Poniedziałek, 21.10.2019

Zwolnienia lekarskie - już nie musisz pilnować terminu 7 dni

  • 20.03.2018, 14:57 (aktualizacja 20.03.2018, 15:02)
  • Admin Admin
Zwolnienia lekarskie - już nie musisz pilnować terminu 7 dni ZUS
Oddział ZUS w Jaśle – Inspektorat w Dębicy zaprasza w każdy piątek o godz. 9:00 do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – zmiany od lipca 2018 r.”

Szkolenia dedykowane są dla przedsiębiorców oraz pracowników firm i instytucji, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wystawianiu zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej i obsłudze e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.Podczas szkolenia przedstawione zostaną także informacje dotyczące korzyści i ułatwień wynikających z wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich i informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Miejsce: Inspektorat ZUS w Dębicy- ul. Piłsudskiego 15 - godz. 9:00 - piątki
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu – 14 677 94 94 wew.101

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – „e-ZLA”
Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca czerwca 2018 r. Natomiast od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS.
ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Korzyści dla pacjenta:
- brak konieczności dostarczania zwolnienia pracodawcy
- brak konieczności pilnowania terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia oraz brak ryzyka ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu
- stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych

Korzyści dla płatnika – płatnik otrzymuje:
- szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi
- możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień
- brak konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania
- stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe