Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Na ostatni spektakl przyjdzie Krzysztof Penderecki

  • 13.04.2018, 08:36
Na ostatni spektakl przyjdzie Krzysztof Penderecki ZPSM w Dębicy
„Co czujesz czyli symfonia emocji” to najnowsza bajka muzyczna autorstwa Jadwigi Kani i Renaty Żabickiej. W spektaklu wykorzystana została muzyka Krzysztofa Pendereckiego.

To nie jest pierwszy muzyczny projekt nauczycielek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Poprzednie bajki to „Krzyś w poszukiwaniu zaginionej melodii” oraz „Penderecki przez dziurkę od klucza”. Obydwa te przedsięwzięcia realizowane były we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem Weldon Kids.
Realizatorem tegorocznego projektu  jest  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Wykonawcami są dzieci z miasta, gminy i powiatu. Ogółem w spektaklu bierze udział około 110 dzieci. Przedstawienie opowiada o wartościach uniwersalnych takich jak: miłość, dobro, szczęście i nadzieja, a także o negatywnych  emocjach obecnych w życiu każdego człowieka jak np. zazdrość, gniew czy nienawiść. Głównym nośnikiem przekazu jest taniec, ruch, mimika i gest skorelowane z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.            Dębica to miasto, w którym urodził się, spędził dzieciństwo i gdzie wielokrotnie powraca Krzysztof Penderecki, patron PSM I st. w Dębicy, Honorowy Obywatel Miasta. Formą bajkową chcemy dotrzeć z muzyką tego wielkiego dębiczanina do najmłodszych słuchaczy. Głównym założeniem realizatorów projektu jest zapoznawanie najmłodszych z  muzyką tego wielkiego kompozytora, a także promocja miasta, gminy i powiatu poza jego granicami.
Spektakl zostanie wystawiony kilkakrotnie w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W dniach 19 i 20.04.2018 r. dzieci zagrają w sumie pięć spektakli.  Realizacja tego projektu w tym wyjątkowym miejscu niesie ze sobą szczególne przesłanie. Centrum powstało bowiem z myślą o kształceniu i rozwijaniu talentów u najmłodszych. Największe emocje towarzyszyć będą młodym artystom podczas ostatniego spektaklu, na którym swoją obecność zapowiedział profesor Krzysztof Penderecki wraz
z małżonką oraz najbliższą rodziną. Kompozytor stwierdził w jednym z wywiadów, że taki spektakl to bardzo przyjemna forma i odnalazł w tym siebie. Artysta dodał, że bardzo cieszy się, że ten projekt zagości ponownie w Europejskim Centrum Muzyki.
Wyjątkowa bajka adresowana do dzieci, w wykonaniu dzieci to najlepsza droga na wprowadzanie najmłodszych w świat muzyki, uwrażliwianie na sztukę, rozbudzanie emocji i kształcenie poczucia estetyki. Dla społeczności lokalnej to nie tylko zaszczyt, ale i obowiązek pielęgnować i promować muzyczny świat tego wielkiego dębiczanina, a jednocześnie wspierać dzieci w ich artystycznym rozwoju.
Jak mówi dyrektor ZPSM w Dębicy Ewa Trojan,  jest to ogromne przedsięwzięcie i jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc, zaangażowanie i wsparcie finansowe. Projekt ten wsparli: Gmina Dębica, Starostwo Powiatowe w Dębicy, Urząd Miasta Dębicy, Dorota i Stefan Bieszczadowie Firma Suret, Anna i Mariusz Sierosławscy, Krzysztof Hończak, Administracja Domów Mieszkalnych, MKS Dębica, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dębicy,  Wodociągi Dębickie. Dyrektor Ewa Trojan oraz wszyscy realizatorzy projektu są niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie finansowe oraz pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Bajka Muzyczna  to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Cyklicznie prowadzona jest Muzyczna Karuzela dla wszystkich dzieci zainteresowanych nauką w Szkole Muzycznej. Ostanie spotkanie odbędzie się 21 kwietnia 2018r. o godz. 10:  podczas którego przeprowadzone będą zajęcia rytmiki oraz spotkania z instrumentalistami w zakresie gry na trąbce, waltorni, puzonie i akordeonie. Chętnych prosimy o zapisy drogą elektroniczną na adres szkoły: [email protected]

Informacja Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
q1
q1 6.05.2018, 00:04
Aby prawdzie stało się za dość: wystawienie poprzednich bajek organizowało i sponsorowało (oraz oczywiście organizowało dodatkowy sponsoring) wymienione w artykule przedszkole we współpracy ze szkołą muzyczną. Nie na odwrót, jak podano w artykule.
Dagmara
Dagmara 23.04.2018, 18:18
Cudna bajka, prawdziwe emocje !!!

Pozostałe