Nie zarzynajcie MKS-u - apeluje Waldemar Cieśla

  • 22.09.2021, 08:31 (aktualizacja 22.09.2021, 12:44)
  • Janusz Grajcar
Nie zarzynajcie MKS-u - apeluje Waldemar Cieśla
Choć na Kongres Samorządowców Powiatu Dębickiego zaproszeni zostali wszyscy radni i sołtysi, większość z nich nie zdecydowało się wziąć w nim udziału. Ci, którzy przyjechali, udział zakończyli na biciu braw przemawiającym posłom, staroście, burmistrzom i wójtom. O możliwość zabrania głosu poprosiło tylko dwóch. Dlatego trudno się spodziewać pozytywnych efektów tego spotkania.

- Nie spotkaliśmy się tutaj, żeby rozliczać kogokolwiek, ale wypracować rozwiązania na przyszłość - tymi słowami rozpoczął spotkanie jego organizator przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Józef Sieradzki.

Ale po kongresie bliżsi tego celu nie jesteśmy. Jeśli bowiem za ten można by uznać utworzenie związku powiatowo-gminnego, to jest niemal pewne, że w powiecie dębickim taki nie powstanie. Po spotkaniu mówił o tym wprost starosta Piotr Chęciek.

- Nie rozumiem słów, które znalazły się w zaproszeniu na spotkanie, że transport publiczny nie istnieje i przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy musi się tym zająć, by nas zaktywizować. Burmistrzowie i wójtowie już tym problemem się zajmują - stwierdził Piotr Chęciek.

Starosta dodał też, że transport publiczny kosztuje i władze samorządowe dogadają się dopiero wtedy, jeśli to zrozumieją. I to w wąskim gronie, a nie w obecności stu osób na sali. Nie ma możliwości, że finansował to zadanie sam powiat, bo jest to zadanie wszystkich gmin. Zadeklarował, że powiat ze swojej strony może dołożyć milion złotych rocznie.

- A w ogóle to mam wrażenie, że w tym spotkaniu chodzi o to, by MKS wrócił do gminy Dębica - zauważył.

To mogłyby potwierdzać słowa prezesa Dębickiego Klubu Biznesu Zbigniewa Nosala, który stwierdził, że na sali nie ma dwóch głównych aktorów. Chodziło mu oczywiście o burmistrza Mariusza Szewczyka i wójta gminy Dębica Stanisława Rokosza.

- Ja widzę tylko jedno rozwiązanie. Gdyby Dębica była połączona z gminą Dębica nie rozmawialibyśmy teraz o tych sprawach. Bez zmian w strukturze organizacyjnej powiatu nie da się tego zrobić - przekonywał Zbigniew Nosal, nawiązując do hasła przewodniego kongresu Łączyć, a nie dzielić.

Na odpowiedź ze strony wicewójta Marka Mikruta nie musiał długo czekać. Ten podkreślał, że w temacie transportu publicznego dużo się mówi, a niewiele robi. Dodał, że trzeba wreszcie usiąść do konkretnych rozmów, bo żadna gmina sobie sama z tym nie poradzi. Gmina Dębica była zadowolona z obsługi przez MKS, ale sytuacja zmusiła jej władze do podjęcia innych decyzji.

- Mam żal do pana Nosala, bo w pewnych momentach połączyć znaczy podzielić. W stosunkach pomiędzy miastem a gminą Dębica gorsze czasy zaczęły się wtedy, kiedy część Latoszyna została zabrana przez miasto - mówił Marek Mikrut.

Wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć wyliczał, że MKS robi w mieście rocznie milion kilometrów. Wcześniej jego autobusy taką samą trasę pokonywały w mieście i gminie Dębica. Obecny koszt wozokilometra wynosi 7 zł, ale miasto partnerom proponuje mniej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę, ale wszystkie samorządy muszą ponosić koszty - zapewniał wiceburmistrz.

Marek Rączka, wójt gminy Żyraków, oczekiwał od organizatorów spotkania propozycji do dyskusji, które pomogłyby wypracować rozwiązanie korzystne dla mieszkańców, a dla samorządów jak najmniej kosztowne. Bo inaczej te będą musiały rezygnować z innych zadań, by pokrywać straty ponoszone przez przewoźnika.

- Rozwiązanie w oparciu o MKS byłoby dobre, ale nie za wszelką cenę i nie za duże pieniądze - stwierdził.

Tomasz Domaradzki, sołtys Stasiówki, zauważył, że pieniądze są ważne, ale ludzie są najważniejsi. Nawoływał do porozumienia, by dzieci i młodzież mogły spokojnie dojeżdżać do szkół i na zajęcia pozaszkolne. Teraz są z nich bowiem wykluczone. W tym momencie z sali odezwał się głos, że to nieprawda.

- Wykluczone są też osoby starsze, po tym jak MKS przestał jeździć, siedzą w domach i nie mają na kogo liczyć - kontynuował niezrażony tym Tomasz Domaradzki.

Był jednym z dwóch sołtysów, którzy we wtorkowy wieczór zdecydowali się zabrać głos. Drugim był Zbigniew Waśko z Zasowa, on jednak skupił się tylko i wyłącznie na wyglądzie dworca PKS w Dębicy. Nawoływał władze, żeby jakimś sposobem odebrały go obecnemu właścicielowi i przebudowały go na miarę naszych czasów.

Wielu sołtysów z zaproszenia na kongres nie skorzystała, nie było też większości radnych. Niemal wszystkie gminy były natomiast reprezentowane przez burmistrzów i wójtów lub ich zastępców, wyjątkiem była Czarna. Ale przedstawiciele tej gminy od początku mówili, że utworzeniem związku powiatowo-gminnego nie są zainteresowani.

Być może jest to spowodowane zadowoleniem mieszkańców z obecnej oferty transportowej. Dowodem może być komentarz zamieszczony pod artykułem zapowiadającym kongres na naszej stronie. Brzmi on tak: W gminie Czarna mamy teraz bardzo dobrego przewoźnika i nie chcemy już żadnych zmian. Rozkład ułożony pod pasażera i wszyscy są zadowoleni.

O ile jednak Czarna jest położona w ten sposób, że bez niej związek mógłby działać, o tyle stanowisko władz Pilzna niweczy niemal zupełnie te zamiary.

- Jako pierwsi skorzystaliśmy z dopłat z funduszu autobusowego. Uważam, że z tego, co wypracowaliśmy wszystkich nas zadowala. Mamy w gminie dwie firmy Monis i Ogro-Trans, które świadczą usługi i zależy mi, żeby utrzymać z nimi dobrą współpracę - zapewniała burmistrz Ewa Gołębiowska.

Dodała też, że choćby przewoźnicy podstawili nie wiadomo ile autobusów do Machowej czy Łęk, które jechałyby do Dębicy, to ludzie i tak wybiorą te w stronę Tarnowa, bo tam mają bliżej. W ten sposób odniosła się do słów Sławomira Słysia, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu.

Ten zauważył, że młodzież z Kleci wybiera szkoły w Jaśle, bo ma lepsze połączenie z tym miastem niż z Dębicą. Z kolei ta ze Żdżar czy Machowej z tego samego powodu preferuje szkoły w Tarnowie.

- Młodzi ludzie, którzy trafiają tam do szkół zawodowych, mają praktyki w tamtejszych firmach. Przedsiębiorcy dokonują selekcji i proponują pracę tym najlepszym, dlatego oni znikają z rynku pracy w powiecie. Dlatego tak ważne jest, by kształcili się u nas - przekonywał Sławomir Słyś.

A czego od komunikacji publicznej wymaga młodzież? Żeby była nowoczesna, żeby była zsynchronizowana i na jednym bilecie można było przejechać od domu do szkoły, żeby bilety można było kupić przez aplikację, do której podłączona jest karta płatnicza. O tym uczniowie mówili podczas spotkania on-line, które wiosną tego roku zorganizował ówczesny przewodniczący samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy Olaf Bartnik.

- Myślałem, że wyjdę z tego spotkania wiedząc coś więcej. Ale nie wiem, co powiem pracownikom Kronospanu i Lergu, a także córce, kiedy zapytają, czy będzie jakaś zmiana - mówił Waldemar Cieśla, szef dębickich struktur NSZZ Solidarność.

Dodał, że jeśli miałby przyznawać punkty za wystąpienia, najwięcej dostałby ich od niego starosta. Jeśli bowiem nie będzie porozumienia, mieszkańcy powiatu nadal będą jeździć kopciuchami, zamiast przesiąść się do nowoczesnych pojazdów.

- Znam kierowców MKS-u, nadziadowali się kiedyś chłopy jeżdżąc byle czym, teraz mają sprzęt lepszy. Ale i tak nadal obrywają od pasażerów. Panowie do zgody, bo tu się dało odczuć, że jeden tylko drugiemu chce szpilę wbić. Nie zarzynajcie MKS-u - apelował Waldemar Cieśla.

Czytaj też: Dodatkowy kurs do Dębicy już od poniedziałku

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Podatnik
Podatnik 29.09.2021, 00:26
Podatników, nie interesują wasze kłótnie tylko owoce waszej pracy - czym możecie się pochwalić ? W Chełmie od kilku lat przejazdy MKSem są bezpłatne warto korzystać z dobrych rozwiązań zamiast tracić czas na robienie medialnego szumu.
szkoda
szkoda 25.09.2021, 16:39
Sytuacja finansowa gminy Dębica pogarsza się z roku na rok, spadają wpływy własne gminy. Rokosz pomimo kilkudziesięciu lat rządzenia nie jest w stanie odwrócić tego niekorzystnego trendu, więc może by tak wreszcie zrezygnować i dać szansę komuś młodszemu?
senior
senior 25.09.2021, 10:24
Panowie, pomóżcie ludziom którzy mają daleko do MKS-u. Przecież to Wasza praca a kiedyś znów będą wybory. Te samochody w rynku nie są konieczne.
Olek
Olek 25.09.2021, 08:55
Ha ha ha,,,zebranie o wbijaniu szpilek,,,a teraz pospolstwo licytuje kto tych szpilek wbił więcej,amen.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.09.2021, 18:10
Proponuje włączyć Dębice do Gminy Dębica, myślę że wójt ogarnie temat i miasto będzie się miało lepiej...
sto lat panie Wójcie
Rodzic
Rodzic 23.09.2021, 15:01
Szkoda najbardziej uczniów , bo są gorsze od
dzieci z miasta . Pewnie wójtowie wożą
wszędzie swoje dzieci samochodami . Wstyd
panowie . Bez dobrej komunikacji rozwój dzieci
jest ograniczony
jan
jan 23.09.2021, 13:57
"Nie zarzynajcie MKS-u"MKS sam sie zarznął jak przestał jezdzic w gminie Dębica.To tam był dochodowy reszta przynosiła straty i teraz pozostały juz tylko straty.
szewczenko
szewczenko 25.09.2021, 12:43
MKS się nie zarżąnął - jego zarżnięto wypowiedzieniem umowy gminie. A wiadomo kto to zrobił.
??
?? 25.09.2021, 18:25
KTO?
mario
mario 25.09.2021, 20:22
"Umowę wypowiedziało Miasto Dębica.": https://debica.tv/mks-nie-bedz…
Krzyś
Krzyś 23.09.2021, 07:54
"Panowie do zgody, bo tu się dało odczuć, że jeden tylko drugiemu chce szpilę wbić" - czyli tak jak się robi w całym naszym kraju, taki polski standard
Kanis
Kanis 22.09.2021, 20:57
A co na ten temat miał do powiedzenia Orgnaista Grzegorz Stec, reprezentant jakby nie było gminy Czarna. Jest na liście płac i dieta wpada. Bylejakość pełną parą. Jak PAD Dębicy obiecywał ze utrzyma 500 plus ( złoży podpis albo i nie bo pozostałe rzeczy przekraczają jego kompetencje ) to z innym radnym gminnego szczebla ochoczo pozowali do zdjęcia :)
Lupus
Lupus 23.09.2021, 08:55
Kongres był o 17 to pewno jako organista grał na mszy wieczornej. A Gmina Czarna przekazała, że ma temat ogarnięty transportowo.
racjastanu
racjastanu 22.09.2021, 19:10
Może to i dobrze, bo monopolista (czytaj MKS) musi się obudzić! Nic za darmo panowie na stołkach! Jak jesteście kiepscy to upadłość i tyle! Nie Wy pierwsi i nie ostatni!
So
So 22.09.2021, 16:52
Skoro Rokosz się nie stawił, to znaczy że w czterech literach ma swoich wyborców którzy mają problem dostać się do miasta. Ten nasz dębicki obwarzanek coraz bardziej ciąży nie tylko miastu ale i gminie. Chyba ktoś z kandydatów na burmistrza proponował wchłonięcie gminy przez miasto, coraz bardziej widać że ten absurdalny wtedy pomysł jest coraz bardziej potrzebny. Z kolei Gołębiowska jak zwykle ta sama żałosna śpiewka, mamy kopcące monisy i nie kursujące ogro-transy, nam w urzędzie z tym dobrze więc po co coś zmieniać, a że się ludzie trują?? Ważne żeby podatki płacili i na wybory chodzili.
Czyste
Czyste 22.09.2021, 21:21
Ważne czyste powietrze!
von
von 23.09.2021, 13:59
A Latoszyn jeszcze wazniejszy.
Abc
Abc 22.09.2021, 15:11
To wstyd, żeby w mieście i gminie praktycznie nie było MKS. Mieszkańcy rzadko korzystają z komunikacji publicznej bo kursy są co godzinę lub dwie i do kursu trzeba dostosować swoje plany. Powinna być linia "0" . Są miasta, w których przejazdy są za darmo, autobusy jeżdżą często i są pełne - ale tylko prawdziwych włodarzy stać na takie odważne proekologiczne decyzje.
hehe
hehe 22.09.2021, 14:45
Gmina nie połączy się nigdy z miastem. Sprawdźcie sobie oświadczenia majątkowe ich urzędników, a zrozumiecie że takich stołków się po prostu nie oddaje.
Abdullas
Abdullas 22.09.2021, 13:43
Zlikwidować gminę dębica i problem się sam rozwiąże
Stara @
Stara @ 22.09.2021, 16:25
A niby dlaczego? Problem nie leży w gminie ale w tym, że miasto nie ma prawdziwego gospodarza. Urzędnicy miejscy nie zdobywają funduszy unijnych tak, jak to jest w gminie. Już widzę ten "rozwój" miasta po połączeniu z gminą. Miasto pociągnie ją na dno.
Ue
Ue 25.09.2021, 09:36
To może burmistrz u wice dostarczą do Obserwatora Lokalnego prostą tabelkę: Środki Unijne- ile projektów , ile pieniędzy.
Proste i ja Prost człowiek będę wiedział na kogo głosować.
Dominik
Dominik 25.09.2021, 12:43
Tylko trzeba im te tabelki posprawdzać bo znowu sobie z powietrza wezmą.
hahah
hahah 23.09.2021, 07:10
a niby dlaczego taka sytuacja ma trwać? jakie są logiczne przesłanki takiego stanu?
szkoda
szkoda 22.09.2021, 13:40
Gmina obwarzankowa Dębica to parodia. Połączyć to z miastem, zrobić jeden wspólny urząd i wszyscy na tym zyskają. A tak nadal trwają, i będą trwały licytacje, a miasto z roku na rok coraz bardziej podupada. W jedności siła.
???
??? 22.09.2021, 14:43
A gdzie dziadka bedą potrzebowac jak mu urzad zamkną?
johny
johny 22.09.2021, 12:31
Znaczy się klapa. Brawo Ziutek!
tt
tt 22.09.2021, 12:18
Kolejne argumenty za powiększeniem granic miasta, ale oczywiście skończy się tylko na gadaniu. Zabawne są stwierdzenia , że to byłaby grabież terenu gmin. To w takim razie grabieżą jest przejmowanie wpływów podatkowych z mieszkańców miasta, którzy np. przeniesieśli się do gminy. Albo grabieżą jest odbieranie miejsc pracy mieszkańcom miasta przyjeżdżająć do pracy w Dębicy lub też odwrotnie....pokrętne logika.... Dla mnie grabieżą jest to , że Dębica jest słaba ekonomicznie i taktowana jako małe miasteczko co odbiera mi i mieszkańcom powiatu szansę na lepsze życie...tylko przez to , że nie podejmuje się śmiałych i odważnych decyzji ....
jan
jan 22.09.2021, 11:49
Wiadomo bylo od samego poczatku jak puste menkole zaczeły jezdzic tylko po "miescie"ze dlugo tego nie wytrzymaja.Dobrze ze pandemia wymusiła dodatkowe dopłaty to pociagneli jeszcze rok a teraz doopa.
???
??? 22.09.2021, 11:08
A Szewczyk to jeszcze jest burmistrzem? Gościa nie widać od dawna.
az
az 23.09.2021, 19:08
Straży Miejskiej też nikt nie widzi - a podobno jest.
lol
lol 23.09.2021, 12:08
Oficjalnie jest burmistrzem ,ale cóż znów na urlopie.Ileż on ma tego urlopu?
!
! 23.09.2021, 20:13
Ot taki z niego gospodarz właśnie. Wróci i będzie udawał, że o niczym nie wiedział.
lol2
lol2 23.09.2021, 19:18
tyle ile każdy uczciwie pracujący urzędnik czyli 26 dni
kończ Waść
kończ Waść 22.09.2021, 11:02
Panie Małozięć! Pamiętamy jak żeś stawki z Szewczykiem przedstawił gminom w 2019! I Pan śmiesz się jeszcze odzywać w temacie?
Debica góra
Debica góra 22.09.2021, 17:48
Niech gminy płacą a nie tylko bogacą się kosztem Dębicy. Teraz przynajmniej mks jeździ po mieście a nie po wiochach jak dawniej
mickiewicza
mickiewicza 22.09.2021, 22:48
W OL napisali niedawno ile to nas kosztuje w mieście. Bańkę z okładem więcej. Biznesmen Maciej zrobił interes.

Pozostałe