Bezpłatna komunikacja w Dębicy? Jest taka opcja

  • 12.10.2021, 08:54 (aktualizacja 12.10.2021, 12:28)
  • Janusz Grajcar
Bezpłatna komunikacja w Dębicy? Jest taka opcja
Nie jedyna, jaką miasto rozważa, by poprawić kondycję MKS-u.

Autobusy miejskiej spółki wykonują rocznie milion wozokilometrów. Biorąc pod uwagę, że każdy kosztuje ponad 7 zł, utrzymanie MKS-u opiewa na 7 mln zł. Dochody z biletów i innych usług świadczonych przez nią to 2 mln zł, w tym z biletów 700 tys. zł. Resztę musi w formie rekompensaty przekazać organizator przewozów, którym jest miasto.

Gdyby Ratusz do 5 mln zł, które i tak musi przekazać, dopłacił jeszcze 700 tys. zł, pokrywając wpływy z biletów, Dębica mogłaby mieć bezpłatną komunikację. Jak zapewnia wiceburmistrz Maciej Małozięć, taka możliwość jest rozważana.

- Chcemy jednak dać sobie jeszcze kilka miesięcy, żeby wprowadzony w marcu 2020 roku rozkład jazdy w pełni zafunkcjonował - mówi.

Do tej pory ze względu na pandemię, nie było takiej możliwości, bo kursy niemal przez cały czas były ograniczane. Jeśli w Ratuszu zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji, na pewno zmieni się siatka połączeń.

Pasażerowie nie będą musieli kupować biletów. Wystarczy więc, że z jednego kierunku będzie jechał jeden autobus, a w centrum pasażerowie będą mogli się przesiąść na inną linię. Maciej Małozięć widzi w tym szansę na ograniczenie liczby samochodów na ulicach Dębicy.

Jest i druga opcja, od której miasto się nie odżegnuje. Chodzi o utworzenie związku powiatowo-gminnego, którego członkiem poza nim byłaby tylko gmina Dębica. Rozmowy na ten temat pomiędzy samorządami cały czas trwają.

Gdyby doszło do porozumienia, autobusy MKS-u znów mogłyby jeździć do Pustkowa czy Braciejowej. Po odpowiednich przekształceniach własnościowych spółka jako operator związku powiatowo-gminnego mogłaby też liczyć na dotację z funduszu autobusowego.

Ta wynosi obecnie 3 zł do wozokilometra. Jej pozyskanie w znacznym stopniu pokryłoby ponoszone przez MKS straty. Dodatkowo mógłby się on starać o zwrot pieniędzy za ulgi handlowe. Jako spółka miejska z takiego uprawnienia korzystać nie może.

Pozostałe straty musiałyby zostać zrekompensowane przez członków związku. Dla miasta byłyby zdecydowanie mniejsze, niż te za ubiegły rok. Dlatego Maciej Małozięć podkreśla, że Dębica jest otwarta na rozmowy z wszystkimi samorządami w powiecie.

To drugie rozwiązanie również wiązałoby się z kolejną zmianą rozkładów jazdy. Ale z pewnością usatysfakcjonowałoby mieszkańców gminy Dębica.

Czytaj też: O twoje chorobowe sąsiadów pytać nie będą

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
znafca emkasu
znafca emkasu Wczoraj, 19:42
W Dębicy nie ma nawet biletu na wszystkie linie... nie mówiąc o nowoczesnych formach płatności za nie. W godzinach szczytu podróż do Pustkowa Osiedla trwała krócej niż sprzedaż biletów:) itd, itd.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.10.2021, 21:49
Firma, która wydaje 7mln rocznie zarabia tylko 2? Ile z tego idzie na zarząd? Nie ma to jak ciepła posadka w samorządowej spółce, nawet kiedy doprowadza się ją do ruiny. A składają się na to wszyscy podatnicy, jeżdżący komunikacją i nie jeżdżący też. Zlikwidować to albo sprywatyzować i zobaczycie jak szybko pojawią się zmiany.
heh
heh 13.10.2021, 13:45
Darmowe bilety tylko dla mieszkańców Dębicy. Powód, dla którego warto się przyłączyć do miasta.
szkoda
szkoda 13.10.2021, 13:26
Miasta takie jak Oleśnica mają darmową komunikację miejską, a bilans w kasie miast podobnie jak w Dębicy lekko na plusie. Dębica aż prosi się o darmowe przejazdy, bo to jeden z powodów, dla których wielu posiadaczy zdezelowanych i nienadających się do użytkowania samochodów mogłoby jeździć ekologiczniej do pracy, skoro rowery im nie pasują.
MKS
MKS 13.10.2021, 09:10
Takiego "burmistrza" wybraliśmy więc mamay to co mamy a i zastępca swoja wypowiedzią się nie popisał
Najlepiej dostosować rozkład jazdy dla potrzeb mieszkańców a potem dyskutować
ddd
ddd 13.10.2021, 07:10
Może najpierw ustawić rozkład jakiś, bo teraz tak jak jeździ MKS to tylko żeby jak najwięcej zrobić kilometrów.
Darmowe bilety widać artykuł dla elektoratu PIS, już płacimy 5 000 000 a biedzimy więcej faktycznie za darmo
jestem za
jestem za 12.10.2021, 14:24
...do darmowych przejazdów darmowe piwo z dystrybutorów w pojazdach ;)
Tomasz Te - La
Tomasz Te - La 12.10.2021, 12:08
Popieram darmowe bilety! Mniej smogu będzie, a kupić bilet w dębicy to dramat.!!!!!!!!!!
Qwerty
Qwerty 13.10.2021, 07:34
Skoro dramatem dla ciebie jest podejście do kierowcy i zakup biletu to życzę ci w życiu samych takich dramatów ...
Dębica
Dębica 12.10.2021, 11:55
Oczywiście pierwsze skojarzenie:dlaczego mieszkańcy maja dopłacać i że za darmo. Miejska komunikacja niekoniecznie ma zarabiać na swoich usługach,ona ma skomunikować pewien obszar,żeby dało się jakoś normalnie żyć i funkcjonować. Poza tym to dobre dla biznesów (ludzie robią zakupy,dojeżdżają do pracy),szkół (uczniowie), kultury (kina,biblioteki,imprezy). Ludzie i biznesy to podatki lokalne,więc darmowa komunikacja nie jest taka darmowa. Tutaj każdy musi być zadowolony.
tt
tt 12.10.2021, 11:35
Kolejną opcją, która zdecydowanie poprawiłaby sytuacje nie tylko MKS ale całego regionu byłoby powiększenie granic miasta - ale brak odwagi osób decyzyjnych skutkuje tym co mamy....
hahaha
hahaha 12.10.2021, 11:12
Ja myslałem ze nikt nie jezdzi MKS-ami i dlatego są puste a to przez ograniczenia w pandemi w autobusie maze przebywac tylko kierowca.Dobrze ze maloziec to wyjasnil bo dalej zylbym w nieswiadomosci.
ee
ee 13.10.2021, 07:12
nikt nie jeździ MKS bo rozkłada jazdy taki żeby gdzieś dojechać w Dębicy to dwie przesiadki albo trzy
ooo
ooo 13.10.2021, 10:25
Napisz skont dokont jezdzisz tu ulozymy rozklada jazdy dla ciebie.
waldi
waldi 13.10.2021, 15:05
Choćby 2 z Cmentarnej: są kursy o 13:06 i 13:39. Jaki sens ma utrzymywanie dwóch kursów? Nie lepiej zrobić jeden kurs np. o 13:20? To wtedy każdy będzie zadowolony, dojedzie i do szpitala i do TC. A tak 13:06 za wcześnie, a 13:39 za późno. Gdyby był ok 13:20 to więcej osób by jeździło do TC.

Pozostałe