Nagroda POLIN 2017 - wyróżniony Ireneusz Socha

  • 29.11.2017, 11:54 (aktualizacja 29.11.2017, 19:48)
  • Admin Admin
Nagroda POLIN 2017 - wyróżniony Ireneusz Socha
Podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2017. Laureatką 3. edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy (na zdjęciu).

Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova, darczyńców Muzeum POLIN. Nagroda Specjalna została przyznana Stowarzyszeniu „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

Ireneusz Socha od blisko 40 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Dębicy. Żydowskie pamiątki w tej miejscowości – w tym cmentarz żydowski i teren getta – ocalały lub zostały uporządkowane właśnie dzięki jego inicjatywie i współdziałaniu.

- Za pomocą Nagrody POLIN chcemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla osób i organizacji, które w całej Polsce działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. To dzięki nim pamięć o historii polskich Żydów odradza się, i to ich praca buduje wzajemne zrozumienie i szacunek między Polakami a Żydami. To dla nas zaszczyt, że możemy choćby w ten sposób pokazać jak ważne i potrzebne jest to, co robią – powiedział podczas gali Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.

Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Skupia ono osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny.

O wyniku konkursu Nagroda POLIN 2017 zadecydowała kapituła, której przewodniczy Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum POLIN.

Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova, Znamienitych Darczyńców Muzeum POLIN. Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa była dzięki wsparciu Jankielevitsch Foundation. Uroczystość uświetnił koncert Kayah i Marcina Wyrostka.

 

Informacja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe