Jan Warzecha: Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków

  • 10.08.2021, 20:55
  • Grzegorz Król
Jan Warzecha: Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków
Samorządowcy w całym kraju alarmują - Polski Ład zmniejszy wpływy do kas w gminach. Tylko w powiecie dębickim według m.in. Związku Miast Polskich samorządy mogą stracić nawet blisko 30 mln zł rocznie. Najwięcej Dębica, bo prawie 13 mln zł w ciągu roku.

O obawach wójtów gmin powiatu dębickiego, a także burmistrza Mariusza Szewczyka (Porozumienie Jarosława Gowina) piszemy w najnowszym wydaniu Obserwatora Lokalnego, który do sprzedaży trafił dzisiaj. W tekście znaleźć można również wypowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości Jana Warzechy, który uspokaja wszystkich. Poniżej prezentujemy całość rozmowy z posłem. 

1. Czy w Pana ocenie gminy faktycznie stracą pieniądze po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Od 2015 roku gminy nie traciły. W okresie rządów Zjednoczonej Prawicy dochody podatkowe samorządów rosły bardzo szybko, a porównując lata 2019 i 2015 dochody jednostek samorządu terytorialnego z PIT i CIT wzrosły o odpowiednio o 18,1 mld zł (+47proc.) i 3,8 mld zł (+54 proc.), a więc w sumie o 21,9 mld zł (+48 proc). Jeśli chodzi o przyszłość, to rząd zapowiada ustawę modyfikującą zasady finansowania samorządu terytorialnego tak, by były bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wydatki bieżące oraz wydatki inwestycyjne. Aktualnie są realizowane konkrety, nie obietnice bez pokrycia. Do 15 sierpnia każdy samorząd w Polsce może składać wnioski w ramach rządowego funduszu Polski Ład na inwestycje, który tylko w tym roku wynosi 20 mld złotych. O tym nie zechcieli wspomnieć krytycy Polskiego Ładu, przedstawiciele Związku Miast Polskich. 

2. Jeśli ryzyko utraty pieniędzy przez samorządy istnieje, to czy w jakikolwiek sposób będzie im to rekompensowane?

Co oprócz kierowanych 20 mld. dla samorządów w ramach funduszu Polski Ład? W sejmie będziemy pracować nad projektami ustaw, aby wydatki bieżące i inwestycje samorządów mogły się kształtować w sposób elastyczny. Rząd planuje wprowadzić także subwencję inwestycyjną dla samorządów i taki pakiet rozwiązań, który pomoże samorządom i wyrówna ich szanse. Jest to ważne, gdyż często mniejsze samorządy – gminne, ale i średnich miast jak Dębica - miały problemy z finansowaniem ważnych inwestycji. 

3. Z jakich środków wypłacane będą ewentualne rekompensaty?

Jest zapowiedź prac w sejmie nad nowym systemem finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Mamy pracować nad uniezależnieniem budżetów samorządów od bieżącej kondycji firm i zarobków zamieszkujących je mieszkańców. Po zmianach wpływy z podatków do samorządów byłyby uzależnione od średnich wpływów podatkowych z terenu danego samorządu z ostatnich trzech lat. Zmniejszylibyśmy w ten sposób wahania poziomu dochodów i zapewnilibyśmy im stabilne finansowanie. Przygotowaliśmy również subwencję rozwojową, która pomoże samorządom w pokryciu wydatków inwestycyjnych. Zmiany w podatkach i finansowaniu samorządu będą realizowane równolegle. W okresie koniunktury wpływy samorządów z PIT i CIT gwałtownie rosną. Teraz, po epidemicznym spowolnieniu, stoimy u progu kolejnego okresu przyspieszenia wzrostu gospodarczego. W latach 2015-2020 wpływy samorządów z PIT wzrosły o 46 proc., a z CIT aż o 59 proc. Jest prawdopodobne, że w najbliższych latach będziemy obserwować dalszy wzrost tych kwot.

