Linie średniego napięcia na posesji - przeniesienie linii i odszkodowanie

  • 07.09.2021, 19:57
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Linie średniego napięcia na posesji - przeniesienie linii i odszkodowanie
Zdarza się tak, że nabywamy działkę, na której przeprowadzona jest np. linia średniego napięcia. Jeśli kupujemy taką nieruchomość, to oczywiście jesteśmy świadomi istnienia takiej sytuacji. Gdy jednak otrzymujemy działkę w darowiźnie, prędzej możemy starać się o jakieś ułatwienia. Należy do nich roszczenie o przeniesienie lub usunięcie linii średnio napięcia z posesji oraz wynagrodzenie za korzystanie z gruntu bez zgody właściciela. Wszystkie te ruchy jednak powinny być poprzedzone kwestiami formalnymi, które w tym tekście chcemy przybliżyć.

Służebność przesyłu w księdze wieczystej

Trudnością w nabyciu pewności, czy istnieje służebność przesyłu związana z linią średniego napięcia na prywatnej posesji, jest to, że nie ma obowiązku ujawniania służebności w księgach wieczystych. Robi się to na wniosek, którego strony wcale nie muszą wnieść.
Jeśli jednak służebność nie została nigdy ustanowiona, właściciel działki, przez którą przebiegają kable, może starać się o zmianę jej przebiegu, likwidację lub wynagrodzenie. Należy jednak liczyć się, że zwykle droga do osiągnięcia kompromisu z zakładem energetycznym jest długa i niełatwa.
Dodatkowo dochodzi kwestia zasiedzenia. Właściciel linii może bowiem twierdzić, że nabył służebność przez zasiedzenie. Związane jest ono z nieprzerwanym korzystaniem z gruntu od wielu lat. Co więcej, może być też tak, że na mocy starych przepisów grunt pod instalacją został wywłaszczony.
Te wszystkie kwestie najlepiej spróbować sprawdzić i ustalić w odpowiednich instytucjach jeszcze przed przystąpieniem do rozmów z zakładem energetycznym.

Przesunięcie lub usunięcie linii średniego napięcia z posesji

Jak widać, są dwie opcje – albo przedsiębiorstwo energetyczne posiada prawo do dysponowania danym gruntem, albo czyni to bez tytułu prawnego. W zależności od sytuacji różnie prezentują się opcje roszczeń właściciela nieruchomości.
Jeśli więc zakład posiada ustanowioną służebność (czy to drogą oficjalną, czy przez zasiedzenie), zmiana przebiegu linii odbyć się może po wydaniu na to zgody, ale na koszt właściciela nieruchomości. Zgody także raczej nie uda się zdobyć sądownie. W takiej sytuacji właściciel posesji jest na gorszej pozycji niż zakład energetyczny. Warto też pamiętać, że można przerwać bieg zasiedzenia.
Lepiej sprawa przedstawia się, gdy linia istnieje bezprawnie. Wtedy na mocy art. 222 Kodeksu cywilnego można domagać się skutecznie usunięcia linii czy słupów lub zmiany przebiegu urządzeń. Zgodnie bowiem ze wspomnianym przepisem „właściciel rzeczy może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą, zaś przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.
A zatem w takiej sytuacji należy zgłosić swoje roszczenie do właściciela linii w oficjalnym piśmie. Jeżeli zostanie zignorowane, mamy prawo wytoczyć powództwo sądowe.

Bezumowne korzystanie z gruntu

Jak więc widać, najważniejsze jest prawne uregulowanie stosunku z przedsiębiorstwem. Jeśli jednak korzysta ono z naszego gruntu bezumownie, można wnieść o zapłatę wynagrodzenia wstecz – maksymalnie do 10 lat wcześniej.
Należy też pamiętać, że do zasiedzenia dochodzi po 20 lub 30 latach korzystania z gruntu. Zasiedzenie służebności niestety uniemożliwia wiele ruchów właścicielowi nieruchomości. Do niego zapewne będzie chciał doprowadzić właściciel linii.

Bibliografia:

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe