50 lat temu zginęło siedmiu rezerwistów - zdjęcia

  • 09.05.2018, 09:44 (aktualizacja 09.05.2018, 10:02)
  • Grzegorz Król
50 lat temu zginęło siedmiu rezerwistów - zdjęcia Jan Litak (z lewej) - jeden z ocalałych w katastrofie.
Poniedziałek, 6 maja 1968 roku, godz. 20:20. Na most na Wielopolce w Brzeźnicy wjeżdża pociąg wiozący sprzęt wojskowy, a także żołnierzy rezerwy na ćwiczenia w Nowej Dębie. Nikt jednak nie dociera na poligon.

Ramię koparki zahaczyło o kratownicę mostu. Dochodzi do wykolejenia składu, zmiażdżenia pojazdów, w których spali żołnierze rezerwy, a także do rozszczelnienia się cystern z paliwem. Dochodzi do pożaru. Niektórzy żołnierze chcąc się ratować, skaczą do Wielopolki. Niestety, siedmiu rezerwistów z 13. Samodzielnego Batalionu Saperów z Dębicy ginie na miejscu, jeden zostaje ranny. Wśród ocalałych jest mieszkaniec Dębicy Jan Litak, który od lat stara się o upamiętnienie miejsca wypadku.

– Gdyby wydarzył się on w obecnych czasach, a nie w ponurych latach naszej historii, wydźwięk byłby inny. Wszystkim oportunistom upamiętnienia tej tragedii, w której zginęli zwykli żołnierze rezerwy, chciałbym przypomnieć, że kiedyś istniał powszechny obowiązek służby wojskowej - mówi mężczyzna.

W sobotę 5 maja, punktualnie w południe rozpoczęły się nieoficjalne uroczystości, zorganizowane właśnie przez Jana Litaka. Wzięło w nich udział blisko trzydzieści osób. W trakcie spotkania, na przęśle mostu zamocowana została tablica, na której znalazła się informacja:

6.05.1968 - 6.05.2018

50. ROCZNICA KATASTROFY

ESZELONU WOJSKOWEGO NA MOŚCIE, NA RZECE WIELOPOLCE W BRZEŹNICY, W KTÓREJ ZGINĘŁO 7 ŻOŁNIERZY REZERWY. PAMIĘTAJMY O NICH. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI. WIECZNY ODPOCZYNEK BOŻE RACZ IM DAĆ.

PAMIĘTAJĄCY UCZESTNICY.

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zbigniew
Zbigniew 11.08.2019, 00:28
Witam,
Mój brat zginął w tej katastrofie..
Bardzo chciałbym podziękować Panu Janowi Litakowi, który zadbał o to aby pamięć poległych żołnierzy nie poszła w zapomnienie i walczył o tą tablicę, która ich będzie upamiętniać.
PS. Może kiedyś Pan Jan to przeczyta i się odezwie do mnie bo bardzo bym chciał się spotkać i porozmawiać. Mój brat również miał na imię Jan a na nazwisko Rzucidło, być może był Pana Kolegą i wciąż go Pan pamięta..
PS2. Proszę o jakiekolwiek informację na mój adres mailowy: [email protected]
PS3. Nie pozwólmy aby pamięć o Naszych bliskich, Patriotach, walczących o Ojczyznę umarła..
Barbara
Barbara 11.05.2018, 18:33
W tym transporcie jechał moj ojciec. Bardzo tragiczne wydarzenie. Myślę, że mój ojciec też przyłączyłby się do tej inicjatywy gdyby jeszcze żył.
Zbigniew
Zbigniew 11.08.2019, 00:24
Witam Pani Barbaro,
W tym tragicznym wypadku zginął mój brat, jeżeli ma Pani jakieś informację na ten temat to byłbym bardzo wdzięczny..
PS. To mój adres mailowy: [email protected]
Leszek
Leszek 27.10.2019, 18:53
Mieszkam 300metrów od tego mostu,mój adres, [email protected]
xan
xan 09.05.2018, 10:41
Cześć Ich Pamięci!

Pozostałe