Uzdrowisko Latoszyn: rehabilitacja od lipca

  • 23.05.2018, 11:12
  • Admin Admin
Uzdrowisko Latoszyn: rehabilitacja od lipca Magdalena Nowak, której firma prowadzić będzie rehabilitację w łazienkach, jest specjalistką m.in. z zakresu kinezjoterapii.
W lipcu powinni skorzystać z usług rehabilitacyjnych w Latoszynie Zdroju pierwsi pacjenci.

Świadczone będą nie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, a Uzdrowiskowy Zakład Rehabilitacji Leczniczej Rehnowa z Pustkowa Osiedla. Umowa już została podpisana.

Wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, który był głównym orędownikiem utworzenia w latoszyńskich Łazienkach uzdrowiska, po piętnastu latach starań doczekał się finalizacji swoich planów. Miał też nadzieję, że oddając pierwszy z budynków do użytku, chętnego do jego poprowadzenia znajdzie w Szpitalu Powiatowym w Dębicy.

 

Bo ryzyko za duże

Tłumaczy, że chodziło głównie o kontrakt, jaki ten ma podpisany na usługi rehabilitacyjne, w tym hydroterapię. Zgłaszający się do niego z różnymi schorzeniami pacjenci, byliby kierowani do Latoszyna.

- Szpital by to na pewno odciążyło, a wiele osób mogłoby na tym skorzystać. Poza tym zaoferowalibyśmy nową usługę - wody zdrojowe - podkreśla Rokosz.

Dodaje, że pierwotne założenie było takie, by przenieść cały oddział rehabilitacji do Łazienek. Po poczynieniu pewnych starań, mógłby być nawet całodobowy.

Wójt sugerował, że w szpitalu można by wtedy utworzyć oddział kardiologii inwazyjnej, w którym przeprowadzane byłyby mniej skomplikowane zabiegi.

Jego propozycja nie doczekała się jednak akceptacji.

- Radni powiatowi zaczęli pytać, czy na tym szpital nie straci. Mówili, że to ryzyko. Nawet członkowie Rady Społecznej ZOZ mieli jakieś uwagi - wyjaśnia wójt Rokosz.

 

Czas na umowę

Nie mógł się też doczekać na podjęcie przez Radę Powiatu decyzji o współuczestnictwie w kosztach utrzymania i funkcjonowania budynku.

Miał on być wydzierżawiony szpitalowi za przysłowiową złotówkę. Z przedstawionego kosztorysu wynikało, że gmina Dębica będzie wykładać co miesiąc 20 tys. zł, a powiat - 10 tys. zł.

Stanisław Rokosz podkreśla, że tak miało być tylko w okresie przejściowym. Później, w miarę rozszerzania działalności, korzyść byłaby obopólna. Zadowoleni byliby zarówno świadczący usługi, jak i osoby z nich korzystające.

- No ale w pewnym momencie wójt powiedział, że nie będzie dłużej czekał na decyzję i dyskutował - stwierdza starosta Andrzej Reguła.

Bo, jak tłumaczy Stanisław Rokosz, już nie było na to czasu. Kiedy widział, że rozmowy z powiatem tkwią w martwym punkcie, zaczął prowadzić negocjacje z innymi podmiotami, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Wygrała Rehnowa

Wybrany został Zakład Rehabilitacji Leczniczej Rehnowa, prowadzony przez Magdalenę Nowak w Pustkowie Osiedlu.

Magdalena Nowak jest absolwentką fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Ma też ukończony cały szereg kursów i szkoleń: PNF (tłum. torowanie nerwowo-mięśniowe) podstawowy, PNF rozwijający, PNF w pediatrii, terapia McKenzie ABCD, kinezjotaping i fizjoterapia w urazach sportowych.

Jeśli NFZ ogłosi konkurs, w którym będzie można starać się o pieniądze na dodatkową działalność, z rehabilitacji będzie można tu skorzystać już w lipcu.

 

100 tys. zł dla mieszkańców

Niezależnie od tego na sesji Rady Gminy zostanie postawiony wniosek, by w programie zdrowotnym dla gminy zapisać 100 tys. zł na świadczenie usług w Latoszynie, ale tylko dla mieszkańców gminy Dębica.

Kiedy wpłyną pieniądze z kontraktu, będą mogli z nich skorzystać wszyscy chętni ze skierowaniami.

Ci, którzy nie będą ich mieli, też zostaną przyjęci, ale z pełną odpłatnością. A właśnie o to najbardziej obwiał się dyrektor szpitala Przemysław Wojtys.

- Jako publiczny podmiot nie mógłbym udzielać komercyjnych świadczeń. Przyszedłby facet i powiedział, że nie ma skierowania, a ma 300 zł i chce skorzystać, a ja musiałbym go odesłać do domu - podkreśla.

Dodaje, że dlatego korzystniejsze będzie, gdy zakład poprowadzi ktoś prywatnie.

Janusz Grajcar

Obserwator Lokalny nr 10/2018

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rekonwalescent
rekonwalescent 02.07.2018, 11:39
Już lipiec gdzie mam się zgłosić żeby zakosztować roskoszy w wannie z masażystką ?
barbakan
barbakan 24.05.2018, 11:15
Oczywiście to że została wybrana firma z Pustkowa - gdzie mieszka Wójt, to czysty przypadek.
###
### 27.06.2018, 21:56
Wójt mieszka w Brzeźnicy a nie w Pustkowie.
ja
ja 07.08.2018, 10:35
Tak,tak przez miedze...po jednej stronie drogi wiejsko-miejskiej jest Pustków a po drugiej Brzeźnica
kąpiel bąbelkowa
kąpiel bąbelkowa 23.05.2018, 19:41
Prywatnie?
*
* 23.05.2018, 13:13
Durne przepisy niejedną inicjatywę zablokowały.
Dlaczego promocja tylko dla mieszkańców gminy?
$$$
$$$ 07.08.2018, 10:38
Ponieważ wybudowane zostało częściowo z naszych gminnych pieniędzy
Js
Js 23.05.2018, 16:25
Bo z pieniedzy miszkancoe gminy to zbudowano.
zajzajer
zajzajer 23.05.2018, 19:42
Mieszkańcy Gminy jadąc do Latoszyna będa omijać miasto Dębica?
I nie korzystać ze środków komunikacji miejskiej?
Brzydko to pachnie.
###
### 27.06.2018, 21:54
Gmina dopłaca do komunikacji miejskiej.

Pozostałe