Za mycie przed blokiem dostaniesz mandat (sonda)

  • 16.05.2018, 08:07 (aktualizacja 16.05.2018, 08:16)
  • Tomasz Ratuszniak
Za mycie przed blokiem dostaniesz mandat (sonda) Paweł Jarosz z Bobrowej samochód myje najczęściej w myjni w Żyrakowie.
Nawet 500 zł mandatu może zapłacić ten, kto myje samochód w miejscu do tego nieprzeznaczonym, czyli np. przed blokiem czy na trawniku przed swoim domem. Straż Miejska w Dębicy takiego jeszcze nikomu nie wystawiła, choć zgłoszenia w tej sprawie do komendanta Sylwestra Bieszczada trafiały.

Każda gmina powinna mieć uchwalony regulamin utrzymaniaczystości. W Dębicy obowiązuje ten zatwierdzony w czerwcu 2016 r. Zapis w nim jest jednoznaczny:mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się wyłącznie na terenach prywatnych. Ale ich właściciele, żeby móc to zrobić, muszą spełnić kilka warunków.

Podczas czyszczenia auta nie mogą doprowadzić do zanieczyszczania wód i gleby przez powstające ścieki. Te powinny zostać odprowadzone do zbiornika bezodpływowego lub kanalizacji sanitarnej. Na pewno zaś nie do deszczowo-burzowej.

Mycie powinno się odbywać na wydzielonych, utwardzonych częściach posesji. Wszystkie te warunki dotyczą jednak tylko nadwozia samochodu. Na pewno nie spełnimy ich, jeśli zabierzemy się za czyszczenie w ten sposób podwozia czy silnika.

- Między blokami samochody na pewno nie powinny być myte, bo trudno ten teren nazwać prywatnym - mówi Marcin Jarosławski z Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Dębicy.

A Państwo gdzie myjecie auta?

 

Tomasz Ratuszniak

Plebiscyt: Swój samochód myjesz:


Głosy Propozycja
51 (54%)
W myjni bezdotykowej
41 (43%)
Przed domem/blokiem
3 (3%)
W myjni automatycznej

Łącznie oddano głosów: 95

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eko
eko 19.12.2020, 17:56
Czy termin " mycie" jest jakoś zdefiniowany ?
Ekolog bexobjawowy
Ekolog bexobjawowy 19.12.2020, 12:47
4. - czekam na deszcz. Paranoja ekologiczna. Jeżeli nie zmyje z karoserii i szyb pyłu - mogę zostać okarany. Myjąc szyby muszę spłukać karoserię. Nie myje podwozia,silnika, nie zmywam błota. Robię to co deszcz.
W ten sposób zapylenie spływa z wodą i nie tworzy w powietrzu szkodliwej zawiesiny pyłów
To jest działanie ekologiczne. Nie dajmy się zagonić że stadem do obory!
Mirek
Mirek 17.05.2018, 06:28
Auta nie można pod blokiem umyć to jest jakaś kpina ha czym wy się zajmujecie.
Myjak
Myjak 16.05.2018, 23:26
Czy dzisiejszy deszcz umył mój samochód? Naraził mnie na mandat? Co należy rozumieć przez mycie? Spłukanie szyb czystą wodą jest myciem?
chyba o to chodzi
chyba o to chodzi 17.05.2018, 09:16
Woda z mycia samochodu przeważnie odpływa do kratek ściekowych- kanalizacji burzowej. Woda z burzówki odprowadzana jest bezpośrednio do potoków, zatem nie jest oczyszczana, więc detergenty dostają się do wód powierzchniowych, czyli dodatkowy brudek do deszczowych płukanek - chyba o to chodzi.
Ja jednak czekam na kontrole popiołów z pieców- bo to co z kominów wydobywa się daleko nie spada tylko na chodniki i drogi, które spłukuje deszcz, deszczówka do potoku a z nią wszystkie nieczystości do Wisłoki, z której miasto pobiera wodę do picia.
Ludwik
Ludwik 19.12.2020, 12:52
Widziałeś w lecie na ulicy polewaczki? No to o to biega, zmywanie bez detergentów i chemii...

Pozostałe