Biskup Jeż leci do Afryki

  • 25.01.2018, 10:41 (aktualizacja 25.01.2018, 11:04)
  • Admin Admin
Biskup Jeż leci do Afryki Archiwum Diecezjalnego Dzieła Misyjnego Biskup nominat Mirosław Gucwa
Święcenia biskupie ks. Mirosława Gucwy, jubileusz pracy misyjnej tarnowskich misjonarzy oraz poświęcenie kościoła i szkoły – to główne punkty wizyty duszpasterskiej biskupa Andrzeja Jeża w Afryce. Kilkuosobowa grupa udaje się do Republiki Środkowoafrykańskiej dzisiaj, tj. w czwartek 25 stycznia br.

W tym roku przypada 30-lecie misyjnej posługi tarnowskich kapłanów w  Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszym duchownym, który rozpoczął  głoszenie ewangelii w Bimbo był ks. Józef Ziobroń.  W ciągu 30 lat  dwudziestu czterech kapłanów diecezjalnych wyjechało na misje do Republiki Środkowoafrykańskiej, by głosić Ewangelię i pomagać  tamtejszym mieszkańcom, często ratując ich życie. Aktualnie w Republice Środkowoafrykańskiej jest  dwunastu kapłanów z diecezji tarnowskiej.
„30 lat to ogromny wysiłek duszpasterski naszych księży, którzy pokonują tysiące kilometrów, by sprawować sakramenty. To także działalność charytatywna prowadzona dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej. Najbardziej znanym projektem jest szpital w Bagandou, gdzie od niespełna 10 lat ratuje się życie dzieci i dorosłych.  Natomiast od 2000 roku w Bimbo udzielana jest pomoc dla sierot, którym  m.in. misjonarze finansują edukację i posiłki” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i były misjonarz w  Republice Środkowoafrykańskiej.
Podczas podróży misyjnej biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedzi  szpital w Bagandou i poświęci kościół, który powstał tuż obok tego ośrodka medycznego. Świątynię wybudował tarnowski misjonarz ks. Mieczysław Pająk – dotychczasowa kaplica – również ze względu na stan techniczny – nie spełniała warunków ośrodka kultu, w którym sprawuje się Eucharystię.
Istotnym punktem pobytu w Afryce będzie udział w święceniach biskupich  tarnowskiego misjonarza ks. Mirosława Gucwy. Bp Andrzej Jeż będzie jednym z konsekratorów. Uroczystość odbędzie się 11 lutego br. w katedrze w Bouar. „Biskup nominat Mirosław Gucwa głosi Ewangelię w Republice Środkowoafrykańskiej od 1992 r. Jest pierwszym tarnowskim misjonarzem, który został biskupem w Afryce. Jego  nominacja to w ocenie tamtejszego kardynała Dieudonné Nzapalainga  docenienie Kościoła tarnowskiego za misyjne zaangażowanie” – dodaje  ks. Czermak.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęci także szkołę dla dzieci głuchoniemych i niepełnosprawnych w Bertoua w Kamerunie. To dzieło prowadzone jest przez tarnowską misjonarkę Ewę Gawin, której pomagają Małgorzata Pietrucha i Magdalena Słowik.
Uczy się tam ok. 130 niepełnosprawnych, zwłaszcza głuchoniemych dzieci. Przed szkołą stoi wiele wyzwań – potrzeba wykwalifikowanych wychowawców, a w perspektywie budowa internatu” – podkreśla ks. Krzysztof Czermak, który również udaje się do Afryki.
Misyjna podróż duszpasterska biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża potrwa do połowy lutego.

 

Diecezjalny Serwis Informacyjny

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe