Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

W służbie Niepodległej

  • 15.05.2018, 12:55
W służbie Niepodległej
W piątek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy odbyło się podsumowanie konkursu „W służbie Niepodległej...” organizowanego przez Hufiec ZHP Dębica. Konkurs zorganizowano dla upamiętnienia bohaterów ziemi dębickiej, służy też popularyzowaniu lokalnej historii oraz budowaniu świadomości patriotycznej i historycznej młodego pokolenia.

- W 2015 r. zorganizowaliśmy konkurs „Golgota Wschodu” upamiętniający Sybiraków, rok i dwa lata później rozszerzyliśmy formułę na ogół lokalnych postaci mogących być wzorem dla młodego pokolenia. – mówi hm. Mateusz Cebula HR, komendant Hufca ZHP Dębica - Konkursy cieszyły się powodzeniem, więc w tym roku kontynuowaliśmy organizację przedsięwzięcia koncentrując się na postaciach związanych z ziemią dębicką, które uczestniczyły w walkach o niepodległość oraz miały swój wkład w odbudowę i życie Dębicy po odzyskaniu niepodległości. Warto i trzeba krzewić pamięć o lokalnych bohaterach i postaciach mogących być wzorem dla młodych.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy konkursowej składającej się z trzech elementów, inspirowanej życiem wybranej przez siebie postaci – mieszkańca Dębicy albo regionu, względnie osoby wyraźnie związanej z ziemią dębicką, która miała swój udział w walkach albo pracy na rzecz odzyskania niepodległości w 1918 r. albo odbudowie Rzeczpospolitej zaraz po odzyskaniu niepodległości a poprzez swoje czyny/postawę/życie może stanowić wzór dla młodego pokolenia.
W piątek, 11 maja 2018 r., wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko i przewodniczący rady miejskiej Ryszard Pękala wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie; przekazano także dyplomy i podziękowania dla pozostałych uczestników oraz ich opiekunów. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury wyłoniło 6 laureatów i 9 wyróżnionych. Laureatami zostali: Konstancja Domarska (MG nr 1), Alicja Lewandowska (SP nr 11), Wiktoria Marć (SP nr 5), Natalia Przybysz (SP nr 11), Kacper Stefan (SP nr 11) i Jan Wanat (MG nr 1), a wyróżniono prace uczniów: Dawid Ceglarz (SP nr 11), Faustyna Galas (SP nr 9), Jakub Kędzierski (SP nr 11), Aleksandra Kozińska (MG nr 1), Aleksandra Lula (SP nr 11), Anna Puzon (SP nr 11), Maria Puzon (SP nr 11), Kinga Wójcik (SP nr 9) i Zofia Zboch (SP nr 11).
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

 

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe