Zasłużeni dla Dębicy - dzisiaj wręczenie tytułów

  • 10.11.2017, 14:24 (aktualizacja 11.11.2017, 09:46)
  • Admin Admin
Zasłużeni dla Dębicy - dzisiaj wręczenie tytułów archwium OL
Wieczorem w Domu Kultury Kosmos, podczas spotkania z okazji Dnia Niepodległości kpt. Izabela Podhalańska i kpt. Edmund Książek (oboje na zdjęciu) otrzymają tytuły Zasłużony dla Miasta Dębicy. W ten sam sposób uhonorowana zostanie świętujące w tym roku 18-lecie powstania Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica.

Uroczystość rozpocznie się w sobotę 11 listopada o godz. 18:00. Po części oficjalnej - wręczeniu tytułów, odbędzie się koncert Anety Lipnickiej z zespołem Voice Band.

 

Izabela Podhalańska

Od jesieni 2010 prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Środowiska 5 PSK AK. W czasie wojny była uczennicą tajnego nauczania Kuźnica. Żołnierz Armii Krajowej w placówce Sędziszów Małopolski (ps. Plater). Walczyła w akcji Burza, w ramach II zgrupowania obwodu dębickiego AK (5 Pułku Strzelców Konnych AK).
Jak pisze Antoni Stańko (Gdzie Karpat progi), wyróżniła się tym, że nie opuszczała stanowiska mimo niebezpieczeństw. Wraz z koleżankami „prowadziły obozowe gospodarstwo zgrupowania, aż do jego rozwiązania”.
Od sierpnia 2015 kapitan Wojska Polskiego.

 

Edmund Książek

Żołnierz Armii Krajowej (ps. Konik), jeden z najbardziej zasłużonych działaczy kombatanckiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy.
Do Armii Krajowej zaprzysiężony w styczniu 1944 roku. Walczył w akcji Burza w II zgrupowaniu obwodu dębickiego AK. Po wojnie ukrywał się przed bezpieką na terenie Dolnego Śląska.
Od 1989 roku członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był współzałożycielem oddziału w Dębicy, który był jednym z pierwszych w Polsce. Od 1990 członek zarządu oddziału. W 1997 współzałożyciel Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych ŚZŻAK.
W styczniu 2016 roku awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

 

Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica

Stowarzyszenie założone w 1999 roku. Jego celem jest wzbudzenie powszechnej świadomości na temat raka oraz niesienie informacji kobietom o możliwości wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby. Współzałożycielem i pierwszym prezesem stowarzyszenia jest Anna Mazur; inne aktywne członkinie to m.in. Ewa Rusin, Maryla Fidzińska, Dorota Wilk.
Jest organizacją pożytku publicznego.

 

Admin Admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe