Psychoterapeuta i prawnik pomogą niepełnosprawnym

  • 29.07.2021, 13:23 (aktualizacja 29.07.2021, 14:08)
  • Janusz Grajcar
Psychoterapeuta i prawnik pomogą niepełnosprawnym
Co dziewiąty mieszkaniec województwa podkarpackiego zmaga się z niepełnosprawnością. Fundacja ADRA Polska uruchomiła dla nich program bezpłatnej pomocy psychologiczno-prawnej.

Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie w ramach dedykowanej dla nich grupy dostępnej na platformie GrupaWsparcia.pl. Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji samorządu województwa podkarpackiego. Aby móc skorzystać z bezpłatnego wsparcia, wystarczy zarejestrować się na stronie Fundacji ADRA Polska pod poniższym linkiem:
https://www.adra.pl/wsparcie-dla-woj-podkarpackiego/

Po dokonaniu rejestracji pracownik Fundacji skontaktuje się z każdą zainteresowaną otrzymaniem wsparcia osobą i pomoże w darmowej oraz w pełni anonimowej rejestracji na platformie GrupaWsparcia.pl. Idea anonimowości użytkowników portalu przyświeca założycielom od początku jego funkcjonowania, dlatego też przekazane dane potrzebne do wzięcia udziału w programie nie są przekazywane dalej.

Użytkownik dzieli się tylko tymi informacjami, które uzna za stosowne. Po zalogowaniu się może porozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia oraz uzyskać specjalistyczną pomoc. W dedykowanej grupie dla mieszkańców województwa podkarpackiego do dyspozycji osób z niepełnosprawnością będą doświadczeni eksperci – psychoterapeuta oraz prawnik. Użytkownicy mogą uzyskać wsparcie specjalistów zarówno pisząc z nimi na czacie, jak i podczas planowanych spotkań audio w ramach grupy. Dodatkowo przewidziane są także webinary, o których członkowie grupy wsparcia będą informowani z wyprzedzeniem.

Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie możemy się dowiedzieć, że w Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku 11,7 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego zadeklarowało, że zmaga się z niepełnosprawnością. Oznacza to, że problem ten dotyka praktycznie co dziewiątego mieszkańca tego województwa. Jak sytuacja wygląda obecnie, dowiemy się już za niedługo, ale można się spodziewać, że liczba ta nie zmieni się drastycznie. Fundacja ADRA Polska postanowiła więc wyjść naprzeciw szczególnym potrzebom tak licznej grupy osób i zaoferować im wsparcie.

–  GrupaWsparcia.pl to portal udzielający kompleksowej pomocy ludziom będącym w potrzebie – ich bezpieczna przestrzeń. Zaletami naszego rozwiązania jest nieograniczony zasięg pomocy dzięki działalności prowadzonej w sieci, a także łatwy i darmowy dostęp oraz  anonimowość – brak zdjęć, dzielenie się tylko tymi informacjami, które użytkownik uzna za stosowne. Dzięki temu możemy skutecznie dotrzeć z pomocą do osób potrzebujących wsparcia w radzeniu sobie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Szczególnie zależy nam na dotarciu do tych osób, które do tej pory bały się wyjść z problemem „na zewnątrz” – być może z powodu wstydu lub w obawie przed stygmatyzacją społeczną – pogłębiając tym samym swoje trudności oraz pogarszając sytuację życiową – podkreśla Katarzyna Wojtachnio z Fundacji ADRA Polska.

Portal umożliwia dołączanie do już istniejących grup wsparcia, a także tworzenie nowych, skupiających ludzi połączonych wspólnym problemem i chęcią radzenia sobie z nim. GrupaWsparcia.pl daje możliwość podzielenia się problemami bez względu na porę dnia i miejsce – wystarczy dostęp do Internetu. Zawsze można dodać wpis na czacie ogólnym, napisać do wybranej osoby lub do specjalisty. Dzięki możliwości organizowania spotkań można umawiać się z członkami danej grupy wsparcia na zaplanowane rozmowy głosowe.

Platforma działa zarówno w wersji na komputer, jak i w formie aplikacji mobilnej. Dla nowych użytkowników przygotowany jest również samouczek, z którego warto skorzystać, aby poznać najważniejsze możliwości portalu. Dodatkowo, aby ułatwić rejestrację  i korzystanie z platformy, uruchomiona została specjalna infolinia. Użytkownicy mogą skorzystać z pomocy w sprawach technicznych pod nr. tel. 790 796 718 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00.

W ramach projektu jest również tworzona baza lokalnych grup oraz ośrodków wsparcia z województwa podkarpackiego. Mogą znaleźć się w niej wszystkie grupy działające w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko. Fundacja zachęca do bezpłatnego dołączenia do bazy grupy i ośrodki związane z walką z uzależnieniem, grupy wsparcia dla osób z depresją, chorobą, żałobą, bankructwem lub innym kryzysem życiowym. Baza będzie dostępna na platformie GrupaWsparcia.pl. Dzięki wyszukiwarce użytkownik będzie mógł szybko i bez problemu znaleźć grupę lub ośrodek, który go wesprze w trudnych chwilach. Ośrodki te będą również mogły w pełni bezpłatnie korzystać z funkcjonalności portalu, na którym obecnie zarejestrowanych jest już 11 tys. użytkowników i ponad 60 grupa wsparcia.

Organizacje, które chcą bezpłatnie znaleźć się w tworzonej bazie, proszone są o kontakt pod nr. tel. 790 796 718 lub na adres [email protected]

Czytaj też: Na badania możesz skierować siebie sam

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe