Janusz Steinhoff: to najlepszy okres Polski w historii

  • 28.08.2021, 10:59 (aktualizacja 28.08.2021, 11:56)
  • Ryszard Pajura
Janusz Steinhoff: to najlepszy okres Polski w historii Janusz Steinhoff w towarzystwie byłego senatora i dębickiego starosty Tadeusza Kamińskiego oraz prezesa Dębickiego Klubu Biznesu Zbigniewa Nosala.
Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, był gościem honorowym Gali Działaj Lokalnie, jaka odbyła się w Dębicy. W swoim wystąpieniu mówił o wyzwaniach, stojących przed polską gospodarką.

Wybierają sens

Ale zanim to nastąpiło, miało miejsce wręczenie pamiątkowych certyfikatów tegorocznym zwycięzcom programu Działaj Lokalnie w powiecie dębickim. To dziesięć organizacji i grup nieformalnych z trzech gmin, które są partnerami Dębickiego Klubu Biznesu w organizacji lokalnej odsłony projektu: gminy Dębica, miasta i gminy Pilzno i gminy Żyraków.

Jak powiedział Zbigniew Nosal, prezes Dębickiego Klubu Biznesu, stowarzyszenie przedsiębiorców łagodzi obyczaje i zachęca wszystkich, gdy mają do wyboru sens i bezsens, by wybierali sens. Tak jak organizacje, które złożyły wnioski o przyznanie grantów w programie Działaj Lokalnie. 

Jak dodał Paweł Werbowy z DKB, to organizacje, którym chce się działać, napisać wniosek i realizować swój projekt. Ich liderzy rozmnażają społeczną energię.

 

Wielu ludzi wyzwoliło talenty

Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna, nie ma wątpliwości, że program Działaj Lokalnie wyzwala społeczną energię, dzięki czemu powstają nowe organizacje.

- Udało się zintegrować wiele pokoleń, wielu ludzi wyzwoliło swoje talenty i przysłużyło się lokalnej społeczności - powiedziała Beata Soprych, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Pilźnie i działaczka społeczna ze Strzegocic.

- Dziękuję, że kilka lat temu Pan zaprosił gminę Żyraków do partnerstwa - zwrócił się do prezesa Zbigniewa Nosala wójt Marek Rączka. 

Jak dodał, można dzięki temu aktywizować stowarzyszenia i grupy nieformalne. 

 

Dziesiątka z grantami

W tym roku granty otrzymali:

Ochotnicza Straż Pożarna w Straszęcinie
Projekt: „Młodzi, kompetentni, odważni - Liderzy OSP”

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej w Straszęcinie
Projekt: „Rozmrażamy społeczną energię”

Stowarzyszenie na rzecz lokalnej społeczności „ParkoSzansa”
Projekt: „Zaczarowany las”

Grupa nieformalna „Góra Możliwości”, pod auspicjami Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie
Projekt: „Alternatywny patriotyzm”

Grupa nieformalna „Młodzieżowa Rada Miejska w Pilźnie - MRM”, pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej
Projekt: „#MRM aktywuj -enter!”

Koło Gospodyń Wiejskich w Zwierniku
Projekt: „Powrót do normalności po covid 19”

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzegocicach
Projekt: „Dziadek z wnukiem dwa kamraty, odwiedzają swoje światy”

Ochotnicza Straż Pożarna w Zwierniku
Projekt: „Gotowi by nieść pomoc”

Centrum Wolontariatu Dzieci i Młodzieży Gminy Dębica
Projekt: „Młodzi dla Nagawczyny”

Grupa nieformalna „Nakręceni na ekologię”, pod auspicjami Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica
Projekt: „Bądź eko - twoje zdrowie zyska na ochronie środowiska”

Program Działaj Lokalnie realizowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Akademię Filantropii w Polsce. Lokalnym partnerem i ośrodkiem Działaj Lokalnie jest Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu.

Więcej informacji o Programie „Działaj Lokalnie”, w tym edycji 2021, można znaleźć na stronie internetowej Dębickiego Klubu Biznesu: http://www.karierawdebicy.pl. Dodatkowe informacje o „Działaj Lokalnie” również na: http://dzialajlokalnie.pl.

 

Najlepszy okres w historii

Janusz Steinhoff, który ma rodzinne związki z Dębicą powiedział, że pierwszy raz zawitał do naszego miasta w 1952 roku. Jak stwierdził, już w czasach minionego ustroju miasto znane było z przedsiębiorczości. Wspominał trzech prywatnych dębickich piekarzy: Roztoczyńskiego, Suma i Koniecznego, dzięki którym Dębica słynęła z jakości pieczywa.

Wracając do współczesności stwierdził, że Polska jest dzisiaj w najlepszym okresie swojej historii.

