Piątek, 14.12.2018, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Drożeją ceny biletów MKS

  • 27.02.2018, 13:39 (aktualizacja 27.02.2018 13:48)
Drożeją ceny biletów MKS Janusz Grajcar/archwium OL
Od 5 do 8 procent, w zależności od strefy, wzrosną ceny biletów jednorazowych i miesięcznych Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Jak wyjaśnia prezes MKS Piotr Chęciek jest to związane m.in. z rosnącymi kosztami utrzymania komunikacji miejskiej. Ceny biletów wzrosną na przełomie marca i kwietnia, 14 dni po opublikowaniu uchwały Rady Miejskiej w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Ostatnia podwyżka wprowadzona była w marcu 2016 roku. Od tego czasu wzrosły m.in. płace o 13%.
- Z kolei cena paliwa o 16%, a utrzymanie przystanków i całej infrastruktury od 15 do 20% - wyjaśnia prezes miejskiej spółki Piotr Chęciek.
Do tego doszedł kolejny czynnik - spadek liczby przewożonych przez MKS pasażerów.
Proponowane zmiany cen wynikają również z sugestii przedstawicieli innych gmin w powiecie, w których miejska spółka prowadzi działalność. Według nich ceny powinny być podobne do tych, obowiązujących w podobnych do Dębicy ośrodkach.
W uzasadnieniu do projektu uchwały, którą radni przyjęli na ostatniej sesji podany jest Mielec i Rzeszów. W tym pierwszym cena biletu to 2,7 zł, a w drugim 2,8 zł. Można jedynie zastanawiać się, czy Rzeszów jest podobnym ośrodkiem do Dębicy.
Po zmianach bilety w strefie 0 kosztować będą 2,7 zł (podwyżka 8%), w I - 3 zł (7%), w II - 3,4 zł (6%), a w III - 4 zł (5%).
Zmiany mają także związek z zakupem 10 autobusów. W piątek 16 lutego podpisana została z Autosanem umowa, w której mowa o 8 pojazdach na olej napędowy. Już dzisiaj wiadomo - o czym poinformował burmistrz Mariusz Szewczyk - że do Dębicy nie trafią autobusy hybrydowe. Dwa brakujące również będą na olej napędowy.
Ceny biletów miesięcznych wzrastają o wymieniony wskaźnik procentowy przy biletach jednorazowych. Podwyżka cen, głosami koalicji PiS-WZD została przegłosowana podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

rar
Obserwator Lokalny nr 8/2017

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obiektywny
obiektywny 9.03.2018, 17:34
Jezdzi masę osób z gminy Dębica, dzieci i młodzież do szkół.
rano są przepełnione , to samo po południu
exDębiczanin
exDębiczanin 9.03.2018, 14:49
MKS jeżdzą jedynie emeryci, bo mają za darmo. Może jeździłoby więcej osób gdyby kursy były częstsze. Bez znajomości rozkładu jazdy nie ma co się wybierać na przystanek, bo może się okazać, że najbliższy autobus przyjedzie za 2-3 godziny. A to już za "jedyne" 2,70 zł. W tym czasie całą Dębicę wzdłuż i wszerz można przejść "z buta" - za darmo!
A zakup autobusów na olej napędowy w mieście, gdzie przez większośc zimy jakość powietrza jest gorsza niż w Krakowie uważam za jakiś żart! Zresztą w ogóle po co kupować nowe, skoro i tak wożą powietrze?!
Dziunia
Dziunia 6.03.2018, 22:23
Żeby jeszcze w parze z podwyżką cen biletów szło podniesienie jakości usług MPK.Rozkład jazdy słabiutki, szczególnie wieczorem , nie wspominając o sobocie, niedzieli czy dniach świątecznych. Niektórzy kierowcy zapominają,że wożą ludzi. Jeden jest maniakiem telefonu - cud,że jeszcze nie spowodował wypadku i kogoś nie zabił. I jeszcze tak można długo.
Dezerter
Dezerter 28.02.2018, 11:42
Ale dziadostwo się robi w Dębicy. Te bilety rosną z roku na rok. Mamy ceny teraz jak w Warszawie. Dziękuję ci Dębico za wszystko. Podziękowania dla obecnych władz Burmistrza i Wójta.
Sardinii
Sardinii 28.02.2018, 08:23
Jezdzi w ogole ktos tym procz emerytow, ktorzy maja i tak za darmo? Mks to dramat.
Autor
Autor 27.02.2018, 23:24
Ciekawe jakimi danymi dysponował pan Prezes mówiąc o powyższe płac o 13% ? Może chodzi o średnią krajową:) A tak na marginesie takie podwyżki paliwa kosztów utrzymania, itd - to jest ta dobra zmiana?

Pozostałe