Ksiądz prałat Stanisław Fiołek patronem przedszkola

  • 05.10.2017, 14:38
  • Admin Admin
Ksiądz prałat Stanisław Fiołek patronem przedszkola Archiwum OL
Ks. prał. Stanisław Fiołek, długoletni proboszcz parafii św. Jadwigi będzie patronem Niepublicznego Przedszkola Radość, prowadzonego w Dębicy przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość nadania imienia, jak zapowiada Paweł Morawczynski, zastępca prezesa stowarzyszenia, odbędzie się jednak dopiero w przyszłym roku.

Paweł Morawczyński twierdzi, że wybór na patrona przedszkola nieżyjącego od zeszłego roku kapłana był dla członków Radości jak najbardziej naturalny.
- Ksiądz prałat był w końcu pierwszym honorowym członkiem stowarzyszenia, a nawet współinicjatorem jego powstania - tłumaczy.
Wspomina, że to właśnie na plebanii w parafii św. Jadwigi, której ks. prał. Stanisław Fiołek był wtedy proboszczem, w 1994 roku powstało stowarzyszenie Radość. To tam w jednej z sal spotykali się rodzice niepełnosprawnych wtedy jeszcze dzieci, dziś już dorosłych osób, by dzielić się swoimi problemami i wspierać nawzajem. Traktowali to jako swoją nieformalną siedzibę i przez długi czas rzeczywiście tak było.
- Do dziś adres korespondencyjny mamy przy ul. Św. Jadwigi 1. Wielu, którym go podajemy, jest tym  faktem zdziwionych, ale nam nigdy nawet przez myśl nie przeszło, żeby to zmieniać. Tam w końcu wszystko się zaczęło - mówi.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że przedszkole, do którego uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, powstało w tym samym roku, w którym umarł ks. prałat Stanisław Fiołek. Te dwie daty dzieli od siebie tylko kilka miesięcy.
Paweł Morawczyński nie ukrywa, że dla niego wieloletni proboszcz parafii św. Jadwigi był ważną postacią. Dobrze pamięta dzień, a nawet godzinę jego śmierci.
- W Jadwidze zaczęły wtedy bić dzwony. A nie była to taka godzina, by biły na mszę - wspomina.
Ważnym wydarzeniem będzie więc dla niego również uroczystość związana z nadaniem przedszkolu imienia kapłana, która odbędzie się w przyszłym roku.
- Zorganizujemy ją albo w lutym w drugą rocznicę jego śmierci, albo w maju, kiedy przypada osiemdziesiąta piąta rocznica urodzin prałata. Jeszcze konkretnie nie zdecydowaliśmy - wyjaśnia Morawczyński.
Dodaje, że nadaniu imienia towarzyszyć będzie okolicznościowa msza święta i oczywiście niewielka uroczystość. Na budynku przedszkola pojawi się również tablica upamiętniająca patrona.
 

tra
Obserwator Lokalny nr 39/2017

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe