Poniedziałek, 21.10.2019

Stop przed każdym przejazdem! 

  • 23.06.2018, 11:08
  • Ryszard Pajura
Stop przed każdym przejazdem!  Do groźnego wypadku na przejeździe w Pustyni doszło w ub. roku. Fot. archiwum OL
By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach torów i dróg PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły „Bezpieczne piątki" - dodatkowe akcje na przejazdach. Rozmowy, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty - przypominają kierowcom i pieszym o bezpieczeństwie. Kolejarze chcą eliminować ignorowanie znaków stop, przechodzenie pod oraz slalomy miedzy rogatkami.

Po zbudowaniu wiaduktów i przejazdów pod torami w Dębicy, Zawadzie, Grabinach, Głowaczowej i Czarnej liczba skrzyżowań torów z drogami zmalała. Nie ma ich już na linii Kraków - Przemyśl. 

Ale wciąż jest ich piętnaście na linii Dębica - Mielec, z tym najgroźniejszym, w Pustyni na drodze Pustynia - Zawada. 

Znajdują się także:
- Pustynia - Dębica na ul. Sandomierskiej;
- Pustynia droga gminna naprzeciw ul. Metalowców;
- Pustynia droga gminna równoległa do poprzedniej;
- Kozłów - droga gminna na cmentarz;
- Brzeźnica droga powiatowa do Paszczyny;
- Brzeźnica, ul. Młynarska;
- Brzeźnica, ul. Kolejowa (droga powiatowa do Pustkowa Osiedla);
- Brzeźnica, ul. Kasztanowa (droga do Kochanówki);
- Pustków droga na cmentarz
- Pustków - główna droga przez wieś (w stronę Krownic);
- Pustków - droga gminna równoległa do poprzedniej;
- Pustków - przejazdy na trzech drogach polnych.

Wczoraj PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją, we wszystkie wakacyjne piątki, będą akcje na setkach przejazdów kolejowo-drogowych. Do kierowców oraz pieszych trafi kilkadziesiąt tysięcy ulotek. Informacja, rozmowa oraz instrukcje mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

- By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo drogowych i powstrzymać nieostrożnych kierowców, stosujemy działania adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Przekazujemy ulotki, spotykamy się z instruktorami nauki jazdy, kontrolujemy skrzyżowania dróg z torami. Chcemy też, by każdy wiedział, że na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe znajdzie informacje, które mogą uratować życie – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolejarze z PLK przypominają też o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne". 

W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia - specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.
„Bezpieczne piątki" to akcja, która ma ograniczyć niepotrzebne tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym. Dzięki niej rozpoczynające się wakacje mogą być bezpieczniejsze. 

W ubiegłe wakacje kierowcy spowodowali 39 wypadków. Poza brakiem rozsądku, najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami, bądź omijanie półrogatek.

W 2017 r. podczas Bezpiecznych Piątków przeprowadzono 545 akcji informacyjno-prewencyjnych. Ponad 44 000 ulotek trafiło do kierowców. Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 1500 pouczeń. „Bezpieczne piątki" to akcja w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!", prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2005 roku. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. 

Są to działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.

 

Na podstawie informacji prasowej PLK

ryszardpajura_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe