Wasza szkoła też może mieć różową skrzyneczkę

  • 07.10.2021, 23:20 (aktualizacja 08.10.2021, 00:06)
  • Tomasz Ratuszniak
Wasza szkoła też może mieć różową skrzyneczkę fot. Różowa Skrzyneczka
Na razie korzystać mogą z niej tylko uczennice Szkoły Podstawowej w Starej Jastrząbce.

A to za sprawą Otylii Lipy, która uczy w tej szkole języka angielskiego. To ona skontaktowała się z fundacją Różowa Skrzyneczka i otrzymała od niej skrzynkę wypełnioną podpaskami i tamponami.

- Zawiesiliśmy ją w dziewczęcej łazience, żeby każda z naszych uczennic, która np. zapomniała wziąć ze sobą środków higienicznych, mogła z nich skorzystać - tłumaczy Otylia Lipa.

Dodaje przy tym, że pomysł się sprawdził, bo dziewczęta rzeczywiście chętnie sięgają po wystawione tam środki.

Takich skrzynek, jak w Starej Jastrząbce, wisi już w całej Polsce około 2 000. Jako że celem fundacji jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji, to wiszą one nie tylko w szkołach, ale też w bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach i teatrach.

Jednak z mapy opublikowanej na stronie internetowej fundacji wynika, że Stara Jastrząbka jest w naszym powiecie samotną wyspą. Dlaczego żadna inna placówka nie zdecydowała się przyłączyć do akcji. Może wynikać to z niewiedzy, ale może i z innych przyczyn, na które zwraca uwagę Otylia Lipa.

- Z moimi uczniami mogę porozmawiać na każdy temat, więc także na temat menstruacji i ich to nie krępuje. Tymczasem dla wielu, zwłaszcza dorosłych osób, jest to cały czas jeszcze temat tabu. A tak być nie powinno - przekonuje nauczycielka.

Kiedy podpisała umowę z fundacją otrzymała skrzyneczkę wypełnioną ekologicznymi, co podkreśla, środkami. Jej późniejsze uzupełnianie wzięła na siebie Rada Rodziców. Jednak, by nie obciążać ich dodatkowymi kosztami Otylia Lipa szykuje już kolejną inicjatywę. Jeśli uda jej się zdobyć wsparcie Kulczyk Foundation, to ta zapewni uczennicom SP w Starej Jastrząbce środki higieniczne na cały rok.

Przedstawiciele szkół i instytucji chcących przyłączyć się do akcji fundacji Różowa Skrzyneczka dodatkowych informacji mogą szukać pod adresem: www.rozowaskrzyneczka.pl, lub na jej facebookowym profilu (www.facebook.com/rozowaskrzyneczka). Można też pisać na adres: [email protected] gmail.com, lub dzwonić pod numer: 606 653 916.

Przeczytaj również: 130 000 zł dla dębickich szkół, przedszkoli i biblioteki

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maz
Maz 08.10.2021, 22:28
Jest jeszcze palący problem wykluczenia biegunowego. Proponuję szafeczki- skrzyneczki z pampersami.
Tata nastolatki
Tata nastolatki 08.10.2021, 16:02
Brawo, swietna inicjatywa!!!
juzekk
juzekk 08.10.2021, 15:04
mydlo ,i reczki i ciepla woda.
K
K 08.10.2021, 13:36
Wykluczenie menstruacyjne to naprawdę realny problem. Bardzo się cieszę, że powstają takie inicjatywy! Powodzenia!
Takie tylko pytanie.
Takie tylko pytanie. 08.10.2021, 14:38
Rodzice tych dziewczynek otrzymują na nie co miesiąc 500 zł. Kupno dwóch paczek nawet najtańszych podpasek nie jest chyba tak wielkim wydatkiem.
Emerytka
Emerytka 08.10.2021, 19:26
A jak zapomni Czy tez bedzie potrzebowala wiecej niz wzięła lub poprostu wszystko uleglo zmianie i nie ma przy sobie .To co Pan Pani poleca ?Wracać do domu ?

Pozostałe