Łącze symetryczne czym się charakteryzuje

  • 24.09.2021, 09:05 (aktualizacja 24.09.2021, 09:09)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Łącze symetryczne czym się charakteryzuje Grafika: www.freepik.com
Coraz więcej aplikacji wymaga połączenia z Internetem o wysokiej dostępności: od klasycznych aplikacji, takich jak poczta e-mail i WWW, po zewnętrzny dostęp do lokalnych serwerów, usług w chmurze i innych wirtualnych systemów. Warto więc zdecydować się na łącze symetryczne. Czym ono się charakteryzuje? Podpowiadamy.

Jaka jest różnica między symetrycznym a asymetrycznym dostępem do Internetu?

Większość połączeń internetowych w Polsce to połączenia asymetryczne. Jednak łącze symetryczne jest pierwszym wyborem, zwłaszcza w sektorze biznesowym. Korzystanie z Internetu w prywatnych gospodarstwach domowych zazwyczaj wygląda tak: wpisujesz zapytanie do wyszukiwarki i klikasz w jeden z wyników wyszukiwania lub bezpośrednio wpisujesz adres strony internetowej. Możesz też oglądać filmy i seriale. We wszystkich tych przykładach strumienie danych są asymetryczne: działania użytkownika wysyłają niewielkie strumienie danych do Internetu - stosunkowo duże strumienie danych wracają następnie z przeciwnego kierunku w postaci bogatych w obrazy stron internetowych lub strumieni wideo HD. Dlatego przepustowość łącza internetowego musi być duża tylko w jednym kierunku. W rezultacie asymetryczny dostęp do Internetu DSL, który jest powszechny w prywatnych gospodarstwach domowych, jest wystarczający.

 

Symetryczne połączenie wykorzystuje nowoczesną technologię - podczas gdy asymetryczne połączenia internetowe często wykorzystują technologię DSL za pośrednictwem kabli miedzianych, połączenia symetryczne zwykle opierają się na nowoczesnych światłowodach. Możliwe są tutaj znacznie wyższe przepustowości, zwłaszcza w sieci upstream.

 

Inne wymagania w firmach

W firmach korzystanie z internetu często wygląda zupełnie inaczej. W zastosowaniach biznesowych klasyczne „surfowanie” w Internecie nie odgrywa żadnej lub bardzo niewielką rolę. Z drugiej strony dane z firmy często muszą płynąć do Internetu – np. gdy pracownicy terenowi w sprzedaży lub w domowym biurze muszą mieć dostęp do dokumentów w sieci firmowej. Ze względów bezpieczeństwa kopie zapasowe często tworzone są w chmurze lub w zewnętrznych centrach danych. W takim przypadku połączenie asymetryczne może nie być wystarczająco silne.

 

Łącze symetryczne a wideokonferencje

Wideokonferencje, które stają się coraz ważniejsze nie tylko w czasach pandemii, wymagają również dużej przepustowości w obu kierunkach. Specyficzne wymagania branżowe mogą również wymagać wysokiego poziomu przesyłania, a tym samym przemawiać za połączeniem symetrycznym, na przykład w przypadku konieczności przesłania dużych plików, takich jak szablony wydruku, dokumenty przetargowe lub pliki wideo. Aby to zrobić, przesyłanie z sieci firmowej do Internetu musi być wystarczająco silne, co zwykle jest możliwe tylko przy połączeniach symetrycznych.
Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe