Sąsiadka. Zobacz w galerii

  • 16.06.2018, 15:10 (aktualizacja 16.06.2018, 15:27)
  • Ryszard Pajura
Sąsiadka. Zobacz w galerii
Wczoraj otwarta została wystawa Sąsiadka dwóch znakomitych polskich fotografików: Tadeusza Rolke i Chrisa Niedenthala. Obaj to mistrzowie fotografii prasowej.

Cykl fotografii powstał w 2001 roku. Obaj autorzy pracowali razem, obaj sygnowali każde zdjęcie. Jak powiedział Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki MOK w Dębicy, nawet nie są w stanie powiedzieć, które zdjęcie kto wykonał. 

Wystawa nawiązuje do książki Jana Tomasza Grossa Sąsiedzi oraz filmu Agnieszki Arnold, opowiadających o wydarzenia w Jedwabnem w 1941 roku i pogromie Żydów. Bohaterką zdjęć, na tle żydowskich miasteczek jest wietnamska dziewczynka - Maja. I choć autorzy nie unikają metaforycznych odniesień do wydarzeń w Jedwabnem, w to poprzez postać Mai nawiązują kontakt ze współczesnością. Jakby chcieli powiedzieć, że dwa światy, w jakich żyją sąsiedzi, to nie tylko historia.

Prace będzie można zobaczyć do 8 lipca.

 

Tadeusz Rolke

(ur. 24 maja 1929 w Warszawie). Do ostatniej chwili zapowiadał wizytę w Dębicy na wernisażu. Nie pozwolił na to stan zdrowia blisko 90-letniego artysty.

Prekursor polskiej fotografii reportażowej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W fotografii reportażowej starał się oddawać polską rzeczywistość, tworzyć interwencyjną fotografię reportażową.

Zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”.

Fotografował modę dla „Przekroju”, ukazującego się wówczas w Krakowie.

Od 1970 r. przebywał na emigracji w Niemczech. Jego prace znalazły się na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”. W Polsce ponownie w latach 80.

Autor wystaw fotograficznych, m.in.: „Świat to teatr”, „Przemoc, seks, nostalgia”. Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa '99.

Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii dr Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa „edition.fotoTAPETA”, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. 

25 czerwca 2010 roku Tadeusz Rolke został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka w Warszawie.

 

Chris Niedenthal

Właściwie Christopher Jan Niedenthal (ur. 21 października 1950 w Londynie) - polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich.

Członek rzeczywisty ZPAF. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986. Autor licznych wystaw. 14 grudnia 2009 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jest autorem słynnej fotografii, wykonanej tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Na zdjęciu widać żołnierzy stojących obok transportera opancerzonego SKOT, a wszystko na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy na budynku kina Moskwa w Warszawie.

 

Galeria Sztuki MOK

ul. Akademicka 8

poniedziałek - piątek: 9:00 – 17:00
sobota: 10:00 – 14:00
niedziela: 13:00 – 17:00

ryszardpajura_

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe