strażacka Gwiazda Podkarpacia to powrót do odznaki, która była przyznawana jeszcze we Lwowie przed II wojną światową, w lipcu została przyznana po raz pierwszy po latach - mówi wiceprezes zarządu powiatowego OSP Stanisław Bryg.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 16.07.2021, 13:14
Kapelan i owszem . Na pewno wielokrotnie gasił pożary .
St.sikawkowy
St.sikawkowy 15.07.2021, 16:55
Napiszcie czym się zasłużył dla Straży Pożarnej tej w koloratce, czy gasił jakikolwiek pożar, czy chociaż się przyglądał.

Pozostałe