- Nigdy nie zbliżyliśmy się tak do wysokorozwiniętych krajów Europy Zachodniej i świata jak w tej chwili - powiedział.

Jak dodał, większość wskaźników ekonomicznych po wejściu Polski do Unii Europejskiej napawa optymizmem. Na przykład przed wejściem Polski do UE wartość naszego eksportu wynosiła 60 mld euro, dzisiaj jest to 350 mld euro. Co dowodzi, że polska gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna.

Teraz, zdaniem Janusza Steinhoffa, najważniejsza dla rozwoju kraju jest transformacja energetyczna. Bo energetyka oparta na węglu jest przestarzała, w efekcie mamy  najwyższy w Europie poziom cen energii elektrycznej. Dlatego konieczne jest przejście na odnawialne źródła energii i energetykę jądrową, a w okresie przejściowym wykorzystanie gazu. Jak stwierdził, w ostatnich latach w Polsce następuje silny rozwój instalacji fotowoltaicznych i energetyki wiatrowej, w tym morskiej, co napawa optymizmem.

 Drugim ważnym problemem, jaki według Janusza Steinhoffa trzeba rozwiązać, to problem wieku emerytalnego, mamy bowiem najniższy w Europie wiek przechodzenia na emeryturę. Przyczyną są głównie  niespotykane w innych krajach przywileje emerytalne dla wielu grup zawodowych.

 

Starostwo dołączy

Spotkanie zakończyło się jeszcze jednym pozytywnym akcentem. Występujący na zakończenie starosta Piotr Chęciek zapowiedział, że w przyszłości powiat dołączy jako partner do organizacji lokalnej edycji programu, na tych samych zasadach co gminy Dębica, Pilzno i Żyraków.

W tym roku powiat był współorganizatorem finałowej gali, która odbyła się w sobotę w Hotelu Camelot.

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dębiczanin
Dębiczanin 14.09.2021, 19:34
A co ten były senator zrobił dla Dębicy.
panie, co pan
panie, co pan 30.08.2021, 18:02
Najlepszy okres pod rządami pisu? 1,5 biliona długu, z tego prawie 500 mld w ostatnich 2 latach i zapowiedź następnych 500 mld zadłużenia.

A nasze pisorki to nie maja się już gdzie lansować tylko przy projektach kół gospodyń wiejskich? I w ogóle co to za projekty? Tzw. Dębicki Klub Biznesu był ale gdzie w tych projektach rozwój biznesu? Przecież to programy socjalne.
Antoni
Antoni 31.08.2021, 07:28
Prof Steinhoffowi chodziło raczej o ostatnie 30 lat "transformacji",a nie o rządy PiSu, o popieranie którego go nie podejrzewam. Tylko ta transformacja polegała na uwłaszczeniu się na majątku narodowym (i wciąż następuje -spółki Skarbu Państwa jako dojne krowy) i zawłaszczeniu "legendy" Solidarności przez zwykłych karierowiczów. Ale tak to jest,jak nami rządzą od 30 lat ci sami ludzie z "prawa" i lewa. Cudzysłowie wstawiłem z pełną świadomością.
Atoja
Atoja 30.08.2021, 08:08
Najlepszy....dla byłych komuchów i pod butem Brukseli....kolonia...
darek
darek 29.08.2021, 23:10
Popieram Cie Mariusz znam Profesora Steinhoffa
na pewno nic wspólnego nie ma z nimi,jest to człowiek niezależny i o innych poglądach jest autorytetem.
Adaś
Adaś 29.08.2021, 22:44
POWIAT DĘBICKI, POWIAT W KTÓRYM CHCE SIĘ ŻYĆ HEHEH ! Kto to hasło wymyślił ? Hehe
xl
xl 30.08.2021, 19:04
Ktoś komu pewnie się chce żyć w tym powiecie.
Pawel
Pawel 29.08.2021, 22:41
Gdzie się zbliżyliśmy ? Od Unii Europejskiej nigdy nie byliśmy tak daleko za rządów obecnej ekipy w parlamencie !
pytajacy
pytajacy 29.08.2021, 18:14
a gdzie jest burmistrz? i jego działanie na rzecz lokalnych organizacji i firm? a pewnie na pielgrzymce ....
Mariusz
Mariusz 29.08.2021, 12:54
Dlaczego na zdjęciach przeważająca większość z polityków to pisowcy. Po zdjęciach ma się wrażenie, że to pisowska impreza?
?pytajnik
?pytajnik 30.08.2021, 14:22
kto tu rzadzi? co, zapytać nie mozna?
??
?? 28.08.2021, 12:52
A jednak fundacja. Co na to działacze?

Pozostałe