Widzów 1095, a w sobotę powtórka

  • 30.05.2018, 14:17 (aktualizacja 30.05.2018, 14:37)
  • Agata Pajura
Widzów 1095, a w sobotę powtórka Ryszard Paprocki podczas otwarcia wystawy 18 maja w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Fot. Tomasz Ratuszniak
Noc Muzeów przyciągnęła do tego w Dębicy 1095 widzów, w tym tych najmłodszych. W programie wystawa Ryszarda paprockiego, ktorą znowu za darmo, w nowej odsłonie, zobaczyć można będzie w sobotę 2 czerwca.

18 maja gości było nawet więcej, skończyły się jednak bilety (darmowe). Jak mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy, trzeba je było dodrukować.

W najbliższą sobotę muzeum zaprasza ponownie na wystawę Oblicza sztuki Ryszarda Paprockiego. Tym razem znajdujące się na niej instalacje zostaną podświetlone. Kolorowy pokaz zdaniem dyrektora Dymitrowskiego będzie szczególnie atrakcyjny.

Wystawę można będzie oglądać 2 czerwca w godzinach 20:30 - 23:00. Wstęp wolny.

A o samej wystawie i Ryszardzie Paprockim więcej pisaliśmy w Obserwatorze Lokalnym przed dwoma tygodniami, w tekście, którego fragmenty przypominamy niżej.

 

 

Największą wystawę będzie miał w Dębicy

 

- Będzie to największa wystawa indywidualna w całej mojej karierze artystycznej. Zaprezentuję na niej prawie wszystkie dziedziny i odmiany sztuki wizualnej, które uprawiam - zapowiada pochodzący z Łęk Górnych artysta.

Sam mówi o sobie, że jest architektem, artystą malarzem, rzeźbiarzem i streetartowym artystą 3D. Największą sławę jednak przyniosło mu właśnie trójwymiarowe malarstwo uliczne. Jest autorem dwóch największych w Polsce malowideł 3D. Solny świat, który namalował w Wieliczce ma 360 m2, a Moc żywiołów wykonana na koronie Zapory Wodnej w Niedzicy 260 m2.

Może nie największą (86 m2), ale najbardziej skomplikowaną artystycznie kompozycję wykonał w 2012 roku w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W tym przypadku sam proces  malowania był non stop transmitowany w internecie i cieszył się dużym zainteresowaniem. Ryszard Paprocki realizował swoje malowidła również m.in. w Austrii, Chinach, Francji, Izraelu,
Katarze i Turcji.

W 2017 roku został nominowany do największego na świecie festiwalu malarstwa 3D w Dubaju. W czasie tej imprezy wykonał malowidło posadzkowe o powierzchni 36 m2. W finale  uczestniczyło tylko 25 najważniejszych artystów całego świata działających w dziedzinie sztuki 3D.

Poza tym zajmuje się też malarstwem sztalugowym i monumentalnym, architekturą wnętrz, rzeźbą i architekturą ogrodów.

W dorobku ma ponad 25 wystaw indywidualnych, brał też udział w 45 zbiorowych. Jego prace znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

tra

 

PS. Wystawa w Dębicy to 240 m2 powierzchni wewnątrz muzeum oraz 1000 m2 na zewnątrz.

- To zdecydowanie nasza największa wystawa w historii - podkreśla dyrektor Jacek Dymitrowski.

 

Agata Pajura

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe