Na badania możesz skierować siebie sam

  • 23.07.2021, 13:41 (aktualizacja 28.07.2021, 14:29)
  • Janusz Grajcar
Na badania możesz skierować siebie sam Zdjęcie autorstwa Amornthep Srina z Pexels
W 2021 r. już ponad 2 500 mieszkańców powiatu trafiło z problemami do kardiologa.

- Wielu tych wizyt zapewne można było uniknąć, korzystając z badań profilaktycznych. Teraz będą one darmowe, szybkie i nie wymagające wizyty u lekarza - podkreśla rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż.

Mieszkańców Podkarpacia, którzy ukończyli 40 lat, zachęca do udziału w programie Profilaktyka 40 plus. Rzecznik zauważa, że w czasie pandemii mniej pacjentów robiło badania. Z tego powodu poważne choroby były wykrywane znacznie później. Dzięki nowemu projektowi Ministerstwa Zdrowia ma się to zmienić.

NFZ w Rzeszowie podpisał już umowy z prawie stu punktami pobrań na Podkarpaciu, w tym czterema z Dębicy. Są to:
- Centrum Medyczne Medyk, ul. Kwiatkowskiego 1,
- ALAB Laboratoria Sp. z o.o., ul. Krakowska 75B,
- Zespół Opieki Zdrowotnej, Laboratorium Centralne, ul. Krakowska 91,
- Centrum Medyczne Kolmed, ul. Kolejowa 19.

Wykaz jest cały czas uaktualniany. Można się z nim zapoznać na stronie https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/aktualnosci/pacjenci-informacje-ogolne/realizatorzy-programu-profilaktyka-40-plus,art1925 lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 190 590.


Żeby skorzystać z badań, należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta. W ciągu dwóch dni roboczych otrzymamy e-skierowanie. Z nim możemy zapisać się na badania do  dowolnego punktu w całym kraju. Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą to zrobić - ale tylko w ramach tego programu - za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 735 39 53.

Pakiet badań zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profi l lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale, ocenę miarowości rytmu serca, a dla mężczyzn także PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe