Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Biegi motywują ją do walki

  • 20.04.2018, 08:03
Biegi motywują ją do walki Z Dębickimi Gepardami Paulina Królikwska ściga się od dwóch lat. Fot. Wqrw_Team Kraków
Karolina Królikowska obchodziła tego dnia 18 urodziny. Odbierała więc telefony z życzeniami od rodziny i ­przyjaciół. Kiedy rozległ się kolejny dzwonek, spodziewała się kolejnych gratulacji. Tym razem dzwonili ze szpitala z ­Warszawy, gdzie wcześniej robiła badania. Dowiedziała się, że jest chora na stwardnienie rozsiane. Młoda kobieta nie zamierza sie jednak poddawać, a ­siłę do walki z ­tą podstępną chorobą daje jej bieganie.

Objawy, które obserwowała na co dzień nie dawały jej spokoju. Drętwiały jej kończyny i twarz. A jej ogólne samopoczucie, oględnie mówiąc, nie było najlepsze. Lekarze nie od razu postawili właściwą diagnozę. Początkowo podejrzewali, że jest chora na padaczkę.
Kiedy trafiła na badania do Warszawy, okazało się, że to coś znacznie poważniejszego. Diagnoza, którą usłyszała, początkowo ją sparaliżowała. Przyznaje, że była wręcz załamana. Któregoś dnia stwierdziła jednak, że bierne poddanie się losowi to najgorsze, co może zrobić.
Czasem wychodziła na spacer na wały przy Wisłoce. Widziała, jak dużo ludzi tu biega. W połowie listopada 2015 roku po raz pierwszy poszła w ich ślady. Spodobało jej się do tego stopnia, że zaczęła regularnie 3-4 razy w tygodniu trenować. Także w zimie.
- Miałam lepszy humor i lepiej się czułam, jak pobiegałam - tłumaczy Karolina Królikowska.
W marcu następnego roku wzięła udział w I Biegu w Spódnicy. To po tej imprezie koleżanka z klasy zaproponowała jej dołączenie do grupy Dębickie Gepardy. Długo zastanawiać się nie musiała.
Zaczęła brać udział w wycieczkach biegowych. Okazało się, że podczas jednej z nich pokonała 10 km. Nie przypuszczała, że uda się jej się to tak niemal z marszu. Była zaskoczona, ale i zadowolona. W połowie kwietnia zdecydowała się wystartować w pierwszych zawodach.
W Jaśle przebiegła dystans 5 km. Później wystartowała w Dębickiej Dziesiątce, a jesienią także poradziła sobie z trasą w Pustyni. Tak udany dla niej rok 2016 zakończyła październikowym półmaratonem w Krakowie.
W tym ma w planie uzyskać koronę i herb półmaratonów. Żeby to zrobić, musi ukończyć 5 z 11 biegów z oficjalnej listy i jeden spoza niej. Ten ostatni już zresztą zaliczyła, pokonując w styczniu przełajową trasę w Biedaczowie.
W marcu rozpoczęła rywalizację o koronę zaliczając Warszawę. W czerwcu wyjeżdża do Wrocławia, w sierpniu do Wałbrzycha, we wrześniu do Gniezna, a starty zakończy w październiku w Krakowie.
- Musiałam to dobrze rozplanować, bo przy mojej chorobie regeneracja organizmu trwa dłużej - mówi Karolina Królikowska.
Półmaratony zalicza metodą Gallowaya. Z każdego kilometra 200 m pokonuje marszem, a 800 biegiem.
Na pierwszym tegorocznym w Warszawie była bliska poprawienia życiówki, która wynosi 2:38:11.
Jesienią w Krakowie chciałaby cały dystans przebiec, ale będzie to zależeć od jej samopoczucia.
- Mój chłopak Dariusz biega razem ze mną i mnie dopinguje - przyznaje Karolina Królikowska.
Jej sposób na walkę z chorobą zyskał poparcie lekarza. Podczas jednej z wizyt przyznał, że dzięki temu jej mięśnie są lepsze i lżej będzie przechodzić kolejne rzuty choroby. Nawet kiedy więc gorzej się czuje, nie unika aktywności. Chodzi z kijkami, pływa, stara się być ciągle w ruchu. I to radzi też innym, którzy znajdą się w podobnej sytuacji.
- Trzeba wrócić do ludzi, narzucić sobie cele i je realizować - przekonuje Karolina Królikowska.

Janusz Grajcar
Obserwator Lokalny nr 15/2018

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 21.04.2018, 00:15
Karolina brawo jesteś przykładem dla innych :-) po prostu jestes wielka :-)

Pozostałe