4. Premier podczas wystąpień w mediach przedstawia tylko dobre strony Polskiego Ładu, mówi o tym, że zyskają na nim miliony Polaków. Ja natomiast chciałem zapytać, kto na tej strategii straci, gdyż o tym mówi się bardzo mało. A krytykujące Polski Ład informacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej pochodzą tylko i wyłącznie od przedstawicieli opozycji. Jakie w Pana ocenie są słabe strony tej strategii i czy w Pana ocenie powinien on zostać zmieniony? 

Opozycja krytykuje wszystkie rozwiązania Polskiego Ładu, nie przedstawiając swoich. Nigdy nie ma takich rozwiązań, żeby zadowoliły wszystkich w 100 proc. Liderzy opozycji  martwią się o zaradnych, wysoko zarabiających pracowników, o przedsiębiorców, o samorządy, mówią o niesprawiedliwej składce zdrowotnej… Projekt Polskiego Ładu jest tak skonstruowany, że każdy kto zarabia na umowie o pracę do 10-12,5 tys. zł brutto nie straci. Osoby zarabiające na umowie o pracę 13 tys. zł zapłacą miesięcznie 15 zł więcej. Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Zyska niemal 18 mln naszych obywateli. Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. Podatek PIT nie będą płacić osoby najmniej zarabiające i prawie 70 proc. emerytów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas. Dla ponad 23 mln osób zmiany w podatkach będą korzystne lub neutralne. To obejmie 90 proc. podatników. Pozostałe 10 procent może nie zyska bezpośrednio na zmianach podatkowych, ale zyska pośrednio na wzroście koniunktury, na wzroście popytu produkowanych towarów, a inni na zwiększeniu zapotrzebowaniu na usługi, jakie świadczą ich firmy. Polski Ład zrekompensuje przedsiębiorcom kilkanaście korzystnych rozwiązań podatkowych im dedykowanym. Są to między innymi: rozszerzone opcje ryczałtu w PIT (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) i w CIT (estoński CIT), ulgi na innowacje, rozwój i ekspansję. Jeśli chodzi o argument składki zdrowotnej, to rząd stoi na stanowisku, że niesprawiedliwe jest, że obecnie osoba prowadząca działalność gospodarczą i zarabiająca 30 tys. zł miesięcznie płaci taką samą składkę jak osoba zarabiająca ok. 5 tys. zł na umowie o pracę. Rząd chce zlikwidować te "dysproporcje" z powodu której np. pracownik z rocznym wynagrodzeniem na poziomie 100 tys. zł płaci ok. 7,8 tys. zł składki zdrowotnej, a przedsiębiorca, który zarabia tyle samo, płaci tylko 4,6 tys. zł, czyli o ponad 40 proc. mniej. Zmiany w zakresie składki zdrowotnej to dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia. Wszyscy zgadzamy się, że te pieniądze są potrzebne. 

5. Czy planowane są spotkania z lokalnymi samorządowcami/mieszkańcami, w trakcie których przedstawione zostaną im główne założenia, ale też zagrożenia płynące z Polskiego Ładu?

Konsultacje społeczne w sprawie Polskiego Ładu są przedłużone do 5 tygodni i potrwają do 30 sierpnia. Odbyło się takie spotkanie dotyczące Polskiego Ładu udziałem europosła Tomasza Poręby w gminie Pilzno. Ja zgłosiłem 3 przedsiębiorców - konsultantów z biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W moim sprawozdaniu z dwuletniej pracy poselskiej w formie Gazety Poselskiej przekazanej do każdego domu też było wiele o korzyściach, jakie przyniesie Polski Ład dla Polski, regionu i powiatu dębickiego. Do mojego biura napływają także róże propozycje, a kilka dni temu trzech przedsiębiorców przedstawiło swoje oczekiwania. Wykorzystuje te spotkania jako konsultacje, przekazuje ciekawe propozycje dalej, tym bardziej że pracuje w Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.
 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
masakra p_i_s
masakra p_i_s 13.08.2021, 18:20
Czemu kłamiesz !!!! Wczytać się w ten ład to 1-osobowe firmy, małe firmy będą mieć przekichane. Jesteś jak długopis co karzą to tak głosujesz
Lasy
Lasy 13.08.2021, 14:10
Panie Pośle a co z Ustawą o Lasach Państwowych, nowelizację której pan opracował - LASY TO NASZ NARODOWY MAJĄTEK.
Klops
Klops 13.08.2021, 00:12
Czy poseł sam podejmuje decyzję podczas głosowania?
Wardzała
Wardzała 03.09.2021, 22:52
hi hi hi, niech mnie nie rozśmiesza - mam pypcia na wardze...
ść
ść 13.08.2021, 12:42
Jak odbywa się głosowanie w Sejmie mogliśmy niedawno obejrzeć, a powtórki obecne są na wszystkich kanałach.
PCHD
PCHD 11.08.2021, 23:39
PAN zagłosował przeciwko wolnym mediom proszę o wyjaśnienie my walczyliśmy o wolność słowa SOLIDARNOŚC TO był najważniejszy postulat a o co pan walczy proszę powiedzieć wyborcom
kasjer
kasjer 03.09.2021, 22:54
Kasa Misiu, kasa się liczy
Obatel
Obatel 13.08.2021, 09:02
To jest sekta. Sekta nie ma własnego zdania.
Adam
Adam 11.08.2021, 16:28
Kłamstwa. 90% przedsiębiorców i samozatrudnionych straci, czy to kierownik kliniki czy pani Jadwiga co prowadzi kiosk czy pan Jan co naprawia buty - oni stracą i będą się dokładać na rozdawnictwo rządu.
Won
Won 11.08.2021, 16:12
Panie pośle, to są moje pieniądze.
Wojtek
Wojtek 11.08.2021, 13:34
A Stanisław Ciszek Radny z PiS jak zwykle na pierwszym planie na każdym zdjęciu z aktywnym posłem Warzechą.
Midas
Midas 11.08.2021, 13:05
Ponieważ J.W. wie zawsze wcześniej, zanim zapadną decyzje, to wie, że sankcji za TSUE nie będzie żadnych i pieniądze będą się sypać jak w mennicy...
Dębiczanin
Dębiczanin 11.08.2021, 11:17
Najlepszy ład to będzie jak pis się skończy i Warzecha pójdzie na bezrobocie,
Fachowa rynka
Fachowa rynka 13.08.2021, 08:30
Znajdzie się jakaś fucha w Urzędzie Gminy przecież to fachowiec.
Adaś
Adaś 07.09.2021, 16:44
A dlaczego nie w Zakładzie Oczyszczania Miasta?.
Pyretta Blaze
Pyretta Blaze 11.08.2021, 22:21
I oby Twoje słowa były prorocze.
BLEEEEEEEEEE
BLEEEEEEEEEE 11.08.2021, 11:11
HAHAHAHAHAAHAHA
dt
dt 11.08.2021, 08:34
Demagogia nie zna granic w wykonaniu tego ugrupowania. Wyliczenia dla większości pokazują,że zapłacimy znacznie większe podatki,wszyscy widzą co dzieje sie z cenami w ostatnim czasie, podwyżki pensji jeśli ktoś otrzymuje są minimalne , dzisiaj głosują, nad lextvn , aby był tylko jeden słuszny przekaz....czy wszyscy zdają sobie sprawę ,gdzie nas to zaprowadzi ?
?
? 11.08.2021, 08:04
Czy ten poseł mówi co wie( patrz- co mu kazali mówić)? Czy wie co mówi?
poseł
poseł 10.08.2021, 23:21
Co wy dzielicie a macie pieniądze - skąd-???????
Poseł nie jest od dzielenia pieniędzy poseł powinien ustanawiać dobre prawo taka jest jego rola
Wojtek
Wojtek 10.08.2021, 23:06
Warzecha się od moich pieniędzy odiwań ! Do zobaczenia za dwa lata, zobaczymy gdzie się wtedy schowasz.
Klej
Klej 10.08.2021, 22:58
Propaganda rodem z PRL, lekcja historii dla młodzieży tu i teraz
Tomasz
Tomasz 10.08.2021, 22:49
W kieszeniach Polaków - polityków, dodajmy. Chociaż akurat w tej grupie zawodowej jest ich zdecydowana mniejszość.
ABC
ABC 10.08.2021, 22:11
Na pewno więcej, ale w kieszeniach rządzących.
ginia
ginia 10.08.2021, 21:55
to kpina nie ??

Pozostałe