Sukces goni sukces…

  • 22.06.2018, 14:26 (aktualizacja 22.06.2018, 14:38)
  • Ryszard Pajura
Sukces goni sukces… Przedstawiciele miniprzedsiębiorstwa TRAVELAX; od lewej: Rafał Kleszcz, Dorota Czuba, Piotr Świętoń, Szymon Ziaja
W kończącym się dzisiaj roku szkolnym II LO w Dębicy może poszczycić się wieloma osią-gnięciami swoich uczniów. Dotyczy to zarówno sukcesów naukowych, jak i sportowych. Nic dziwnego! II LO jako jedyne liceum ogólnokształcące z powiatu dębickiego znalazło się w gronie 500 najlepszych szkół w Polsce, według 20. Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017/2018.

Diamentowy Indeks AGH i inne laury

W mijającym roku najbardziej spektakularnymi sukcesami mogą poszczycić się spośród uczniów II LO laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych. 

Do tych szczęśliwców należy grupa tegorocznych absolwentów: 
- Dominik Wrona i Aleksander Giza (laureaci II Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, opiekun: Maciej Kita), 
- Adam Kaczka (laureat Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z geografii; opiekun: Małgorzata Czachor), 
- Kinga Wrzesień (finalistka centralnego etapu dwóch olimpiad – XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i 47. Olimpiady Biologicznej oraz zdobywczyni pierwszego miejsca w VIII EKO Teście Toyoty; opiekun: Barbara Żołądek), 
- Paweł Rymut (finalista centralnego etapu 64. Olimpiady Chemicznej; opiekun: Beata Para). 

Jeszcze inny absolwent, Sebastian Graniczkowski, przygotowany przez Katarzynę Buszek, nauczycielkę podstaw przedsiębiorczości, zajął trzecie miejsce i zdobył tytuł laureata w XVI edycji ogólnopolskiego konkursu Narodowego Banku Polskiego na pracę pisemną. 

Do grona finalistów należą też: uczennica klasy drugiej Zofia Ochotnicka, która dostała się do ogólnopolskiego etapu V Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii (opiekun: Mariusz Wiech) oraz Kornelia Krystek, finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH z geografii (opiekun: Małgorzata Czachor).

 

Travelax wie, jak prowadzić firmę sukcesu
 

Należy też wspomnieć sukces TRAVELAX, czyli jednego z młodzieżowych miniprzedsiębiorstw działających w szkole. Znalazło się ono w gronie 20 najlepszych firm uczniowskich w Polsce, zdobywając wyróżnienie na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2018. W finale firmę tę reprezentowali następujący uczniowie: Szymon Ziaja, Dorota Czuba, Rafał Kleszcz i Piotr Świętoń (opiekun: Katarzyna Buszek). 
Ważnym osiągnięciem było także zdobycie przez Kingę Konicę trzeciego miejsca i tytułu laureata w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponad-gimnazjalnych, zorganizowanym przez Pracownię Lingwistyczną Pałacu Młodzieży w Katowicach (opiekun: Grzegorz Zych). 

 

Kangur Matematyczny

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak wśród uczniów konkursy matematyczne. Od wielu już lat młodzież bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. W tym roku wyróżnienia otrzymali w nim: 
- Kinga Dębska (opiekun: Dorota Wnęk), 
- Mateusz Zagórski (opiekun: Małgorzata Stawarz), 
- Tomasz Starostka (opiekun: Lucyna Prażak),
- Adrian Jasek (opiekun: Lucyna Prażak). 

 

Przełaje, pływanie, liga lekkoatletyczna
Uczniowie II LO osiągają sukcesy również w dziedzinie sportu. W roku szkolnym 2017/2018 wywalczyli awans do siedmiu finałów wojewódzkich, zdobywając srebrne medale w:
lidze lekkoatletycznej dziewcząt: Kinga Bigus, Wiktoria Burakowska, Aleksandra Chłopek, Maria Cich, Izabela Czaja, Kinga Madej, Justyna Mitek, Wiktoria Podlasek, Magdalena Słyś, Tatiana Wabia, Marcelina Misielak, Tamara Szlachta, Gabriela Żurek i Katarzyna Prus;
drużynowych biegach przełajowych dziewcząt:Maria Cich, Izabela Czaja, Marcelina Misie-lak, Justyna Mitek, Tamara Szlachta i Tatiana Wabia). 
Brązowy medal wywalczyli zaś chłopcy w pływaniu drużynowym: Kacper Ciołkosz, Andrzej Dudziak, Kamil Grabowski, Jan Majchrzak, Aleksander Matłok, Georgij Morawski, Mikołaj Siarkowski, Hubert Siembida i Kacper Wygonik). 
Piąte miejsce zajęła drużyna dziewcząt w sztafetowych biegach przełajowych i w unihokeju, a dziesiąte miejsce – w pływaniu drużynowym dziewcząt. Ich opiekunowie to: Anna Bigus, Dorota Nowak, Marta Krzemień, Damian Cudecki, Maciej Kita i Zbigniew Żabicki.

 

Podziękowania

Wyjazdy na konkursy, turnieje, zawody i na uczelnie, modernizacja szkoły oraz zakup nagród nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc licznych i hojnych sponsorów II LO. Dlatego dyrekcja szkoły, Rada Pedagogiczna i cała społeczność szkolna pragną w tym miejscu podziękować firmom, instytucjom i osobom prywatnym, które wspierają szkołę finansowo lub materialnie.
Na szczególne podziękowania zasługują: Stefan Bieszczad, prezes firmy SURET; Jerzy Sar-nociński, właściciel PPHU „POLSMAK”; Jacek Gil, prezes Zarządu Wodociągów Dębickich; Tomasz Wróbel, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dębicy; Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie i właścicielka Apteki Melisa w Dębicy; Agnieszka Majba-Pochwat, redaktor naczelna „Obserwatora Lokalnego” wraz z całą redakcją; Bożena i Jan Kulowie z Brytania School of English w Dębicy; Bogusław Lesiak, właściciel Zakładu Robót Wodno-Kanalizacyjnych „Wod-Kan” w Dębicy; Cezary Szymaszek, prezes Zarządu i Dyrektor Za-rządzający CAN-PACK Food and Industrial Packaging; Grażyna i Krzysztof Kozakowie, właściciele F.H.U. Kograko w Dębicy; Halina Świerczek, właścicielka MET-CHEM Zakła-dów Metalowo-Chemicznych w Pilźnie oraz zespół Pearson Central Europe, a zwłaszcza jego przedstawicielki – Anna Kowalczyk i Magdalena Chrabąszcz. Do grona darczyńców należą też: Renata i Marek Ziemblowie, Piotr Mazur oraz Anna Zielińska-Śmietana.
Bez wsparcia ze strony wyżej wymienionych przedsiębiorstw i osób trudno byłoby zapewnić uczniom komfort nauki w szkole oraz uczestnictwo w konkursach czy projektach rozwijają-cych zainteresowania i talenty młodzieży.
Bardzo serdecznie dziękujemy.

Grzegorz Zych
II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy

ryszardpajura_

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Abs
Abs 13.07.2018, 20:51
Na tyłu absolwentów z gimnazjum z osiągnięciami wojewódzkim, to mało tych laureatów. Konkursem matematycznym Kangur nie ma co się chwalić, bo to jest tylko konkurs dla pieniędzy i w całej Polsce jest np 1000 pierwszych miejsc itd.
stanislaw
stanislaw 24.06.2018, 15:24
A dlaczego wśród darczyńców nie ma Firmy Oponiarskiej - lepiej zasponsorować Bayern czy też Izraelskie siatkarki niż lokalną młodzież a potem ogłaszać się na ambonach w kościele o przyjęciach do pracy i nagle nie potrzeba na produkcję ani znajomości języka angielskiego ani też wykształcenia średniego. A ilu wspaniałych naszych, dębickich specjalistów wyjechało z naszego miasta, bo mi.eli zbyt słabe plecy, mimo mocniej głowy,
Nie polecam
Nie polecam 24.06.2018, 00:29
Nie polecam II Lo
Przerost formy
Przerost formy 24.06.2018, 00:27
II LO to przerost formy nad treścią i mówię to z punktu widzenia absolwenta. W lokalnych mediach forsowana jest propaganda sukcesu tej placówki, która jednak w dużej mierze mija się z prawdą. Nieprzyjemna atmosfera, podsycanie konkurencyjności przez nauczycieli oraz robienie wszystkiego na pokaz to codzienność w tej szkole. Dużo mówi się o tym, jak źle dzieje się w Jagielle, natomiast promuje się konsekwentnie wizję II LO jako szkoły niemalże idealnej, co pewnie związane jest z układami panującymi w Dębicy. Mnie, młodemu człowiekowi, przykro patrzeć na to zakłamanie.
takaprawda
takaprawda 22.06.2018, 18:03
pijar niezły ale w I LO sukcesy większe!
rozbawiony
rozbawiony 22.06.2018, 20:39
hehehe, widać w rankingach :-)
fakty
fakty 23.06.2018, 14:22
no właśnie, w Olimpijskim II LO brak, a I LO jest! Artykuł nie jest rzetelny, ale widać II LO ma jakiś kompleks! Zresztą za ten rok będzie podobnie. Obłudą jest tak się chwalić.
Baba Jaga
Baba Jaga 25.06.2018, 15:44
Czyżby zazdrość?

Pozostałe