Jakub zagrał w domu na podgórzu - zdjęcia i film

  • 19.09.2021, 19:18 (aktualizacja 19.09.2021, 19:43)
  • Tomasz Ratuszniak
Jakub zagrał w domu na podgórzu - zdjęcia i film
Jakub Czapla, muzyk, multiinstrumentalista i członek Kapeli Ludowej Iskierczanie wystąpił podczas wernisażu wystawy zatytułowanej Dom na podgórzu, która w ostatni czwartek otwarta została w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

W jednej z sal przy Ratuszowej 4 dębiccy muzealnicy ze szczegółami odtworzyli wnętrze tytułowego domu na podgórzu. Jest więc izba z drewnianymi ławami, świętymi obrazami, stołem i łożem nakrytym pierzyną. Jest też połączona z nią kuchnia z piecem na którym mógłby wygrzewać się kot i całym wyposażeniem, a także sień z komórą, w której znajdziemy m.in. używane jeszcze kilkadziesiąt lat temu narzędzia. W izbie prezentowane są też współczesne rzeźby Stanisława Koconia, inspirowane kulturą ludową.

Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego przyznaje, że tę wystawę muzeum planowało już od kilku lat, a jej przygotowanie kosztowało jego pracowników wiele pracy. Ale było warto, bo efekt końcowy robi wrażenie.

- A wszystko robili sami - podkreśla dyrektor.

Za scenariusz i aranżację wystawy odpowiada Tomasz Czapla. On również, wraz z Arturem Getlerem i Piotrem Dudą zajął się jej scenografią. Pomagały im Aneta Tęczar i Ewa Smoleń, a pracami stolarskimi zajęli się Jan Żurek i Stanisław Nylec. Całym projektem zarządzali Jacek Dymitrowski i Elżbieta Broniec. Agnieszka Weryńska-Przybyś była konsultantką merytoryczną

Muzealnicy nie ukrywają, że najbardziej zależy im, by wystawę odwiedzała młodzież szkolna, dla której będzie to świetna lekcja historii lokalnej.

Jaku Czapla, który wystąpił podczas wernisażu, to obecnie student II roku muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Jest multiinstrumentalistą - samoukiem. Gra m.in. na cymbałach rzeszowskim i appalaskich, skrzypcach, kontrabasie, gitarze, czy piszczałce wielkopolskiej. Poniżej fragment jego występu w muzeum:

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe