Chcą odbudować dawną strzelnicę (sonda)

  • 25.05.2018, 09:03 (aktualizacja 25.05.2018, 09:14)
  • akr
Chcą odbudować dawną strzelnicę (sonda) pixabay
Żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy ćwiczą na terenie dawnej strzelnicy wojskowej w Brzeźnicy. Na razie bez użycia broni, ale może się to zmienić.

Wojciech Iwasieczko, wiceburmistrz Dębicy, mieszkaniec Pustkowa Osiedla, chciałby, aby w Brzeźnicy reaktywowana została dawna strzelnica. Zależy mu tym bardziej, że i on sam związany jest z wojskiem.

Plan utworzenia strzelnicy związany jest m.in. z powołaniem w Dębicy 33. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Potrzebne jest więc miejsce, w którym żołnierze mogliby ćwiczyć strzelanie.Choć nie chodzi tu tylko o nich.

Pomysł ma szanse na realizację, bo Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Zamysł MON jest taki, żeby w każdym powiecie, poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica.

- Na razie najbliżej nas znajduje się pod Jarosławiem - zaznacza Wojciech Iwasieczko.

Możliwość przekazywania z budżetu MON do samorządów dotacji na budowę, remonty i utrzymanie strzelnic przewiduje ustawa uchwalona pod koniec tamtego roku. Te mają być otwarte dla wszystkich, i prowadzone przez samorząd. Jak na razie dawna strzelnica w Brzeźnicy leży na terenie Nadleśnictwa Dębica, ale przejęciem go zainteresowana jest gmina Dębica.

Potwierdza to wójt Stanisław Rokosz. Zgadza się na utworzenie takich obiektów w jego gminie, ale zaznacza, że miałaby ona służyć nie tylko Wojskom Obrony Terytorialnej, ale także uczniom szkół. Dopuszcza utworzenie strzelnicy pod warunkiem, że nie będzie to uciążliwe dla mieszkańców. Zwłaszcza że niedaleko dawnej strzelnicy w ostatnich latach powstało kilka nowych domów. W takiej sytuacji, o ile inwestycja w ogóle dojdzie do skutku, niezbędny będzie np. montaż ekranów dźwiękochłonnych, żeby do ludzi nie docierał żaden hałas. Póki co nie wiadomo jeszcze, czy ta lokalizacja zostanie wybrana.

akr

Plebiscyt: Czy uważasz, że w naszym powiecie powinna zostać otwarta strzelnica?


Głosy Propozycja
167 (76%)
Tak
52 (24%)
Nie
2 (1%)
Nie mam zdania

Łącznie oddano głosów: 221

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BURDYK MARIUSZ
BURDYK MARIUSZ 18.04.2021, 11:47
Tak ale inwestycji jest wiele chocby basen..... itd
Y'ON
Y'ON 27.05.2018, 14:30
Dzieci powinno się uczyć współczucia i empatii, bo strzelanie zawsze będzie niczym innym jak nauką zabijania, a strzelnice zostawić żołnierzom (mówię o prawdziwych żołnierzach) - to jest ich fach.
chętnie skorzystam
chętnie skorzystam 28.05.2018, 13:27
Strzelectwo jest dyscypliną sportową, olimpijską i warto tak na strzelnicę popatrzeć.
Y'ON
Y'ON 28.05.2018, 15:09
Na olimpiadach i zawodach nie strzela się z kałasznikowa.
chętnie skorzystam
chętnie skorzystam 29.05.2018, 09:19
A owszem, na zawodach służb mundurowych, o ile AK-47 nie zostały już wycofane.
Służby wyposażone w broń palną gdzieś muszą szkolić swoje umiejętności gdyż w przeciwieństwie do wojska zadaniem tych służb jest obezwładnienie nie zaś eliminacja.
Chodzi mi o to, że broń nie powinna kojarzyć się wyłącznie z zabijaniem, a strzelnica powinna być dostępna dla wszystkich : służb, wojska, sportowców, cywilów.
maka
maka 25.05.2018, 15:12
Na piechotę z Rzeszowa (z jednostki) chodziliśmy na strzelanie...to były czasy !!!
sol
sol 25.05.2018, 19:51
No, wtedy każdy kamień był granatem a patyk karabinem.
Karolek
Karolek 25.05.2018, 09:29
To jest bardzo zabytkowa strzelnica. Kto tam na niej nie strzelał. Jest potencjał, trzeba wykorzystać. Dla sportu. Obronnego.

Pozostałe