Praca dla dekarzy w Norwegii - sprawdź ile możesz zarobić

 • 03.09.2021, 08:11 (aktualizacja 03.09.2021, 08:20)
 • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Praca dla dekarzy w Norwegii - sprawdź ile możesz zarobić
Od wielu lat borykamy się w Polsce z odpływem wykwalifikowanych dekarzy na zachodnie rynki pracy, wśród których szczególną siłę przyciągania ma rynek norweski. Trudno się temu dziwić, ponieważ doświadczony dekarz w Norwegii może zarobić nawet 100 PLN za godzinę pracy i ta płaca, zwłaszcza jeśli prowadzi się jednoosobowe gospodarstwo domowe, daje możliwość opłacenia wszystkich kosztów życia oraz odłożenia oszczędności, które można na bieżąco przesyłać rodzinie w Polsce albo odkładać na jakiś długoterminowy cel.

Ile zarabia dekarz w Norwegii

Jak wspomniano, dekarz w Norwegii  może zarobić nawet 100 PLN za godzinę pracy. Dekarz jest przedstawicielem sektora budowlanego, w którym minimalne stawki godzinowe kształtują się w roku 2021 następująco:

 • wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na nie mniej, niż 209,70 NOK za godzinę;
 • niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;
 • niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;
 • pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.

Warto pamiętać, że w Norwegii pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej i niezbędnego do wykonywania obowiązków sprzętu, a w przypadku pracy poza miejscem zatrudnienia nawet samochodu na dojazdy. 

Czy można w Norwegii znaleźć pracę na stanowisku dekarza jeżeli nie zna się języka obcego

Większość agencji pośrednictwa pracy z zagranicą nie wymaga znajomości języka norweskiego czy angielskiego, ale znajomość języka obcego może być dodatkową zaletą, dzięki której pracownik może osiągnąć jeszcze większą stawkę godzinową. 

Dobra agencja pośrednictwa prowadzi cały proces rekrutacyjny w języku polskim, a na miejscu, w Norwegii oddaje do dyspozycji swoich klientów polskiego lub polskojęzycznego koordynatora, którego zadaniem jest zorganizowanie zakwaterowania, pomoc w komunikowaniu się z Norwegami, w tym także z wszystkimi instytucjami i urzędami, które trzeba odwiedzić, żeby nostryfikować (przejść procedurę zatwierdzenia) dokumenty potwierdzające umiejętności zawodowe. 

Jakich dokumentów potrzebuje dekarz, żeby zacząć pracę w Norwegii

Polski dekarz starający się o pracę w Norwegii musi pamiętać, że niezbędne jest bardzo starannie udokumentowany przebieg wykształcenia. Oznacza to, że nie można poprzestać na świadectwie ukończenia szkoły zawodowej czy kursu przyuczającego do wykonywania zawodu. Potrzebne będą także plan zajęć i praktyk jakie odbywało się w szkole bądź na kursach. Jeśli norweski urząd pracy nie nostryfikuje naszych dokumentów automatycznie, co w praktyce oznacza, nawet najstaranniej zgromadzona dokumentacja nie zostanie uznana za podstawę przyznania dokumentu o nazwie fagbrev (norweskiego świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego), zostaniemy skierowani na dodatkowe szkolenie.

 

Jak przebiega ścieżka awansu zawodowego dekarza w Norwegii

Dobrze wykształcony dekarz, mający duże doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie zdobyte na specyficznym z uwagi na tradycje budowania, dobór materiałów czy nawet względy klimatyczne norweskim rynku pracy, ma szanse na taką samą ścieżkę awansu jak rodowity Norweg. Zaangażowanie oraz wysoka jakość świadczonej pracy szybko zwracają uwagę przełożonych, co może skutkować w krótkim czasie awansem z dekarza na brygadzistę, następnie team leadera i driftsleadera. 

Jakie wymagania w stosunku do dekarzy pojawiają się w ogłoszeniach o pracy najczęściej

Pracodawcy stawiają następujące wymagania:

 • doświadczenie w zgrzewaniu papy termozgrzewalnej/ folii PVC
 • umiejętność pracy w zespole
 • bardzo dobra sprawność fizyczna – brak zaburzeń równowagi
 • sumienność i rzetelność

Znajomość języka angielskiego/norweskiego zawsze jest dodatkowym atutem.

Do ich głównych obowiązków dekarzy w Norwegii należą:

 • układanie i zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC
 • montaż izolacji
 • ocena stanu ryzyka pożaru związanych z pracami
 • utrzymywanie porządku w miejscu pracy

Dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy za granicą

Twierdzenie, że w Norwegii praca leży na ulicy to mit. Faktem jest, że łatwo znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, ale jeśli zależy nam na znalezieniu konkretnego stanowiska w konkretnej branży, opieka agencji jest nie do przecenienia. Agencja gwarantuje jasne zasady współpracy i pełną transparentność wszystkich procesów związanych z zatrudnieniem oraz pomaga przyszłym pracownikom w załatwieniu wszelkich formalności przed i w trakcie wyjazdu.

 

Podsumowanie

Znalezienie dobrze płatnej pracy na stanowisku dekarza w Norwegii nie jest trudne. Pracę można znaleźć nie tylko wtedy, kiedy mamy wykształcenie kierunkowe, duże doświadczenie zawodowe. Aby proces poszukiwania, a następnie rekrutacji przebiegał szybko i bezstresowo, warto zgłosić się do uznanej, zarówno na polskim, jak i na norweskim rynku pracy, agencji pośrednictwa.

W przygotowaniu tekstu pomógł specjalista ds. zatrudnienia Artur Jemioł z agencji pośrednictwa pracy za granicą JobbAssistanse. Aktualne oferty pracy dla dekarzy można sprawdzić pod adresem: https://jobbassistanse.com/oferty-pracy-w-norwegii/dekarz/.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe