Jakie domy budują Polacy?

  • 05.08.2021, 09:11
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Jakie domy budują Polacy?
Polacy w ostatnich latach decydują się na coraz mniejsze domy. Co ciekawe, takie zjawisko również dotyczy działek. Jedni przeprowadzają się ze wsi do miasta, aby doświadczyć miejskiego życia, natomiast drudzy uciekają z miasta na wieś zmęczeni hałasem, gęstością zabudowy i złą jakością powietrza. Rozległe posiadłości nie są już priorytetem, co pokazują coraz chętniej kupowane projekty małych domów.

Polskie domy coraz mniejsze

Obecnie, młodzi ludzie decydujący się na samodzielną budowę własnych „czterech kątów”, nie wpisują na liście priorytetów dużego metrażu. Zamiast dużych domów dwupiętrowych,  stawiają na klasyczne - parterowe domy, których koszt utrzymania jest niższy. Jak wynika z wielu danych zebranych przez portale nieruchomościowe, Polacy najczęściej stawiają domy o powierzchni 150 m2, a jeszcze 5 lat temu średni metraż wynosił 200 m2. Średnia powierzchnia działki natomiast wynosi 450 m2

Powyższe dane potwierdzają oferty znajdujące się na czołowych portalach ogłoszeniowych. Okazuje się, że 65% ogłoszeń sprzedających dotyczy wolnostojących domów. Pozostałe 35% ofert jest związanych z chęcią sprzedaży bliźniaków, domów szeregowych czy letniskowych. Firmy budowlane przyznają, że w ostatnich latach najczęściej realizują projekty małych domów. Są to domy parterowe z poddaszem. Poddasze z kolei jest najczęściej poddawane aranżacji mieszkalnej. Tym sposobem poddasze staje się dodatkowym pomieszczeniem użytkowym w postaci sypialni czy składziku na niepotrzebne rzeczy. 

Wspomniane projekty małych domów dotyczą zazwyczaj zabudowań murowanych, a rzadziej drewnianych. Nie jest to dziwne, ponieważ domy murowane charakteryzują się większym bezpieczeństwem. Dlaczego projekty małych domów są tak chętnie realizowane? Niestety wynika to z coraz większych cen działek, jak i domów. Rosnący od paru lat popyt na domy, powoduje wzrost cen za materiały budowlane, działki oraz usługi firm budowlanych. 

Dom wyposażony w garaż i ogrzewanie na gaz

Projekty małych domów również mogą spełniać wszystkie nasze potrzeby. Niemal w każdym domu jest miejsce na garaż, w którym znajduje się przynajmniej jedno auto osobowe. Samochód oczywiście jest niezbędnym środkiem transportu w dzisiejszych czasach zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie ceną za spokój jest duża odległość do wszelkich usług. 

W kontekście omawianego tematu warto zwrócić uwagę nie tylko na zabudowę Polaków, ale i wybieraną instalację grzewczą. Jak się okazuje, Polacy najchętniej wybierają ogrzewanie gazowe, które jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Nowoczesne projekty małych domów coraz częściej zakładają instalacje pomp ciepła czy kolektory słoneczne, jednak na ten moment nie są one zbyt popularne. Wszystko przez bardzo wysokie ceny takich instalacji. 

Mieszkanie w bloku nadal popularne

Pomimo tego, że projekty małych domów są bardzo chętnie kupowane, wciąż na popularności nie tracą tradycyjne mieszkania w blokach. Od około 20 lat odsetek ludzi mieszkających w blokach wciąż rośnie. Przyczyną takiego zjawiska jest rosnąca cena działek budowlanych oraz samych materiałów potrzebnych do wybudowania małego domu. 
Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe