Czeka na nich Panama

  • 02.04.2018, 10:52
  • Admin Admin
Czeka na nich Panama Na Światowe Dni Młodzieży do Panamy poleca (od lewej): Paweł Pietrucha, Gabriela Erazmus i Kamil Godek. Fot. Janusz Grajcar
Wszyscy uczą się języka hiszpańskiego. Zaczęli z różnych pobudek, ale juz za kilka miesięcy używać go będą w rozmowach z innymi młodymi ludźmi. Gabriela Erazmus, Kamil Godek i Paweł Pietrucha będą przez 2 tygodnie uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Gabriela jest uczennicą drugiej klasy w II LO w Dębicy. Kamil studiuje na pierwszym roku Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Oni znali się wcześniej, bo mieszkają w jednej miejscowości w Wiewiórce. Pawła z Dębicy, pracownika Olimpu, poznali na pierwszym spotkaniu organizacyjnym w Tarnowie.
- Jadę, żeby się naładować i być blisko z Bogiem - mówi Gabriela.
Przed rokiem uczestniczyła w ŚDM w Krakowie. Była to dla niej z jednej strony przygoda, a z drugiej okazja do wewnętrznej przemiany. Panująca tam atmosfera sprawiła, że łatwiej jej było poznawać nowych ludzi. Wcześniej nie była to jej najmocniejsza strona.
Kamil uważa, że w Panamie będzie mógł doświadczyć młodego Kościoła. Spotkać młodych ludzi, którzy nie wstydzą się swojej wiary. On też wraca wspomnieniami do Krakowa.
- Poruszające było to, że ludzie rozumieli się, choć mówili różnymi językami - stwierdza.
Pawła w Krakowie nie było. Ale w swoim domu gościł dwóch pielgrzymów z Czech. Co ciekawe pierwszy był w jego wieku, a drugi miał tyle lat, co jego brat. Młodzi zza południowej granicy dziwili się, że w Polsce jest tak dużo kościołów i ludzi na mszach św.
- Katolików w Czechach jest mało, ale modlitwy sprawiają, że są z sobą bardziej zżyci - ocenia mieszkaniec Dębicy.
Być może to sprawiło, że postanowił się wybrać na Europejskie Spotkania Młodych do Bazylei w Szwajcarii. A w konsekwencji także zaważyło na podjęciu decyzji o wylocie do Panamy. Być może tam spotka również osoby, które poznał na ESM, i z którymi utrzymuje kontakty do dziś.
- Będziemy szukali Boga w drugim człowieku - dodaje Gabriela.
Kamil wierzy, że będzie tam z nimi obecny św. Jan Paweł II, który jest przecież ojcem ŚDM. To dzięki niemu młodzi chrześcijanie z całego świata zaczęli się spotykać. Do Panamy wybiera się też bp Leszek Leszkiewicz, który zapowiedział, że w połowie stycznia 2019 r. wsiądzie do samolotu z młodzieżą.
- To dla nas ważne, że nie chce lecieć sam, tylko z nami - podkreśla Kamil.
Choć każde z nich musi zebrać 8,5 tys. zł na przeloty i pakiety pielgrzyma, to zupełnie się tym nie przejmują. Kamil w wakacje poszuka pracy za granicą, Gabriela też zamierza zarabiać, liczą na wsparcie rodziny. Paweł pracuje, więc o pieniądze nie musi się martwić.
- A doświadczę takich rzeczy, których za żadne pieniądze nie kupię. Jestem przekonany, że Bóg ma dla mnie jakiś plan i tylko czeka, żebym się tam pojawił - mówi Paweł.

Janusz Grajcar
Obserwator Lokalny nr 12/2018

 

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe