Druga część za nami. W piątek Sybiracy zapraszają do Brzeźnicy - zdjęcia

  • 19.09.2021, 20:50 (aktualizacja 19.09.2021, 21:27)
  • Grzegorz Król
Druga część za nami. W piątek Sybiracy zapraszają do Brzeźnicy - zdjęcia
Od mszy w kościele św. Jadwigi rozpoczęła się dzisiaj druga część obchodów Światowego Dnia Sybiraka. Po niej uczestnicy przeszli na cmentarz wojskowy przy ul. Cmentarnej.

To tam znajduje się symboliczny grób tych, którzy nigdy nie powrócili z zsyłki na Syberię, ale także tych, którzy zostali zamordowani m.in. w Katyniu, Charkowie, czy Miednoje. Zaproszone przez Związek Sybiraków - Koło Sybiraków w Dębicy delegacje złożyły przy nim wiązanki kwiatów. Zrobili to: starosta Piotr Chęciek ze swoim zastępcą Adamem Pieniążkiem, zastępca wójta gminy Dębica Marek Mikrut z przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Żyburą, radna Rady Miejskiej w Dębicy Renata Barszcza, radny RM w Dębicy Mateusz Cebula, radny RM Jerzy Kula, komendant Straży Miejskiej w Dębicy Sylwester Bieszczad, Stanisław Skawiński w imieniu Nowej Lewicy, a także Sybiracy i ich rodziny z prezes dębickiego koła Marią Aktyl na czele.

Dzisiejsze uroczystości były drugą częścią obchodów Światowego Dnia Sybiraka, który przypada w rocznicę agresji ZSRR na Polskę, czyli 17 września. I ostatnią, która odbyła się w Dębicy, bo główne obchody zostały zaplanowane w piątek 24 września w Brzeźnicy. Rozpoczną się od modlitwy na miejscowym cmentarzu, a następnie po sąsiedzku, w szkole w Brzeźnicy wręczone zostaną wyróżnienia, wśród nich Krzyż Zesłańców Sybiru dla Marii Nykiel. Będzie to finał trwającej od 2006 roku historii, gdyż to wyróżnienie zostało jej nadane jeszcze w 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z jakichś powodów medal wraz z legitymacją nigdy do Dębicy nie dotarły i rozpoczęły się jego poszukiwania. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda nadał go ponownie. Wręczone zostaną tam również odznaczenia honorowe Związku Sybiraków. Jednym z nich uhonorowani zostaną wszyscy mieszkańcy gminy Dębica. Do Brzeźnicy przyjedzie prezes zarządu głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko.

Czytaj także: Piękna pogoda, bańki mydlane i Kicia Kocia - zdjęcia + wideo

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe