Poniedziałek, 22.10.2018, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Żeby nas nie truli. Jest uchwała antysmogowa

  • 12.01.2018, 09:33 (aktualizacja 13.01.2018 10:10)
Żeby nas nie truli. Jest uchwała antysmogowa Agnieszka Kruszyńska - Idzior/archiwum OPL Strażnicy miejscy w Dębicy starają się kontrolować to, czym palimy w piecach.
Problem smogu trafił pod obrady Zarząd Województwa Podkarpackiego. Właśnie przyjął on projekt uchwały antysmogowej i zdecydował o przeprowadzeniu konsultacji nad nim. Projekt działań ograniczających zanieczyszczenia zostanie zamieszczony na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego. Każdy może wypowiedzieć się na ten temat i zaproponować konkretne rozwiązania problemu, który szczególnie dotkliwy jest w Dębicy, gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze na Podkarpaciu, a smog większy, niż ten legendarny w Krakowie.

Uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, bo tak brzmi jej pełna nazwa, zakłada poddanie pod konsultacje projektu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w następującej formie:
a) zamieszczenie projektu na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie www.umwp.podkarpackie.pl, w zakładce Środowisko, w zakładce NGO oraz w Biuletynie Informacji Publicznej,
b) przyjmowanie uwag i wniosków do konsultowanego Projektu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, al. Ł. Cieplińskiego 4, w Sekretariacie Departamentu Ochrony Środowiska  pok. nr 408,
c) przyjmowanie uwag i wniosków do Projektu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected],
d) przekazanie Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego celem wyrażenia opinii.
Konsultacje Projektu, zostaną przeprowadzone w terminie od dnia 18 stycznia 2018 r. do 16 lutego 2018 r. Później ostateczną decyzję o wdrożeniu w życie projektu podejmie Sejmik Samorządowy Województwa Podkarpackiego. 

Na terenie województwa podkarpackiego w sezonie grzewczym występują przekroczenia standardów jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. W Dębicy wskaźniki te (przekroczenie norm), są jeszcze wyższe.
- Na ten stan rzeczy wpływa głównie „niska emisja” tzn. emisja pochodząca z sektora komunalno – bytowego, z niskich kominów - informuje Mariusz Trojan, wicedyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Jak dodaje największy problem stanowi stosowanie paliw nieodpowiedniej jakości w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach grzewczych. Ponadto stan techniczny znacznej części kotłów, w których odbywa się spalanie paliw w celach grzewczych, jest zły.
- Są to w większości kotły pozaklasowe, użytkowane przez wiele lat - wyjaśnia Mariusz Trojan.
Oprócz stosowania paliw niskiej jakości niejednokrotnie występuje również spalanie w piecach odpadów z gospodarstw domowych.
Czynniki te, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu, jakie często występują w okresie zimowym (grzewczym) i niskie prędkości wiatrów, decydują o występowaniu przekroczeń poziomów normatywnych.


 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mijoł
Mijoł 14.01.2018, 20:45
A może Panowie strażnicy przejechaliby się koło 7 - 9 po naszych dębickich błoniach... Co tam się wyprawia to się w głowie nie mieści...
Smog
Smog 13.01.2018, 09:38
Owszem, smog jest faktycznie niebezpiecznym zagrożeniem, ale skąd ludzie mają wziąć pieniądze (ogromne pieniądze) na montowanie pieców ekologicznych, sa to potworne sumy! I nawet po zamontowaniu rachunki również nie należą do najniższych. Jeśli istniały by dopłaty, napewno smog zmniejszył by się radykalnie. To nie jest sztuka wlepić mandat osobie, której ledwo ,,do końca wystarcza". Dlatego owszem ludzie powinni zadbać o środowisko, ale jeżeli kogoś poprostu nie stać to jakoś chyba grzać musi!
odpowiedź
odpowiedź 13.01.2018, 18:33
Jak Cię nie stać na utrzymanie domu to sprzedaj i kup mieszkanie. To, że jesteś ubogi nie daje Ci żadnego, ale to żadnego prawa palić byle czym i truć wszystkich na około.
kominek
kominek 13.01.2018, 14:31
Koszt przyłączenia się do sieci MPC to około 3 tys zł.(mapa+instalacja)
Obowiązek wymiany kotłów najstarszych wg projektu dopiero za 4 lata, tylko czy to uchroni przed paleniem byle czym?
Jeżeli ktoś instalował centralne w domu zamiast pieca to chyba nie był taki biedny.
Mateusz Cebula
Mateusz Cebula 13.01.2018, 21:11
Planowane dotacje, o których pisałem, byłyby dla mieszkańców spełniających określone kryterium dochodowe i miałyby być przeznaczone na wymianę obecnie używanych starych pieców węglowych na kotły węglowe 5 klasy - już w tym roku. C.O. nie ma tu nic do rzeczy.

A program OZE: fotowoltaika, solary, biomasa wraz piecem pelletowym to inna sprawa - miasto pozyskało dotację na dofinansowanie wymiany obecnie używanych w domach instalacji na te ekologiczne - tu nie ma kryteriów dochodowych, bo trzeba samemu też dołożyć min. 1.5 tys zł.
:(
:( 14.01.2018, 22:51
Koszt kotła węglowego klasy 5 to średnio 9000zł.
 ;;
;; 4.10.2018, 00:45
No trudno - taka cena czystego powietrza. Nie masz- weź kredyt, a nie truj innym życia.
Mateusz Cebula
Mateusz Cebula 13.01.2018, 14:24
W tym roku kilkadziesiąt gospodarstw domowych w Dębicy będzie miało wymienione dotychczasowe instalacje na te oparte o OZE: fotowoltaika, solary, biomasa wraz piecem pelletowym. Pozyskano na to dofinansowanie uniine rzędu 10 mln złotych. Będzie więc duża dopłata do wymiany.

Oprócz tego w opracowaniu jest program dotacji na wymianę starych pieców węglowych na kotły 5 klasy dla mniej zasobnych finansowo mieszkańców miasta.
aparatczyk sygnalista
aparatczyk sygnalista 14.01.2018, 11:03
Widzimy kolejnego " fachowca" w zakresie gospodarki cieplnej i OZE !!!!!!
odpowiedź
odpowiedź 13.01.2018, 18:31
Nie jest to Pana zasługa - to po pierwsze.
A po drugie - zobaczymy czy rzeczywiście w tym roku, program wlecze się już prawie 2 lata.
Mateusz Cebula
Mateusz Cebula 14.01.2018, 21:01
A czy gdzieś tutaj pisałem, że dotacja na instalacje OZE to moja zasługa?

Program jest rozciągnięty w czasie, bo najpierw musiał być nabór potencjalnie chętnych, weryfikacja obecnych instalacji, oczekiwawanie na rozstrzygnięcie konkursu. Teraz zbierane są zaliczki i czekamy na przetarg na te instalacje.

Zachęcam też do występowania pod imieniem i nazwiskiem.
Kangur
Kangur 13.01.2018, 14:16
Piniądze leżą na ziemi, cza tylko wygonić lenia i się schylić..
tez dymiacy
tez dymiacy 12.01.2018, 18:12
Szkoda,ze domy prywatne w okolicy Fredry nie zostaly przylaczone do sieci miejskiej.Wszyscy byliby zadowoleni- i ci z osiedla, i ci z domow
Stop truciu!
Stop truciu! 13.01.2018, 20:31
Mieszkam przy Fredry w domu prywatnym i od lat mam ogrzewanie wpierw ze Stomilu, które przejął EMPEC. Na tych wakacjach dopięło się trzech sąsiadów. Wystarczy chcieć
coś sie dzieje
coś sie dzieje 12.01.2018, 16:22
http://www.bip.podkarpackie.pl/attachments/article/3719/Projekt uchwałyantysmogowej dla województwa podkarapckiego - przekazany do konsultacji i opiniowania.pdf
Jakie są sankcje dla nieprzestrzegających uchwały?
Kto będzie czuwał nad jej przestrzeganiem?
czytelniczka
czytelniczka 12.01.2018, 13:14
Tak zgadzam się z tym ale dobrych kotłów dolnego spalania ,polskich producentów 5 klasy jest u nas tylko bodajże dwa.Można na nie dostać dotację,ale już nie ma ich w ostatnio modnych dopłat z urzędów.Liczą się tylko kotły na pelet,, a moim zdaniem to jest niesprawiedliwe .
Jan
Jan 12.01.2018, 10:36
Kotły dolnego spalania nie kopcą i spalają czysto. Kotły górnego spalania (wylot spalin u gory kotła,wiekszosc kotłów zasypowych) odpalane od GÓRY także sa oszczedniejsze i czystsze. Jednak wiekszosc ludzi pali tradycyjnie na ruszcie,zasypując żar węglem,co powoduje czarny dym,smołe w kominie i straty opału o zanieczyszczeniu nie mówiąc.
czytelniczka
czytelniczka 12.01.2018, 10:23
''- Są to w większości kotły pozaklasowe, użytkowane przez wiele lat - wyjaśnia Mariusz Trojan''Palę w starym kotle węglem i drzewem tylko rozpalam od góry i nie ma dymu,smrodu, mniej węgla spalam w ciągu sezonu grzewczego i mam ciepełko.Wystarczy chcieć.Proszę sobie poczytać na stronie ''czysteogrzewaniepl''.Ludzie są teraz wygodni i się nie chce poświęcić więcej czasu na to i lepiej narzekać.Czy ludzie kupując kocioł czytają instrukcję obsługi? Raczej nie bo w większości jest zalecane rozpalanie od góry a wtedy nie ma tego gryzącego dymu.

Pozostałe