Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Bezrobocie rekordowo niskie

  • 17.04.2018, 11:18 (aktualizacja 17.04.2018 12:05)
Bezrobocie rekordowo niskie Ryszard Telega nie pamieta tak niskiego wskaźnika bezrobocia. Fot. Agnieszka Kruszyńska - Idzior
W powiecie dębickim wynosi 7% i jest niższe niż w całym województwie podkarpackim, gdzie wskaźnik sięga 10%.

- Pracuję tutaj 19 lat i odkąd przyszedłem, tak niskiego bezrobocia jeszcze nie było – mówi Ryszard Telega, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy.
Wspomina lata, kiedy wynosiło ono 14%. Na spadek bezrobocia wpływ ma wiele czynników, m.in. rozwinięta szara strefa. Niektórzy wciąż płacą wynagrodzenie „pod stołem”, nie zawierając umowy z pracownikiem i nie odprowadzając składek. Dla statystyk istotna jest również emigracja.
Najczęściej to młodzi ludzie albo wyjeżdżają za granicę, albo znajdują zatrudnienie w dużych miastach w kraju. Według dyrektora PUP, spadek liczby osób szukających pracy spowodowany jest również coraz większą liczbą ofert. Na poparcie swoich słów odsyła do strony internetowej urzędu, na której zamieszczane są propozycje zatrudnienia. W ubiegłym tygodniu można tam było ich znaleźć 123, od pracodawców, którzy oferowali 256 miejsc pracy.
Najlepszymi zarobkami od 6400 zł kusi firma Autoproces, która chce zatrudnić w Dębicy inżyniera automatyki i robotyki.
Od 5500 zł będzie mógł zarobić diagnosta do wykonywania badań technicznych pojazdów w Zibi Mg Cars w Nagawczynie.
Firma Kanwil szuka z kolei specjalisty ds. marketingu, który zajmie się prowadzeniem rozmów handlowych z klientami krajowymi i zagranicznymi oraz pozyskiwaniem nowych kontrahentów. Na tym stanowisku można zarobić 4000-5000 zł plus premia.
Od 3600 do 4800 zł może dostać kierowca w firmie transportowej HDS. Jest to praca na terenie kraju od godz. 7 do 17.
Z kolei od 2700 zł otrzyma nauczyciel wspomagający w firmie edukacyjnej Frajda w Żyrakowie.
Z każdym dniem rośnie też liczba sezonowych ofert pracy, związanych z budownictwem, gastronomią i rolnictwem.
- Pracę można znaleźć w szkółkach drzew ozdobnych w Róży – wspomina Ryszard Telega.
Ofert nie brakuje, choć w większości kierowane są one dla mężczyzn. Nie wszystkimi interesują się bezrobotni, a to dlatego, że zarobki, które oferują pracodawcy, są niskie.
- Niektóre wynagrodzenia bywają czasem śmieszne. Pracodawcy muszą pamiętać, że z niewolnika nie będzie pracownika - dodaje dyrektor PUP.

(akr)
Obserwator Lokalny nr 15/2018

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
max
max 26.04.2018, 22:03
Poseł JAKUBIAK z "Kukiz"15 w programie mówił że dał postulat o likwidacji PUP bo nie spełnia swojej misji,utrzymanie kosztuje 4 mld rocznie to "CYNIZM " jakiego nie widziałem ,PUP DO LIKWIDACJI.BYŁOBY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
wojcio
wojcio 24.04.2018, 15:53
bezrobocie 7% to zart a ilu ludzi wywalili
za spoznienie sie do urzedu ilu nie ma prawa do zasilku o tym piszcie a nie o 7%
zdziwiony
zdziwiony 25.04.2018, 07:15
Zlikwidować urząd i zasiłki, a bezrobotni sami znajdą pracę. Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak kurka wodna bezrobotny może się spóznić?
wyborca
wyborca 22.04.2018, 21:03
PUP powinno być zlikwidowane ,bo nie spełnia swojej misji i jak bezrobocie tak niskie to po co tam pracownicy bardzo nie uprzejmi tam siedzą za nasze podatki ,czy ktoś się tym zajmie?
derektor
derektor 25.04.2018, 06:38
2 stanowisko
max
max 17.04.2018, 20:58
To po co jest tam tak dużo pracowników kiedy niskie bezrobocie powinni ograniczyć do połowy , a dyrektorów nie za dużo ktoś za to odpowiada.
Stary KaeS
Stary KaeS 17.04.2018, 16:49
Czy PUP swoją działalność opiera na zasadzie "Tu i teraz" czy faktycznie - nie mam na mysli niewiele dajacych kursow, perspektywicznie podejmuje kroki przeciwdzialania bezrobociu, problemom zwiazanym z nadmiarem niektorych zawodow, a jednoczesnie z niedoborem innych? Nie trzeba w tym wypadku zapatrywac sie na wojewodztwa, do ktorych z wielu powodow nie powinnismy sie porownywac. Nie mazowieckie/malopolskie/dolnoslaskie, ale blizniacze poniekad podlaskie. To samo państwo, ta sama "siła przewodnia" u steru władz. Podobna struktura wieku, wykształcenia, problemów spolecznych... No zapewne różna struktura narodowosciowa i religijna. Te ostatnie nie maja przeciez wplywu na potencjal i mozliwosci. Zatem jak aktywnie dziala PUP w zakresie przeciwdzialania problemom zatrudnienia, przekwalifikowaniem sie na inne zawody? Czy zrobienie zestawienia samo w sobie ma "zrobic robote". Sugeruje czerpac wzorce z Podlasia - po co wywazac otwarte drzwi. Natomiast w sprawie niedoboru nauczycieli z kwalifikacjami uprawniajacymi do opieki dzieci, mlodziezy, jakie niezbedne sa w szkole specjalnej, to niedaleki Lublin ma doskonale rozwiniete szkolnictwo podyplomowe w tym zakresie. Uczelnie są otwarte na propozycje wspolpracy. Jakby to ująć? To rowniez lezy w ich interesie.
ren
ren 17.04.2018, 16:12
ile osób zostało skreślonych ze statusu bezrobotnego? byle pretekst i fru. bezrobocie zmniejszone
grek
grek 23.04.2018, 00:26
mnie to chyba ze 4 razy skreslili te janusze

Pozostałe