Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Darmowe szczepienia przeciw pneumokokom

  • 9.04.2018, 08:25 (aktualizacja 09.04.2018 08:31)
Darmowe szczepienia przeciw pneumokokom
Ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, które najczęściej wywołują u dzieci zapalenia górnych dróg oddechowych, a u niektórych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne.

- Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci – zauważa Barbara Więcek, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy.
Zwykle osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci. Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, a u niektórych dzieci i dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia.
- Należą do nich posocznica zwana sepsą, czyli uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów oraz inne zakażenia – wylicza Barbara Więcek.
Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie ochronne, ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony.
Szczepieniom podlegają dzieci z roczników 2013-2016. Będzie to możliwe tylko do 29 czerwca tego roku.
- Warunek jest taki, że dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia – zaznacza Barbara Więcek.
Zainteresowani rodzice powinni zgłosić się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Informacji na ten temat udziela również Sanepid. Telefon 14 680 93 70.

(akr)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe