Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal: Sąsiadka

  • 12.06.2018, 10:41
  • Ryszard Pajura
Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal: Sąsiadka Fragment plakatu (całość patrz niżej)
Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy: Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal - Sąsiadka. Wernisaż odbędzie się 15 czerwca o godz.19.00. Prace będzie można zobaczyć do 8 lipca.

Wystawa dwóch znanych artystów ukazuje świat żydowskich miasteczek, na tle których bohaterką fotografii jest wietnamska dziewczynka. I choć autorzy w ten sposób nawiązują kontakt ze współczesnością, to nie unikają metaforycznych odniesień do wydarzeń w Jedwabnem z 1941 roku.

 

Tadeusz Rolke

(ur. 24 maja 1929 w Warszawie) – polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową. Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie. Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”. W Polsce ponownie w latach 80. Autor wystaw fotograficznych, m.in.: „Świat to teatr”, „Przemoc, seks, nostalgia”. Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa „edition.fotoTAPETA”, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.  25 czerwca 2010 roku Tadeusz Rolke został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Warszawie.

 

Chris Niedenthal

właściwie Christopher Jan Niedenthal (ur. 21 października 1950 w Londynie) - polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Autor licznych wystaw. 14 grudnia 2009 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jest autorem słynnej fotografii, wykonanej tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Na zdjęciu widać żołnierzy stojących obok transportera opancerzonego SKOT, a wszystko na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy na budynku kina Moskwa w Warszawie.

 

Z wykorzystaniem informacji Miejskiego Ośrodka Kultury

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe