Tematem wystawy są dzieje i rola posłów wywodzących się z naszych terenów w okresie od końca XIX wieku do 1939 roku.
- Zakres czasowy obejmuje zatem schyłkowe lata monarchii austro-węgierskiej oraz okres II Rzeczypospolitej – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.
Zgromadzone artefakty pochodzą z zasobów własnych muzeum oraz są wynikiem kwerend przeprowadzonych w archiwach i wśród osób prywatnych. Wernisaż otworzył Jacek Dymitrowski, a po nim słowo wstępne o wystawie wygłosiła jej kurator Aneta Urbanek, pracownica muzeum.
Zaraz po tym sylwetki posłów Michała i Jana Henryka Jedynaków przedstawił Józef Pluta. Zwrócił uwagę m.in. na to, że o ile Michał Jedynak i Jan Siwula byli prostymi ludźmi, chodzili do szkoły ludowej, to Jan Henryk Jedynak, syn Michała, był wykształcony.
Michał Jedynak był najpierw związanym z Witosem ludowcem, potem prawicowym działaczem narodowym i społecznym, w latach 1908–1913 posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie i parlamentu austriackiego – Rady Państwa. Jego syn Jan Henryk Jedynak to działacz ludowy okresu II RP, poseł I, IV i V kadencji, wicemarszałek Sejmu V kadencji. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, w latach 1918–1921 w Wojsku Polskim.
Z kolei Jan Siwula był działaczem ludowym, w latach 1913–1914 posłem do Sejmu Krajowego we Lwowie, a w latach 1922–1927 senatorem. Był ójt gminy Paszczyna, działaczem ruchu ludowego na Ziemi Ropczyckiej. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Wystawa prezentuje 11 sylwetek posłów pochodzących z naszego powiatu.
akr
Obserwator Lokalny nr 37/2017