W czym może pomóc notariusz przy zakupie mieszkania?

  • 24.07.2021, 09:32
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
W czym może pomóc notariusz przy zakupie mieszkania? Grafika: materiał partnera.
Decydując się na kupno mieszkania, nie obejdzie się bez pomocy notariusza, gdyż w świetle polskiego prawa, własność nieruchomości jest możliwa tylko i wyłącznie poprzez podpisanie aktu notarialnego. Dlatego, wiele osób zadaje sobie z pewnością, takie pytanie co należy do podstawowych obowiązków notariusza i jak może on nam pomóc?

Co należy do obowiązków notariusza?

Otóż, jednym z najważniejszych obowiązków, które należą do notariusza jest oczywiście sporządzenie aktu notarialnego, bez którego kupno mieszkania nie będzie możliwe. Dlatego, gdy podejmiemy decyzję o kupnie nieruchomości wizyta w biurze notarialnym będzie wręcz niezbędna. Jednak to nie jedyny obowiązek notariusza, bowiem zajmuje się on także, sporządzaniem testamentów i innymi czynnościami związanymi ze sprawami spadkowymi. Ma on także, za zadanie przechowywać cenne rzeczy, takie jak pieniądze, czy papiery wartościowe, a także inne ważne dokumenty.

Przy wykonywaniu swoich obowiązków udziela osobom zainteresowanym wszystkich niezbędnych informacji, aby rozwiać ich wszelakie wątpliwości. Po jego stronie jest także, określenie, jakie prawo do danego lokalu jest przedmiotem sprzedaży.

Jest bowiem, wiele sytuacji w życiu, kiedy pomoc notariusza jest nam bardzo potrzebna. Jedną z nich jest właśnie kupno mieszkania. Dlatego, w takim przypadku musimy poszukać odpowiedniego biura notarialnego.

Co musi być zawarte w akcie notarialnym mieszkania?

Akt notarialny przede wszystkim potwierdza nabycie prawa do danej nieruchomości, w tym przypadku mieszkania. Co ważne daje nam on poczucie bezpieczeństwa, ponieważ nie można go zniszczyć, ani też sfałszować, gdyż notariusz ma za zadanie przechować go przez okres 5 lat. Taki, akt zostaje sporządzony na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów, dzięki którym można określić stan prawny nieruchomości, oraz wszystkie inne uprawnienia związane z lokalem.

Oprócz, tych informacji dobrze przygotowany akt notarialny musi zawierać datę i miejsce jego sporządzenia, informację o danej kancelarii notarialnej, dane osobowe stron biorących udział tym akcie, ich podpisy, łącznie z podpisem notariusza, a także wniosek o wpis do księgi wieczystej.

Jakie są koszty notarialne związane z kupnem mieszkania?

Wiele osób zainteresowanych kupnem mieszkania z pewnością zadaje sobie to pytanie, gdyż przed nabyciem praw do lokalu musimy uiścić stosowną opłatę, która będzie uwarunkowana od wartości całej transakcji. Oprócz standardowej taksy dla notariusza, musimy być także przygotowani na wiele innych opłat między innymi związanych z odpisem aktu notarialnego, czy wpisem do księgi wieczystej.

Mało tego kupując mieszkanie również musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami związanymi z podatkiem, który jest uzależniony od wartości nieruchomości, a w przypadku kredytu hipotecznego z takimi opłatami jak prowizja, odsetki oraz ubezpieczenia.

Dlatego, decyzja o kupnie mieszkania musi być starannie przemyślana, gdyż jest to poważne przedsięwzięcie, a pomoc notarialna w takim przypadku to rzecz niezbędna, dlatego musimy skupić się jak najszybciej na znalezieniu kompetentnego notariusza, gdy chcemy w szybkim czasie przystąpić do kupna wymarzonego mieszkania.

Więcej informacji znajdziecie na: http://notariuszgdynia.pl/

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe