Dla nich był legendą. Nie żyje Aleksander Kłusek

  • 03.09.2021, 08:45 (aktualizacja 03.09.2021, 10:45)
  • Grzegorz Król
Dla nich był legendą. Nie żyje Aleksander Kłusek
Jutro o godz. 12 w kaplicy cmentarnej w Pilźnie rozpocznie się msza pogrzebowa w intencji Aleksandra Kłuska. Człowiek-legenda, jak mówią o nim działacze Gminnego Klubu Szachowego Hetman Pilzno pilzneńskich szachów zmarł wczoraj.

- To była nasza klubowa opoka - mówi Bogumiła Mirowska, prezesGKSz Hetman, dodając że Aleksander Kłusek był do końca żywo zainteresowany tym, co dzieje się w pilzneńskim klubie.

W klubie, którego być może by nie było, gdyby nie on i kilku innych miłośników królewskiej gry. Jak można przeczytać na stronie Hetmana początki zorganizowanego sportu szachowego w Pilźnie sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Wówczas rozgrywano regularnie mistrzostwa Pilzna w szachach, a do najsilniejszych graczy zaliczali się Ferdynand Kądzioła, Stanisław Król, Ryszard Szot, Henryk Szot i właśnie Aleksander Kłusek. W 1968 roku powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy Pilzno. Pierwszym prezesem został Ferdynand Kądzioła. Później zastąpił  go zmarły wczoraj niestrudzony społecznik, trener, opiekun młodzieży i organizator życia szachowego w Pilźnie.

- Gdyby nie on i współpracujący z nim późniejszy prezes Józef Daniek, zapewne nie było by tak wielu sukcesów szachistów z ziemi pilzneńskiej - czytamy.

Bogumiła Mirowska mówi, że jutro, w dzień pogrzebu Aleksandra Kłuska rusza szachowa liga. Po jej każdym dniu prezes Hetmana dzwoniła do Aleksandra Kłuska, by zdać mu relację, opowiedzieć o sukcesach, ale i porażkach zawodników z Pilzna.

- Do kogo ja teraz będę dzwoniła? - zastanawia się.

Aleksander Kłusek jutro obchodziłby urodziny.

Czytaj także: To najtrudniejszy maraton w Polsce. Krystian Cholewa z Dębicy weźmie w nim udział

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe