Wały już chronią mieszkańców

  • 31.03.2018, 10:25
  • Admin Admin
Wały już chronią mieszkańców
Nawet 4 miesiące przed terminem mogą zakończyć się prace przy wałach w Dębicy i Kędzierzu.

Tak wynika z szacunków Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który nadzoruje realizację tego zadania. Wojciech Sławiński, kierownik jednostki realizującej projekt, stwierdza, że parametry nowego i zmodernizowanego obwałowania odpowiadają już obowiązującym standardom.
- Zapewniają ochronę życia i mienia mieszkańców terenów dotychczas klasyfikowanych jako obszary
zalewowe - podkreśla.
Po przerwie zimowej firma Ekokanwod, wznowi prace w kwietniu. Polegać będą głównie na wykonaniu nawierzchni bitumicznych na drogach serwisowych, które służą do prowadzenia akcji powodziowych i celów konserwacyjnych. Wojciech Sławiński obecne zaawansowanie zadania szacuje na ponad 80 procent. W całości zostały zakończone prace ziemne, w wyniku których powstały 2 nowe odcinki wałów o długości ponad 2 km.
Podwyższone zostały też te wcześniej istniejące o długości 2,3 km. Są już również gotowe 2 przepusty wałowe, które zapewnią odwodnienie terenów zawala. Do końca ubiegłego roku przebudowana została natomiast kolidująca z wałami infrastruktura techniczna. 
Zadanie współfinansowane jest z dotacji unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Jego koszt to 12,3 mln zł.

JAG
Obserwator Lokalny nr 12/2018
 

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tu, gdzie  wrony zawracają
tu, gdzie wrony zawracają 25.05.2018, 09:36
To jest dobra wiadomość. Można by napisać, że czekamy na sprawdzenie się ochrony w praktyce, ale może lepiej nie zapeszać. Ważna informacja to ta, że usunie się podziemne instalacje techniczne, które pozostały po stacji uzdatniania wody Igloopolu, a stanowiły zagrożenie dla systemu, co okazało się w 2010 roku. Wygląda na to, że ochrona jest profesjonalnie zaprojektowana i wykonana. Ewakuacja z 2010 roku nie powinna się powtórzyć.
warto się przejść
warto się przejść 25.05.2018, 10:06
Spacerek wałami to czysta przyjemność, choć nie wszędzie jest gładka nawierzchnia. Trochę praktycznego oka i promenada, której Dębicy brakowało gotowa.
zalewowy
zalewowy 01.04.2018, 10:11
Pomiędzy wałami, a Wisłoką, znajdują się stare instalacje, które zasilały byłą stację uzdatniania wody. W czasie powodzi 2010 roku, słup wody tak mocno naciskał na te instalacje, że obok Biedronki na Brzegowej woda podniosła asfalt i ekipy po akcji ratunkowej odstąpiły od ratowania osiedla, gdyż nie były w stanie opanować sytuacji, bo woda pod ciśnieniem od dołu wyrzucała nałożone na wyrwę worki z piaskiem.Czy ta cała instalaćja została zaczopowana lub usunięta? Nie było widać jakiś prac.Żeby znowu nie powstała sytuacja, że osiedle zostanie zalane wodą, która przedostanie się nie nad wałami, a pod......
mieszkaniec
mieszkaniec 31.03.2018, 20:06
czy będą wykonane podjazdy dla wózków koło schodków na wałach ???
równieżMieszkaniec
równieżMieszkaniec 06.04.2018, 10:18
A może jeszcze budki z hotdogami i napojami??!! Wały przeciwpowodziowe służą jak sama nazwa mówi do ochrony przed zalaniem wodą a nie do spacerów z wózkami.
ławeczka/bez muzyki/
ławeczka/bez muzyki/ 25.05.2018, 09:38
Mylisz się, mają również walor rekreacyjny i to na codzień.

Pozostałe