Wina szablowanie według Grzegorza Górnika

  • 17.08.2017, 15:02 (aktualizacja 17.08.2017, 15:19)
  • Grzegorz Górnik na zdjęciu pierwszy z prawej
Wina szablowanie według Grzegorza Górnika
Pokaz przegotowany przez Grzegorz Górnika z Akademii Kelnerskiej, odbył się dzisiaj w Szkole Usług Hotelarskich, Sztuki Gotowania i Innych Zawodów w Dębicy. Na początek szablowanie wina musującego.

Czym jest szablowanie wina, albo szampana? Niczym innym, jak otwieraniem butelki szablą. Albo tasakiem, w przypadku, gdy nie mamy szabli pod ręką. Grzegorz Górnik zademonstrował oba sposoby, także ten tradycyjny, za pomocą samych rąk.
W tym ostatnim przypadku, aby to zrobić prawidłowo, nie należy wyrywać korka z butelki, tylko wyciągać butelkę z korka. Potem już z górki...
Padały obawy, że po ścięciu szablą czy tasakiem butelki, a ucina się całą jej główkę, do środka mogą dostać się opiłki szkła. Grzegorz Górnik uspokajał, że ciśnienie wypycha na zewnątrz także opiłki, a w jego długoletniej karierze nie zdarzyło się jeszcze, by szkło dostało się do butelki.
I rzeczywiście, po nalaniu wina do kieliszków opiłków w nich nie było., a dobrze schłodzone prosecco okazało się przepyszne.
Pokaz obserwowali uczniowie szkoły, uczestnicy projektu Moje Nowe Kwalifikacje oraz dębiccy restauratorzy, m.in. Roksana Kamińska z hotelu  Gold, Renata Ziembla - hotel Lord, Maria Skotnicka - dyrektor Grand Chotowa Spa& Resort, Paulina Grygiel - menadżer Grand Chotowa Spa& Resort, Karolina Jawor i Kamil Krzemiński - menadżerowie restauracji orientalnej Czarny Sezam oraz Piotr Bassara z restauracji Steakhouse.
Obecny był też Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, z którego środków realizowany jest m.in. projekt Moje Nowe Kwalifikacje.
Pokaz został poprowadzony przez mistrza kelnerskiego Grzegorza Górnika z Akademii Kelnerskiej wraz z uczestnikami kursu kwalifikacyjnego Kelner.

Wkrótce na naszym portalu także fotoreportaż i porady z innych części pokazu kelnerskiego, m.in. flambirowania bananów i angielskiego serwisu ananasa. Także z przygotowania potraw, m.in. zupy z dyni o orientalnym smaku, przez uczestników kursu kwalifikacyjnego Kucharz pod okiem mistrza kucharskiego Piotra Bassary.

 

Grzegorz Górnik na zdjęciu pierwszy z prawej

Zdjęcia (14)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jabol
jabol 24.08.2017, 08:54
a może tak jakieś spotkania na temat technologii produkcji win?
Koneser
Koneser 17.08.2017, 18:01
IN VINO VERITAS ! /Tylko w winie prawda /
)OLBRYCH
)OLBRYCH 23.08.2017, 20:21
Jest taki jeden co to nie wina lecz obrazy szablą ZACINA !

Pozostałe