Do zrobienia wieńca używają tylko kłosów zżętych sierpem

  • 20.07.2021, 22:26 (aktualizacja 22.07.2021, 14:20)
  • Janusz Grajcar
Do zrobienia wieńca używają tylko kłosów zżętych sierpem Fot. FB/Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy
Uroczystości dożynkowe w tym roku ma zamiar zorganizować tylko gmina Dębica. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy już zabrały się więc do dzieła, by zdążyć z przygotowaniem wieńca na czas.

- Zgodnie z wieloletnią tradycją również w tym roku przygotowujemy kłosy niezbędne do wykonania wieńca dożynkowego. Kłosy pszenicy i owsa muszą być odpowiednio wysuszone. Wszystkie Panie ochoczo przystąpiły do segregowania kłosów wcześniej zżętych za pomocą sierpa - kto wie jak wygląda sierp? - czytamy na profilu fejsbukowym KGW w Brzeźnicy.

Dożynek nie będzie w gminie Czarna, nie oznacza to, że nie będą robione żniwne wieńce. Jolanta Skowron, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Jaźwinach, zapewnia, że role pomiędzy wszystkie członkinie już zostały podzielone.

- Już zboża pozrywały, suszą i w przyszłym tygodniu ruszamy z wiciem - podkreśla.

Zwyciężczynie ubiegłorocznego konkursu powiatowego zapewniają, że w tym roku też wieniec zgłoszą. I postarają się, żeby był jeszcze ładniejszy, niż ten poprzedni.

Udział w Powiatowym Konkursie na Wieniec Dożynkowy 2021 można zgłosić do 14 września. Jury będzie oceniać prace na podstawie nadesłanych zdjęć, a zwycięzcy otrzymają nagrody.

Regulamin konkursu przewiduje również wręczenie nagród publiczności - otrzymają je autorzy trzech fotografii, które w okresie 15-24 września 2021 r. zdobędą największą liczbę polubień na fanpage'u FB Powiatu Dębickiego.

Podobnie jak w roku ubiegłym, konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do twórców i rolników indywidualnych, sołectw, stowarzyszeń, grup nieformalnych, kół gospodyń wiejskich oraz zespołów folklorystycznych z powiatu.

Żeby wziąć udział w konkursie należy przesłać maksymalnie trzy zdjęcia na adres: [email protected] jako załącznik do wiadomości, którą należy opatrzeć tytułem „Konkurs na Wieniec Dożynkowy 2021”. Regulamin i kartę zgłoszenia można pobrać poniżej.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe