Jak wygląda praca tłumacza?

  • 28.07.2021, 12:39
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Jak wygląda praca tłumacza?
Osoby, które lubią języki obce i zastanawiają się nad pracą tłumacza, z pewnością chciałyby wiedzieć, jak wygląda praca w tym zawodzie. Czy codzienna praca nad przekładami różnych tekstów okaże się równie fascynująca, jak w naszej wyobraźni?

Tłumaczenie tekstów wydaje się znakomitym zajęciem dla osób, które bardzo dobrze lub perfekcyjnie znają kilka języków. Tę ścieżkę kariery często rozważają osoby po studiach filologicznych lub lingwistycznych, a także ci, którzy marzą o zdalnej pracy w roli freelancera. Choć praca z dowolnego miejsca na Ziemi z pewnością jest kusząca, a wykonywanie tłumaczeń niektórym może wydawać się dość proste, ten zawód ma swoją specyfikę, która nie każdemu będzie odpowiadać. To zajęcie bardzo odpowiedzialne, a równocześnie fascynujące — noblistka, Olga Tokarczuk, w swojej książce Czuły narrator, poświęciła cały esej zawodowi tłumacza. Autorka doceniła ciężką pracę tych, którzy umożliwiają komunikację „ponad” językami i porównała tłumaczy do Hermesa — boga z greckiej mitologii. Co warto wiedzieć o pracy tłumacza?

Wiele ścieżek do wyboru

Nie sposób być dobrym we wszystkim — dlatego tłumacze najczęściej decydują się na specjalizację w wąskim obszarze swojej działalności. Wykonują tłumaczenia ustne lub pisemne, mogą trudnić się wykonywaniem tłumaczeń audiowizualnych (filmów, programów, seriali), a po zdaniu odpowiedniego egzaminu zyskują uprawnienia do wykonywania tłumaczeń przysięgłych (uwierzytelnionych).

Tłumacz, który wykonuje przekłady pisemne, może (i powinien) wybrać jeszcze węższą specjalizację — wykonywać tłumaczenia umów, tekstów literackich, technicznych, medycznych lub specjalistycznych z określonej branży. Takie zlecenia są znacznie trudniejsze od przekładu prostych artykułów, jednak gwarantują wyższe zarobki. To idealne rozwiązanie dla osób z dwukierunkowym doświadczeniem, które mogą wykorzystać swoją wiedzę (np. z zakresu prawa, medycyny, inżynierii) do wykonywania tłumaczeń na wysokim poziomie.

Jeszcze jednym wyborem, którego musi dokonać osoba marząca o pracy tłumacza, jest tryb pracy. Możliwe jest zatrudnienie w korporacji, wydawnictwie lub biurze tłumaczeń albo działanie w charakterze wolnego strzelca — freelancera. Nawet jeśli docelowo planujemy pracę „na własny rachunek”, warto zacząć od praktyk w biurze tłumaczeń lub u doświadczonego specjalisty, który pokaże nam, jak w praktyce wygląda praca tłumacza.

Cechy dobrego tłumacza

Tłumacz to specyficzny zawód, który wymaga drobiazgowości, cierpliwości i umiejętności skupienia, a także skutecznego poszukiwania rozwiązań i odpowiedzi. Dla jednych może to być fascynująca praca, która każdego dnia stawia wyzwania, dla innych — frustrujące zajęcie, które ciągnie się w nieskończoność.

Tłumacz musi umieć pracować samodzielnie (zwłaszcza gdy chce wykonywać swoją pracę w domu), jednak z drugiej strony powinien być komunikatywny — wymaga tego kontakt z klientami oraz specjalistami, z którymi nierzadko należy konsultować trudne teksty. Równocześnie odpowiedzialność, terminowość i rzetelność z pewnością pozytywnie wpłyną nie tylko na jakość pracy, ale także na owocną współpracę ze zleceniodawcami.

Osoba, która marzy o pracy tłumacza, powinna nastawić się na naukę przez całe życie. Nawet osoby dobrze znające język muszą mieć pod ręką słowniki, a wykonywanie dobrego researchu okazuje się umiejętnością nie do przecenienia. Niektóre teksty — np. tłumaczenia umów (ofertę można znaleźć na stronie tlumaczenia-gk.pl) lub instrukcji obsługi — wymagają dodatkowej wiedzy z innych dziedzin.

Osoby, które marzą o pracy tłumacza ustnego, dodatkowo powinny cechować się umiejętnością koncentracji nawet w trudnych warunkach, zdolnością do pracy pod presją i niezłym refleksem.

Praca z tekstem

Wiele osób dopiero po rozpoczęciu pracy lub praktyk zdaje sobie sprawę, jak złożona i drobiazgowa jest praca tłumacza. Wykonanie tłumaczenia to tylko jeden z jej elementów. Następnie należy wykonać korektę (najlepiej we współpracy z innym tłumaczem), zadbać o interpunkcję i odpowiednio sformatować tekst. Dla tłumaczy-freelancerów stałym elementem pracy jest poszukiwanie klientów. Te czynności oznaczają wiele godzin spędzanych przed komputerem, jednak z drugiej strony — dla wielu osób są źródłem ogromnej satysfakcji i poczucia, że ich unikalne umiejętności tworzą nić porozumienia pomiędzy ludźmi. Ta myśl wynagradza nawet najtrudniejsze dni w pracy z tekstem!

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe