Fiskus oddał 39 milionów złotych

  • 08.09.2017, 10:17
  • Admin Admin
Fiskus oddał 39 milionów złotych
Do Urzędu Skarbowego w Dębicy trafiło ponad 52 tysiące zeznań podatkowych za 2016 rok. W większości z nich (36,5 tys.) rozliczający się wykazali, że należy im się zwrot pieniędzy. Po stronie nadpłat uzbierała się kwota 38,8 mln zł.

Ulgą, która mieszkańcom powiatu przyniosła największe zwroty, jest ta za wychowywanie dzieci, tzw. prorodzinna. W PIT-ach. W składanych za 2016 r. starało się o nią 14,7 tys. podatników. Kwota wypłacona przez fiskus wyniosła 21,3 mln zł.
- Muszę jednak zwrócić uwagę, że odliczenie ulgi w zeznaniu nie zawsze skutkuje bezpośrednio zwrotem nadpłaty. Czasami zmniejsza tylko kwotę do dopłacenia - wyjaśnia Danuta Starzyńska, naczelnik US w Dębicy.
Rozliczający się bardzo często korzystali z ulgi rehabilitacyjnej. Starało się o nią ponad 4,7 tys. podatników. Dzięki temu odliczyli od dochodów ponad 10,7 mln zł.
Danuta Starzyńska zastrzega, że tej kwoty nie można utożsamiać z tą, która ostatecznie została zwrócona konta mieszkańców powiatu. W ten sposób obniżyli jednak swoje dochody, co w przypadku niektórych skutkowało na przykład tym, że zmieniał się dla nich próg podatkowy. Z drugiego, w którym musieliby zapłacić 32 procent, wpadali do pierwszego 18-procentowego. Wyliczony po tej operacji podatek, który musieli zapłacić, był więc mniejszy. A nadpłacone zaliczki US zwracał.
Podobny mechanizm dotyczy ulgi internetowej. W 2017 roku mogli z niej skorzystać wyłącznie ci, którzy wcześniej nie ubiegali się o nią przez dwa następujące po sobie lata podatkowe. Takich osób w powiecie dębickim było 903. A kwota, którą odliczyli od dochodów wyniosła prawie 451 tys. zł.
Na tej samej zasadzie ulgę mogli zapewnić sobie podatnicy, którzy przekazali darowizny organizacjom pożytku publicznego i na cele kultu religijnego i krwiodawstwa. Tego rodzaju pomoc w PIT-ach wykazały 1544 osoby, odliczając od dochodów w sumie prawie 580 tys. zł.
Największy zwrot, który otrzymała od dębickiego fiskusa jedna osoba, wyniósł prawie 270 tys. zł.

JAG
Obserwator Lokalny nr 35/2017

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe