W planach mają leśne podchody, gry terenowe i naukę poprzez zabawę

  • 09.10.2021, 23:26 (aktualizacja 10.10.2021, 22:23)
  • Tomasz Ratuszniak
W planach mają leśne podchody, gry terenowe i naukę poprzez zabawę Do Akademii Małego Leśnika należą m.in. Antoś Szurek i Zuzia Wojtas.
Akademia Małego Strażaka ma młodszą siostrę. Jest nią Akademia Małego Leśnika.

Pomysł jej powstania kiełkował w głowie Agnieszki Żurek, założycielki i szefowej Akademii Małego Strażaka, już od kilku lat.

- Ale realnych kształtów nabrał dopiero w czasie pandemii, kiedy wszyscy byliśmy zamknięci i dyskutowaliśmy, co jeszcze możemy robić w przyszłości - wyjaśnia.

Dodaje jednocześnie, że takie działania jak dziś w AML robiła wcześniej z małymi strażakami. Tyle tylko, że doszła do wniosku, że nie wszystkie dzieci, które lubią przyrodę, muszą też lubić straż. Stąd pomysł małych leśników.

- A warunki do prowadzenia takiej akademii mamy idealne, bo poligon strażacki, który prowadzę, mieści się w lesie - podkreśla.

Pomysł tak spodobał się dorosłym leśnikom, że dziś akademia nie tylko współpracuje z większością okolicznych nadleśnictw, ale też działa pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

- Z nadleśnictwami Dębica i Tuszyma robiliśmy np. wspólną kampanię dotyczącą wypalania traw i obalaliśmy mity z tym związane - opowiada.

Starają się zainteresować dzieci bioróżnorodnością, przestrzegać przed zaśmiecaniem lasów i uwrażliwiać na otaczającą je przyrodę.

- Kiedyś miałam taką sytuację, że dzieci, które przyjechały na poligon, znalazły mrowisko i pierwsze co zrobiły, to je rozgrzebały. Dlatego tak ważna jest edukacja, by wiedziały, że tak robić nie wolno - przekonuje Agnieszka Żurek.

Temu właśnie służą informator wydawany przez AML i organizowane w jej ramach spotkania. A w tych bierze udział 25 dzieci w wieku od 7. do 13. roku życia. Spotykają się raz w miesiącu na Poligonie Strażackim w Brzeźnicy. W planach na najbliższy czas mają m.in. leśne podchody i gry terenowe, czyli naukę poprzez zabawę. I spotkania z leśnikami.

Zajęcia są bezpłatne. Zapisać na nie można się na razie poprzez facebookowy profil Akademii Małego Strażaka, ale już niedługo również Akademii Małego Leśnika, który właśnie powstaje, a na którym, jak zapewnia Agnieszka Żurek, będzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Przeczytaj również: Wasza szkoła też może mieć różową skrzyneczkę

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MartaW
MartaW 10.10.2021, 00:25
Brawo Pani Agnieszko !🦌🐈🐅

Pozostałe