Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Balon z Brzeźnicy leci do stratosfery

  • 6.06.2018, 11:14 (aktualizacja 08.06.2018 09:03)
Balon z Brzeźnicy leci do stratosfery
Wystartował dzisiaj, godzinę temu (po 10-tej). Ok. godz. 13 osiągnie wysokość docelową: 25 - 30 km.

Mija Stratosfera to akcja Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy, a jej inicjatorem jest Hubert Hajduk (SQ9AOL).

Wypuszczony dzisiaj z terenu szkoły balon zbliży się do granic stratosfery. Jest uzbrojony w nadajnik APRS, który będzie wskazywał jego aktualna pozycję oraz kamerę i aparat, która dostarczy kosmicznych widoków.

- Aparat będzie robił zdjęcia co 3 sekundy - wyjaśnia Krzysztof Pryga z SP8KKM (Dębicki Klub Łączności).

Jacek Kotowski dodaje, że balon pęknie na wysokości 25-30 km. Wtedy automatycznie otworzy się spadochron i przyczepiony do balonu sprzęt zacznie opadać na ziemię.

- Potrwa to ok. 20 minut - dodaje Jacek Kotowski.

Dzięki nadajnikowi krótkofalowcy znają pozycją balonu, podążają za nim autem. Prawdopodobnie opadnie w rejonie Rzeszowa, Tyczyna. Wcześniej wszystko zostało uzgodnione z wieżami lotów w Rzeszowie i Mielcu.

Po odszukaniu sprzętu przez grupę poszukiwawczą zarejestrowane materiały przekazane do celów edukacyjnych w szkołach. Będzie je można także oglądać w internecie.

Do balonu przyczepiony został także brzeźnicki proziak. Zostanie zlicytowany przez szkołę na aukcji na cele charytatywne.
 
Organizatorem akcji jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy, Hubert Hajduk SQ9AOL we współpracy z Włodzimierzem Tarnowskim SQ6NLN wraz z grupą specjalistów z Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR we Wrocławiu, Polskim Związkiem Krótkofalowców, Grupą ARISS Polska, Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy, przy wsparciu sponsorów.

Organizatorzy tak piszą o Misji Stratosfera:
"Żyjemy w dobie intensywnej eksploracji Kosmosu. Człowiek mieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i stanął własną stopą na Księżycu. Nad naszymi głowami latają setki satelitów. W kierunku i na powierzchnię Marsa wysłano sondy, a w przyszłości planowany jest tam lot załogowy. My również pragniemy sięgać nieba. Rozpoczęliśmy to uczestnicząc w prgramie ARISS. Już trzykrotnie ucznowie naszych szkół mogli rozmawiać bezpośrednio z Astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: Były to szkoły z Podgrodzia (2011r.), Stobiernej (2014r.) i Brzeźnicy (2014r.). Teraz chcemy polecieć na granicę Kosmosu."

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe