PKO BP proponuje ugody Frankowiczom, którzy już pozwali bank

  • 05.08.2021, 11:58
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
PKO BP proponuje ugody Frankowiczom, którzy już pozwali bank
Napięta sytuacja na linki Banki - Frankowicze trwa od wielu miesięcy. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu miały być ugody dla Frankowiczów. Większość banków jednak sceptycznie podchodzi do tego pomysłu. Deklarację przystąpienia do programu ugód wyraził jasno jedynie bank PKO BP. Jednak pomimo upływu kolejnych miesięcy propozycji masowych ugód nadal nie ma.

UGODY Z PKO BP TYLKO DLA TYCH CO W SĄDACH

Jednak w drugiej połowie czerwca tego roku portal Franknews.pl opublikował informacje, że w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o propozycjach zawarcia ugody skierowanych jedynie do pełnomocników kredytobiorców spierających się w sądach z PKO BP. Instytucja potwierdza informację, że testuje także porozumienia poza sądami, a symulacje dla klientów będą uwzględniać opcję stałego oprocentowania.

Propozycja Komisje Nadzoru Finansowego dotyczące rozwiązywania problemu kredytów we frankach szwajcarskich odbierana jest przez wiele banków sceptycznie. Większość instytucji oczekuje na rozstrzygające stanowisko Sądu Najwyższego, które zapowiedziane jest na tegoroczny wrzesień. Prawnicy reprezentujący kredytobiorców przed sądami natomiast wskazują, że ugody na warunkach KNF nie są korzystne dla ich klientów i dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. 

Wyjątkowe podejście reprezentuje Bank PKO BP, który jako jedyny jednoznacznie opowiedział się za wdrożeniem ugód dla Frankowiczów wg pomysłu KNF. Jak podaje portal Franknews.pl w czerwcu prawnicy reprezentujący kredytobiorców otrzymali od  pełnomocników banku pisma dotyczące wstępnej chęci zawarcia ugody. 

TERMIN UGOD ZNÓW PRZENIESIONY

Bank PKO BP zadeklarował, że przeliczy kredyt tak jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach, z oprocentowaniem stopy procentowej właściwej dla kredytów PLN, czyli WIBOR + marża, oraz dodatkowym oprocentowaniem ewentualnie występujących niedopłat lub nadpłat. Zainteresowani kredytobiorcy zostali poproszeni o nawiązanie kontaktu w celu ustalenia szczegółowych rozliczeń podając swoje dane osobowe oraz sygnaturę sprawy. 

Według potwierdzonych informacji, zawieranie ugód może masowo ma rozpocząć się na jesień 2021r. Jednak jest to już kolejny termin podawany przez bank. Instytucja cały czas pracuje nad metodami rozwiązania problemu kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich.

Jak podaje Bank PKO BP dąży on do zdalnego rozwiązywania sporów, które będą jak najbardziej przyjazne i bezproblemowe dla klientów banku. Do tej pory instytucja wypracowała dwie ścieżki zawarcia porozumienia. Pierwsza skierowana jest do klientów, którzy toczą spór na drodze sądowej, w ich przypadku ugoda zawarta będzie przed sądem powszechnym. Druga ścieżka zawarcia porozumienia między kredytodawcą a kredytobiorcą polegać będzie na negocjacji warunków ugody przed sądem polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeśli dojedzie do porozumienia między stronami, wówczas ugoda zawierana będzie w oddziale banku.  

Instytucja pracuje nad rozszerzeniem tej ścieżki na nowe grupy klientów jeszcze przed automatycznym, masowym proces zawiązywania ugód.

PRACE NAD UGODAMI NADAL TRWAJĄ

Bank PKO BP od dłuższego czasu pracuje nad konwersją kredytów frankowych dla największego grona swoich klientów. Najważniejszym zadaniem, jakie postawiła przed sobą instytucja, jest rozpoczęcie procesu masowego zawierania ugód z klientami jesienią tego roku.  Termin uległ już przesunięciu, a wynika to z konieczności dostosowania się do oczekiwań KNF dotyczących oferty kredytowej po konwersji.

Instytucja dysponuje symulacją kredytu złotowego ze zmienną stopą procentową. KNF oczekuje od banku już na etapie negocjacji przedstawienia symulacji także ze stałą stopą procentową. Założenia banku były inne. Rata po konwersji przy stałej stopie procentowej zazwyczaj ulega podwyższeniu. Pojawia się problem badania zdolności kredytowej klienta.

Czy wystarczającym jest założenie, że wyeliminowanie ryzyka kursowego stwarza bezpieczne warunki kontynuowania umowy, czy należy dokonać zbadania zdolności? Kolejnym możliwym wariantem, byłaby częściowa spłata kredytu przez klienta, co wyeliminowałoby wzrost wysokości raty. Bank prowadzi intensywne dyskusje z KNF na temat dostępnych wariantów, jak wskazują informacje zawarte w komentarzu przesłanym przez bank. 

PRAWNICY POTWIERDZAJĄ DONIESIENIA O UGODACH

Prawnicy reprezentujący Frankowiczów jednoznacznie stwierdzają, że częstotliwość otrzymywania od banków propozycji ugody dla klientów dochodzących swoich praw na drodze postępowania sądowego rośnie. Wskazują jednak, że są to w większości propozycje mało korzystne dla ich Klientów. Propozycje ugody są zgodne ze stanowiskiem szefa KNF przedstawionym w grudniu 2020r. Prawnicy potwierdzają doniesienia medialne, wedle których ugody promowane są głównie kredytobiorcą, którzy powali bank i nie spłacili jeszcze swojego kredytu.
Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe