Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Rekordowe pożary. W Chotowej płonęło 3 ha lasu

  • 13.04.2018, 09:20 (aktualizacja 13.04.2018 09:32)
Rekordowe pożary. W Chotowej płonęło 3 ha lasu archiwum
Tydzień jeszcze się nie skończył, a już jest rekordowy. W powiecie dębickim Państwowa Straż Pożarna zanotowała 20 pożarów łąk, a Chotowej paliło się 3 hektary lasu. Trwa szczyt wypalania łąk, o czym pisaliśmy przed tygodniem w Obserwatorze Lokalnym.

Palisz łąki? Zapłacisz 5000 zł

Ledwo zaczęła się wiosna, a strażacy już wyjeżdżają do gaszenia płonących traw. Ostatnio gasili pożary w Pustyni, Żyrakowie, Grabinach, Jaźwinach i Słotowej. Sprawców podpaleń nie odstraszają nawet surowe kary od 5000 złotych grzywny, do 10 lat pozbawienia wolności. O niewypalanie traw apelują nie tylko strażacy, ale również leśnicy, ostrzegając jednocześnie przed skutkami takich wybryków.
- Nie minął jeszcze tydzień od zejścia śniegu, a już nad łąkami i nieużytkami zaczynają snuć się dymy z  wypalanych traw – zauważa Michał Jodłowski z Nadleśnictwa Dębica.
Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów nieużytków. Wiele osób tłumaczy swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń panuje bowiem przekonanie, że powoduje to szybszy i bujniejszy wzrost roślin. Jest to jednak nieprawda. Prowadzi ono do niekorzystnych, a nawet nieodwracalnych zmian w środowisku.
- Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Na dodatek do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - informuje mł. bryg. Katarzyna Boguszewska z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Ludzie zapominają ponadto, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osobom, które decydują się na taki krok, wydaje się, że kontrolują sytuację. Często okazuje się, że są w błędzie, który czasem dużo ich kosztuje. Ogień rozprzestrzenia się tak gwałtownie, że nie są w stanie go sami ugasić.
Ponadto podczas pożaru powstaje zadymienie, które ogranicza widoczność na drogach, co może przyczynić się do spowodowania przez kierowców kolizji albo wypadku. Nierzadko w wyniku takich pożarów ludzie tracą dorobek całego życia albo giną oni sami. W poprzednich latach tragedie miały też miejsce w powiecie dębickim.
Pracownicy Nadleśnictwa Dębica apelują, by nie wypalać traw, bo stanowi to duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków przenosi się na obszary leśne, niszcząc drzewostany, które po pożarze odradzają się dziesiątki lat.
- Od palącego się poszycia gleby zapala się podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Strażacy gaszą taki pożar nawet przez kilka miesięcy - tłumaczy mł. bryg. Katarzyna Boguszewska.
Oprócz grzywien stosowanych przez policję, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawiciele tej instytucji mogą na tej podstawie zmniejszyć dopłaty bezpośrednie od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet je odebrać.
W sezonie wiosennym w naszym powiecie straż pożarna wyjeżdża do gaszenia płonących łąk nawet 30 razy w tygodniu, a zdarza się, że więcej.
- Pamiętajmy, że wypalanie traw nie przynosi środowisku żadnych korzyści, a jest śmiertelną pułapką dla owadów, małych ssaków, a nierzadko również i dla nas - zaznacza Michał Jodłowski.
Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

(akr)
Obserwator Lokalny nr 14/2018

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe