Nie żyje pochodzący z powiatu dębickiego bp Marian Duś

  • 09.09.2021, 18:59 (aktualizacja 13.09.2021, 10:26)
  • Janusz Grajcar
Nie żyje pochodzący z powiatu dębickiego bp Marian Duś
W wieku 83 lat w czwartek 9 września po ciężkiej chorobie zmarł urodziny w Róży a mieszkający później w Wiewiórce biskup Marian Duś.

Urodził się 25 czerwca 1938 roku. Jesteśmy dumni, że bp Marian Duś urodził się w naszej miejscowości - takie słowa można przeczytać na stronie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Róży.

W 1956 r. ukończył Technikum Mechaniczne w Dębicy i przez rok pracował w Zakładach Gumowych w Dębicy. Po tym czasie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Trzy lata później przeniósł się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie kontynuował studia filozoficzne. Ukończył je w 1963 r.

Podjął też od razu starania o dokończenie studiów we włocławskim seminarium duchownym, w międzyczasie odbywając roczny staż pracy w Puławskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego. Studia teologiczne kontynuował w Metropolitarnym Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Po ich ukończeniu 9 czerwca 1968 przyjął w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Na pierwszą parafię trafił do parafii św. Mikołaja w Grójcu. Wikariuszem tam był przez dwa lata. Kiedy ukończył studia zakończone doktoratem z filozofii w zakresie nauk społecznych pełnił funkcję prefekta w Metropolitalnym WSD w Warszawie i wykładowcy socjologii. Później był proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Warszawie i dziekanem dekanatu piaseczyńskiego. W 1979 r. otrzymał przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

7 grudnia 1985 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i biskupem tytularnym Thenae. Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1986 r. z rąk prymasa Józefa Glempa, któremu towarzyszyli bp Władysław Miziołek i bp Kazimierz Romaniuk. Na biskupie zawołanie wybrał słowa: W krzyżu zbawienie.

W 2006 roku wziął udział w nadaniu Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy imienia Jana Pawła II. Od 2013 roku jako biskup senior pełnił funkcję prezesa Zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Był rezydentem parafii św. Anny w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. żałobną w kościele św. Anny w Wilanowie w poniedziałek 13 września o godz. 18:00. Pogrzeb odbędzie się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września o godz. 11:00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Biskup Marian zostanie pochowany w jej krypcie, od początku był bowiem zaangażowany w jej budowę.

Czytaj też: Amelka zmarła, Martynka przeżyła. Pomóż jej

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe